Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Romania: The second fall of Ceausescu

Protest - foto Mihai Bălănescu

Foto: Mihai Bălănescu

AlJazeera Media Network mi-a solicitat un text despre evenimentele din România. Iată-l, publicat pe site-ul AlJazeera, firește, în engleză. Cred că pentru cei mai mulți dintre cititorii Republicii, nu e nevoie de traducere:

Romania: The second fall of Ceausescu

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.


Îți recomandăm

CT Popescu-

N-am luat de bună niciodată vreo teorie a conspirației. După ce am predat ani de zile propagandă și manipulare, ar fi și culmea. Știu foarte bine că orice story de prostit oamenii nu rezistă la o analiză rațională. Și totuși, tocmai rațiunea îmi impune acum o ipoteză care arată a conspiraționism, dar este singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început: de ce a intrat primarul general abia ales N. Dan, într-o noapte, în bătălia electorală pentru președinție?

Citește mai mult