Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Cîțu, după întâlnirea cu PSD: Am găsit în această seară multe lucruri care pot să ne unească

Florin Citu.

Foto : captură 

Preşedintele PNL, Florin Cîţu, a declarat, joi, după o „primă discuţie bună” cu PSD, că s-au găsit „multe lucruri care pot să ne unească”.

„A fost o discuție bună, o primă discuție bună, în care am încercat să găsim soluții”, a spus Cîțu

Întrebat ce partid va avea funcția de premier, președintele PNL a afirmat că „discuțiile despre funcții, în special cele despre premier, au fost unele interesante - cu un premier care să se schimbe o dată la 2 ani”, adăugând că nu s-a ajuns la nicio concluzie. Cine e primul?, a fost întrebat de către reporteri. „A fost o variantă care a fost pe masă și e interesantă”, a răspuns Cîțu.

Despre o eventuală intrare la guvernare a social democraților, președintele PNL spune că „eu cred că am găsit în această seară multe lucruri care pot să ne unească, de exemplu situația pe care o vedem azi în România, pentru a găsi soluții la ceea ce avem azi în România”. 

Ce vă unește cu PSD? au insistat reporterii. „Avem o criză în sănătate, avem o criză în energie si pentru asta avem nevoie de un guvern, avem nevoie de o guvernare stabilă. Dacă reușim împreună cu cei de la PSD să facem acest lucru este OK”, a răspuns liderul PNL.

USR nu mai e o variantă?, a mai fost întrebat Florin Cîțu. „Decizia o luăm în Biroul Politic Național al PNL. Mergem si prezentăm cele 2 variante, cu plusuri si minusuri, și PNL va lua o decizie. Mandatul a fost de a discuta cu ambele partide (PSD și USR -n.n.). Trebuie să găsim o soluție cât mai curând. Nu s-a discutat despre portofolii, s-a discutat foarte mult despre proiecte si obiective.”, a precizat Cîțu.

Marcel Ciolacu: „Am încercat să găsim lucrurile care ne aseamănă”

După negocierile cu delegația PNL, președintele PSD, Marcel Ciolacu, a concluzionat: „Am încercat să găsim lucrurile care ne aseamănă”. El a precizat că la sfârșitul acestei săptămâni specialiștii din interiorul PSD vor lucra la un program de guvernare al partidului, iar apoi „vom încerca între cele două programe să armonizăm”.

Marcel Ciolacu a anunțat că la discuţiile cu liberalii a solicitat ministrului de Finanţe execuţia bugetară. „Prioritatea zero este să venim cu o lege pentru rectificarea bugetară în Parlament”, a spus Ciolacu. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Îți recomandăm
Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Vasilică ăsta, cât de mult s-o da el mare, rămâne la dimensiunile morale pe care a fost croit. Și uită, când vrea să zică ceva despre motivațiile care-l animă pe un drum nou, s-o facă părând convingător. După ce reușise să-și convingă puținii admiratori că PSD-ull îi stârnește grețuri, să nu spună tocmai că descoperi motive de unire cu dușmanul de până ieri, ci, cel mult că a înțeles că pot să colaboreze pentru a aduce țara pe linia de plutire (înainte de scufundare). Dar ăsta e Vasilică, băiatul timid care, vrând să pară fără frică, vorbește, în dialectul argeșean, repezit, înghițind părți de cuvinte. Pe lângă incoerența de gândire, la el foarte evidentă. Nu cred că l-a convins pe Klaus de contrariul acestor particularități, cât mai ales de supunere necondiționată a comenzilor rostite cu mult calm de stăpân.
    • Like 0
  • In sfarsit ! Si-au dat si ei seama ca au foarte multe lucruri in comun . Bravo , primul pas catre realitate.
    Acum mai ramane de stabilit unde merge banu' . Aveti grija de Rares Bogdan sa nu lesine de emotie, are ochii bulbucati de uimire de cate asemanari a gasit la ciumatii rosii.
    • Like 0
  • M0sh0o check icon
    Măscărici care se dau de stânga sau de dreapta, aleși de nici măcar 30 % dintre alegători dar care-au umplut rapid tot parlamentul...Nație de daci liberi.
    • Like 1
  • Gecaba Gecaba check icon
    cateva zeci de milioane de motive....pardon, euro
    • Like 1
  • Ghicim noi cam ce lucruri va unesc , liber la furat ar fi unul dintre ele.
    • Like 1

Îți recomandăm

Maria Drăghici

Maria Drăghici n-a împlinit nici doi ani și are deja trei operații pe cord deschis. Culmea, e un copil vesel, care știe să se bucure de fiecare moment și, mai mult decât orice altceva, e un copil iubit. De fratele ei și de părinții ei, care, de la nașterea copilei, trăiesc cu ochii deschiși un coșmar adevărat.

Citește mai mult

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult