Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Cu Tesla în chiar

Un șomer newyorkez, Malec, simțindu-se respins de oraș, urmează îndemnul atribuit jurnalistului Horace Greely, „Du-te în Vest, tinere, și crești odată cu țara!”. Angajat într-un ranch în California, Malec, care încurcă totul în rânduiala cu vitele, e pe punctul de a fi făcut zob de un taur. Îl salvează în ultima clipă, așezându-se pavăză, o vacă.

Proprietarul ranchului vinde o mie de vite în Los Angeles pentru abator. Printre ele, și vaca cu care s-a împrietenit Malec. El vrea s-o salveze, și reușește, după o serie de peripeții burlești. Dar în operațiune scapă și celelalte bovine, care iau în copite străzile din Los Angeles. Folosind o cârpă roșie și niște trucuri, Malec le ademenește și le bagă la loc în grajduri. Copleșit de recunoștință, moșierul îi dă fata de soție și jumătate din împărăție. Happy end fericit.  

Filmul, intitulat „Go West”, îi aparține celebrului comic american Buster Keaton. În tot ce am citit ca reacții și cronici, nu am găsit remarca pe care o fac acum. Publicul a râs și s-a bucurat că a scăpat amica lui Malec, ceea ce ar însemna că sunt oameni buni și milostivi, dar nu bagă în seamă, considerându-l „firesc”, faptul că celelalte 999 de ființe au fost împinse de salvatorul Malec spre decapitare, ciopârțire și atârnare în cârlige.

Filmul datează din 1925. Am văzut acum, 100 de ani mai târziu, alt film, cu un fapt unic în istoria Casei Albe, președintele SUA transformat în samsar pentru un pretenar. Trump își folosește poziția de șef al statului ca să-l scoată din găleată pe Musk și vaca lui electrică Tesla, prăbușită în vânzări, după faptele de arme ale acestuia. Ceea ce nu înseamnă că celelalte mărci de mașini electrice, precum și orice formă de „energie verde”, nu sunt în continuare menite dezmembrării, concasării și desființării, în favoarea celor pe benzină și motorină, cum zbiară Trump de ani de zile. Doar Tesla în prag de faliment a lui Musk să crească și să înflorească.

În acest fel, capitalistul total, sau totalitar, idolul dreptei, își dă cu Tesla în c... chiar temelia capitalismului american: concurența liberă poate fi sălbatică, dar regulile trebuie să fie aceleași pentru toți întreprinzătorii.

Cu un veac în urmă, sentimentul moral în capitalismul american era superficial, crud și absurd. Dacă și astăzi este la fel, atunci gestul președintelui Maga va fi considerat prietenesc, frumos și firesc. Oricum, în România, concursul de linsori al politicienilor noștri pentru posteriorul lui Trump va continua neabătut. Iar cei care nu-l mai au acum pe Georgescu, nu vor înceta să strige că o să facă Trump dreptate și în România.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.


Îți recomandăm

Maria Drăghici

Maria Drăghici n-a împlinit nici doi ani și are deja trei operații pe cord deschis. Culmea, e un copil vesel, care știe să se bucure de fiecare moment și, mai mult decât orice altceva, e un copil iubit. De fratele ei și de părinții ei, care, de la nașterea copilei, trăiesc cu ochii deschiși un coșmar adevărat.

Citește mai mult

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult