Sari la continut

Încearcă noul modul de căutare din Republica

Folosește noul modul inteligent de căutare din Republica. Primești rezultate în timp ce tastezi și descoperi ceea ce te interesează filtrat pe trei categorii: texte publicate, contributori și subiecte. Încearcă-l și spune-ne cum funcționează, părerea ta ne ajută.

Neversea la 5 ani de festival. Cum a fost ediția din 2023 și ce e de așteptat pentru în 2024

Neversea 2023

Organizatorii Neversea anunță, la finalul celor patru zile de festival, că pe scene au cântat 150 de artiști, iar pe plajă au fost peste 277 de mii de spectatori. Este cel mai mare eveniment care are loc pe o plajă în Europa, iar ediția din 2023 arată consolidarea acestui brand în industria de entertainment- se vede limpede că este cel mai așteptat festival al perioadei. Practic, vacanța de vară începe în România, pe plaja de la Constanța, cu Neversea.

Mulți spun că au fost foarte mulțumiți de cocktailul de genuri din acest an, pentru că stilurile au fost foarte variate. Diversitate muzicală - de la reprezentanțiile celor din categoria lui Steve Aoki (în top cei mai buni 10 DJ votați în ultimii ani la nivel mondial), Paraziții și până la J Balvin, vedeta ultimei seri la scena principală. L-am ascultat întâmplător pe la radio-uri, pentru că în ultimii ani a fost în heavy rotation la posturile mainstream, nu este genul meu preferat, dar sunt impresionante cifrele.

Columbianul este cel mai ascultat artist latino de pe platforma Spotify, câștigător a trei premii Grammy, omul din spatele celui cel mai urmărit videoclip al unui artist latino din toate timpurile pe platforma YouTube. Aducerea sa la Neversea este un succes pentru organizatori. 

Supranumit “The Prince of Modern Reggaeton”, și-a băgat foarte repede publicul în priză- a interacționat cu spectatorii pe parcursul întregii reprezentații și a permis unei tinere sa urce pe scenă și să cânte alături de el „LA CANCIÓN” (J Balvin & Bad Bunny). „Aici mă simt ca acasă, am sentimentul că sunt român și aș putea să locuiesc aici. Vă mulțumesc și vă iubesc!”, a spus artistul, care a cântat în premieră o piesă pe care urmează să o lanseze ca single oficial. La „bis”, columbianul a cântat piesa la care a colaborat cu Bad Bunny și Cardi B, single-ul "I Like It", care are peste 1,7 miliarde de ascultări pe Spotify.

Entertainerul care a stârnit valuri de aplauze și hohote de râs a fost Salvatore Ganacci, suedezul cu nume de italian, cunoscut pentru show-urile nonconformiste. Aflat în turneu de promovare pentru noul album, “Take Me To America”, Salvatore a inclus în live-ul de la mainstage o premieră, noul single “Your Mother”.

Pentru iubitori și cunoscători, important de menționat legenda techno Paul Kalkbrenner. Germanul a reușit s-a conectat imediat cu publicul în timpul show-ului de 90 de minute- o călătorie prin cultura techno underground. Spectatorii au cântat alături de el ”Sky and Sand”. A fost un moment autentic de bucurie și pentru DJ-ul german, dar și pentru zecile de mii de oameni aflați la mainstage.

În cele patru zile de festival au mai urcat pe scenă rapperul american Lil Uzi Vert, primit cu un entuziasm pe care nu-l anticipam la Neversea. Show-ul live a inclus cele mai cunoscute piese din discografia sa, “XO Tour Lif3”, piesă cu peste 1,9 miliarde de ascultări, “Suicide Doors” sau “20 Min”, dar și piese din cel mai nou album, “Pink Tape”. Lil Uzi Vert a fost impresionat de căldura fanilor festivalului Neversea care i-au oferit un dar neașteptat: un desen cu artwork-ul noului material discografic. “România ești incredibilă!”, acesta a fost modul în care Lil Uzi Vert a ales să le mulțumească zecilor de mii de fani de la mainstage.

Alok, DJ-ul care ocupă locul 4 în clasamentul celor mai buni DJ ai lumii (Top 100 DJ Mag), a fost una dintre premierele oferite de organizatorii Neversea pentru ediția aniversară de cinci ani. Aflat pentru prima dată la festivalul de la malul Mării Negre, Alok a invitat-o pe scenă pe INNA, împreună cu care a lansat succesul “It Don’t Matter”. „Neversea ești minunat, România, te iubesc!”, acestea au fost cuvintele cu care Alok și-a încheiat set-ul de la mainstage. 


Australianul Timmy Trumpet a cules uralele publiculuii cu o combinație de muzică clasică și EDM Big Room. Trumpet și-a lansat, în premieră la Neversea, cel mai nou single “Eternety”.

Una din particularitățile ediției 2023 a fost că organizatorii Neversea au pregătit fanilor câte un live act pentru fiecare dintre cele patru zile de festival. Artistul de origine americană, Lil Pump, headliner-ul celei de-a doua zi de distracție la malul Mării Negre, a fost impresionat de modul în care a fost primit de publicul din România pentru care a pregătit un show special. Rapper-ul a cântat alături de public de la prima până la ultima piesă, iar la final le-a mulțumit fanilor din România.

Aflat în lista celor mai buni 10 DJ ai lumii, Steve Aoki a fost unul dintre cei mai așteptați artiști, DJ-ul și producătorul american a spus cu mai multe ocazii că este îndrăgostit de festivalul de la Marea Neagră. este îndrăgostit. DJ-ul a avut și cunoscutul său moment bizar, dar foarte așteptat - ”Cake me!”- a pregătit 20 de torturi special.

Artistul, compozitorul și producătorul nigerian CKay a venit pentru prima dată în România, în cea de-a treia zi celui mai mare festival de pe o plajă din Europa, Neversea.

Unul dintre cei mai așteptați DJ din mainstage-ul Neversea a fost maestrul future house, Don Diablo. Olandezul care este considerat unul dintre cei mai inovatori artiști ai scenei electronice.

Cea de-a cincea ediție a festivalului Neversea a fost plină de culoare- aceasta a fost opinia generală, stiluri și genuri diferite, piese ascultate în premieră, hohote de râs, dans până la răsărit și foarte, foarte mulți tineri veniți cu gașca la primul eveniment relevant al verii.

Succesul de anul acesta- peste 277 de mii de spectatori- i-a făcut pe organizatori să le dea posibilitatea celor care vor să vină și în 2024 să se înscrie în avans și să beneficieze de un voucher de 100 de lei pe care-l vor putea utiliza la cumpărarea abonamentului pentru ediția a șasea. Link-ul oficial este aici: http://neversea.com/register.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Nume check icon
    Festivalurile acestea sunt ca mall-urile. De toate si nimic special si totul este legat de trafic. Lipseste totul genul muzical numarul 1 in Romania. Va dati seama ca daca faceti o scena numai cu manele ca o sa vina toate Romania?
    • Like 0
    • @ Nume
      Și dacă anul ăsta au fost manele vopsite în program? :-)
      • Like 0


Îți recomandăm

Fără poveste nu există design

Ezio Manzini este una dintre cele mai influente voci globale în domeniul designului pentru sustenabilitate și inovare socială. Profesor emerit la Politecnico di Milano și fost profesor de Design Industrial la Universitatea de Arte din Londra, Manzini a revoluționat modul în care înțelegem rolul designului în societate. Fondator al DESIS (Design for Social Innovation and Sustainability), o rețea internațională prezentă în peste 50 de universități din întreaga lume, el a fost printre primii care au articulat viziunea designului ca instrument de transformare socială și ecologică. Cărțile sale, printre care ”Design, When Everybody Designs" și "Politics of the Everyday", au devenit texte esențiale pentru designeri, arhitecți și inovatori sociali. Cu o carieră de peste patru decenii dedicată explorării modurilor în care designul poate facilita tranziția către o societate mai sustenabilă și mai justă, Manzini continuă să inspire generații de profesioniști să regândească relația dintre design, comunitate și mediu.

Citește mai mult

Hektar

Traian F1- gogoșarul rotund cu pulpă groasă, Kharpatos 1- ardeii lungi de un roșu intens la maturitate, Minerva F1- vânăta subțire cu semințe puține și miez alb, Prut F1- castravetele care nu se amărăște când îl arde soarele, Burebista- pepeni ovali cu coajă verde și miez zemos, Valahia F1, Daciana F1, Napoca F1. Zeci de soiuri hibrid de legume care poartă nume românești sunt realizate în serele private de cercetare HEKTAR, de lângă Câmpia Turzii.

Citește mai mult

Mara Barbos Niculescu

În România lui „învățăm simultan”- în aceeași oră, unii copii rezolvă probleme, iar alții silabisesc primele propoziții. Discuția cu Mara Barbos Niculescu (Director Regional Centru-Vest, Teach for Romania) oferă o imagine mai puțin vorbită la nivelul societății despre ceea ce se întâmplă în școlile vulnerabile. Clivajele adânci dintre comunități, decalajele de literație și numerație te obligă la gimnaziu, ca profesor, ori să înveți să construiești baza – citit, scris, socotit, ori să cauți sprijin din partea unui specialist.

Citește mai mult

Cartierul perfect

Nu e doar un loc pe hartă, ci o combinație de elemente care ne fac să ne simțim acasă, în siguranță și conectați. „Cartierul perfect” nu e o utopie, ci o lecție sau un model de locuire la comun. E o alfabetizare, spune Alexandru Belenyi, arhitectul care a coordonat, la inițiativa Storia, un proiect curajos în România încercând să răspundă la întrebarea: Ce înseamnă ”perfect” când e vorba de locuire?

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon  BT Business Talks - Corina Cojocaru, CEO BT Pensii

Într-un nou episod din BT Business Talks, podcastul economic și financiar al Băncii Transilvania, am stat de vorbă cu Corina Cojocaru, CEO BT Pensii, despre sustenabilitatea sistemului public, importanța pilonului III și deciziile care ne pot defini calitatea vieții… peste zeci de ani.

Citește mai mult