Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

S-ar putea ca Bolo să mai rămână

Ilie Bolojan - foto profimedia

Foto: Profimedia

O criză politică dusă pe luni de zile nu mai e criză, devine normalitate.

- Bolojan nu-și dă demisia: “Dacă aș pleca, nu s-ar rezolva problema”. Fără PSD, care să tragă frâna de mână, Guvernul lucrează mai bine. Lui Bolojan, care e un administrator foarte conservator, îi convine această situație în care miniștrii execută, nu stau la povești. Până și incapacitatea Guvernului de a legifera a fost rapid rezolvată prin legiferarea indirectă: de pildă proiectele de lege privind reformele din PNRR au fost lucrate și scrise la Guvern și trimise la Parlament să fie depuse ca inițiative parlamentare. Dacă și agențiile de rating vor considera provizoratul românesc drept noul tip de normalitate, Bolojan va mai rămâne.

- Grindeanu scapă de funcția de premier. N-a dorit nicio clipă să fie sacrificat de baronii PSD, care l-au propus “în unanimitate” să încaseze acest glonț pentru partid. De-a doua zi după acest cadou otrăvit al olguților și-a sabotat orice susținere, organizând în unele zile și câte trei conferințe ca să-i atace pe cei de la PNL, USR și AUR. A anunțat rapid că PSD intră în opoziție. Sigur, baronii ar putea să mârâie, dar interesul lor e să rămână la putere, nu neapărat la guvernare. PSD, așa “în opoziție”, e la butoane în toată administrația și în toată mișcarea sindicală. Adică controlează tot aparatul de stat. Niciun sinecurist de partid nu a fost concediat. În plus, Justiția Savonea e cu Partidul. DNA nu mai vine să-i ia. Restaurația e atât de clară, încât Ciolacu se întreține cordial într-un hotel de lux cu “fugarul” Ionel Arsene, fără teama că ar păți ceva.

- AUR nu mai e singur în opoziție și asta nu-i convine. S-ar putea ca creșterea AUR să se tempereze. AUR a evitat să intre la guvernare acum cu PSD, calculând că peste 2 ani va guverna singur.

- Până la urmă, incapacitatea lui Nicușor Dan de acționa rapid creează o nouă realitate politică și o nouă înțelegere a timpului. “Cu calm, vom trece și peste asta”, a zis. Şi-n fond, vorba ardeleanului, de ce atâta grabă? 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • “O criză politică dusă pe luni de zile nu mai e criză, devine normalitate.“

    O cautare pe Google despre Adrian Severin si declaratia aia controversata produce raspunsul de mai jos - culmea cu referinte la saitul Republica:

    “Declarația lui Adrian Severin din octombrie 2016, în care acesta suținea că „dacă toți suntem corupți, înseamnă că nimeni nu e corupt” și că o lege încălcată de masă trebuie schimbată deoarece „nu o să schimbăm poporul”, a stârnit un val intens de controverse publice.Contextul DeclarațieiEvenimentul: Afirmațiile au fost făcute în cadrul unei dezbateri privind independența justiției organizate la Palatul Parlamentului.Situația autorului: Declaratia a apărut în perioada în care Adrian Severin era condamnat în primă instanță pentru fapte de corupție (trafic de influență și mită în Parlamentul European).Ideile Principale SusținuteRelativizarea normei: A afirmat că o deviere de la lege comisă de majoritate sau unanimitate nu mai poate fi considerată o deviere, ci devine o stare de fapt care invalidează legea însăși.Schimbarea legislației: A susținut ideea că legile nerespectate de societate trebuie adaptate la realitatea comportamentală a cetățenilor, nu invers.“

    E cam dublu standard aici, nu-i asa?
    • Like 0


Îți recomandăm

Călin Georgescu și Oana Zăvoranu

Călin Georgescu a ales locația cu încărcătură istorică, pentru a pune în scenă un spectacol politic de doi bani, împreună cu membrii AUR, cu o suită de bodyguarzi îmbrăcați în negru - despre care nu există explicații publice privind cine suportă costurile - și cu Oana Zăvoranu, pe post de influencer.

Citește mai mult

România intră nepregătită într-o posibilă furtună petrolieră

România se află în fața unei crize energetice pe care încă o tratează administrativ, prin declarații liniștitoare, deși vulnerabilitățile sunt deja vizibile. Nu se pune problema, în acest moment, că România a rămas fără petrol sau carburanți. Există însă toate condițiile pentru apariția unei crize de preț, a unor dificultăți logistice și, într-un scenariu sever, a unor discontinuități temporare de aprovizionare.

Citește mai mult