Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Premii de peste 30.000 de dolari la Bucharest Hackathon 2024. Andrei Pitiș: „Comunitatea de developeri care construiește unelte tehnologice avansate, AI și blockchain se reunește într-o locație încărcată de istorie”

Bucharest Hackathon

Peste 200 de programatori experimentați vor participa, în zilele de 13 și 14 aprilie, la The Bucharest Hackathon, un eveniment aflat la a doua ediție și care își propune să creeze cea mai mare comunitate de programatori din România, pasionați de tehnologie nouă, au anunțat organizatorii evenimentului. Câștigătorii hackathonului vor primi premii în valoare totală de peste 30.000 de dolari.

„Bucureștiul este epicentrul inovației tehnologice și al proprietății intelectuale, atrăgându-i pe cei mai străluciți profesioniști din România și din regiune. Comunitatea de developeri care construiește unelte tehnologice avansate, AI si blockchain, se reunește din nou, de această dată într-o locație încărcată de istorie din centrul orașului. Genezio este platforma care a demonstrat la multe hackathoane că echipele care o folosesc câștigă detașat, datorită ușurinței cu care dezvoltă soluțiile. Ne așteptam ca pe podium să fie mai multe echipe care să fi folosit Genezio”, spune Andrei Pitis, CEO & co-founder Genezio. 


„The Bucharest Hackathon este mai mult decât o competiție, este o oportunitate de a crea, de a învăța și de a colabora cu oameni pasionați din toată țara, pentru a construi lumea digitală de mâine.

Fiecare linie de cod poate ascunde o poveste fascinantă și suntem convinși că și această ediție a hackathon-ului va fi o experiență unică, plină de provocări și satisfacții, care le va oferi participanților ocazia să creeze povești unice pentru proiectele pe care le vor dezvolta.

Bware Labs este în continuare alături de participanții care vor folosi tehnologia blockchain și așteptăm cu nerăbdare să vedem cât de ambițioase vor fi aplicațiile înscrise în această ediție.”, a spus Flavian Manea, CEO al Bware Labs.

„Continuăm parteneriatul cu The Bucharest Hackathon, de data aceasta în calitate de partener principal. MultiversX oferă infrastructură robustă programatorilor care vor să-și pună în practică ideile. S-a dovedit deja că există un potențial uriaș din rândul participanților trecuți, așa că suntem încântați să vedem ce soluții construiesc concurenții din anul acesta, folosindu-se de tehnologia pe care am dezvoltat-o. În plus, echipa MultiversX o să fie prezentă la eveniment pentru a mentora participanții și a contribui la îmbunătățirea proiectelor și, eventual, chiar a le aduce în ecosistemul nostru." a spus Daniel Șerb, VP of Business Development al MultiversX.

The Bucharest Hackathon va avea loc în perioada 13-14 aprilie, la Teatrul Odeon, Sala Studio din centrul Bucureștiului, iar participantii vor sta peste noapte la locație pentru a lucra la proiectele lor. Înscrierile în program se pot face până pe 10 aprilie 2024, se arată într-un comunicat transmis de organizatori.

La The Bucharest Hackathon programatorii pot lucra pe orice proiect software sau hardware care folosește tehnologiile blockchain, AI și DevTools. Echipele vor fi formate din câte 2-4 membri.

Partenerii principali ai evenimentului sunt companiile Bware Labs, Genezio și MultiversX, iar printre partenerii acestei ediții a The Bucharest Hackathon se află companiile Stripe, PiSquared, Google, XoXno, Amazon Web Services, Orange, Blue, Good Routine, Domeniile Averesti, Nespresso, Aqua Carpatica, Komoder.

Juriul este format din antreprenori din IT și executivi de top cu roluri în departamentele tehnice din companiile: Genezio, Bware Labs, MultiversX, Stripe, PiSquared, Google, XoXno, Amazon Web Services. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Florin Negruțiu și Sergiu Ion

„De vină pentru creșterea prețurilor e lipsa de investiții în capacități noi de producție. Este atât de simplu: când ai ofertă pe piață, e ca la piață, primul care vine cu roșii o să le vândă cu 50 lei kilogramul. Când apar mai mulți, o să scadă la 10-15 lei. E natural, e lege economică”, spune Sergiu Ion, Director Media Relations & Data Insights PPC Romania.

Citește mai mult

Cristi Danilet - fb

Practic: Prin această soluție se atestă că toți cei care au inițiat, anchetat și judecat în cazul Danileț au greșit. Este vorba de un număr de 18 judecători români de la Inspecția Judiciară, CSM și ICCJ – printre ei și actualul președinte al instanței supreme – care au încălcat legea, sancționând pe nedrept un magistrat. În procedura de la CEDO au intervenit de partea Guvernului patru cunoscute asociații, a căror poziție a fost infirmată de CEDO. foto Facebook/ Cristi Danileț

Citește mai mult

Lia Savonea

Se spune că natura are oroare de vid. Acolo unde există un gol, el va fi umplut, indiferent cu ce, pentru că aceasta este legea naturală. Vidul din Justiție a fost umplut de Savonea. Este Savonea o surpriză? Un șoc? O revelație urâtă? A creat ea singură, ca un mastermind diabolic, rețeaua care controlează astăzi Justiția? Nu a văzut nimeni ce face?

Citește mai mult