Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Traian Băsescu, apel către Elena Lasconi și Nicușor Dan: „Responsabilitatea pentru țară vă obligă să vă întâlniţi rapid şi să stabiliţi un singur candidat”

Imagine cu Traian Băsescu vorbind pe o scenă.  Foto: Inquam Photos / Elena Covalenco

foto: Inquam Photos / Elena Covalenco

Fostul președinte Traian Băsescu a lansat un apel către Elena Lasconi și Nicușor Dan, cerându-le să ajungă urgent la un acord pentru desemnarea unui singur candidat la alegerile prezidențiale. Băsescu atrage atenția că „electoratul se îndreaptă rapid către opţiuni politice care în câteva zile vor deveni ireversibile”, adăugând că în lipsa unei candidaturi unice din partea dreptei, România va rămâne sub controlul alianței PSD – PNL și a mogulilor care vor să controleze justiția.

„Apel către Elena Lasconi şi Nicuşor Dan!

Electoratul se îndreaptă rapid către opţiuni politice care în câteva zile vor deveni ireversibile.

Responsabilitatea pentru ţară vă obligă să vă întâlniţi rapid şi să stabiliţi un singur candidat. Ştiu că este greu dar trebuie s-o faceţi.

Altfel, riscaţi să menţineţi ţara în mâna USL (PSD – PNL) şi a unor moguli care deţin putere economică şi mediatică şi care prin marionetele lor candidate la prezidenţiale vor să controleze deplin şi justiţia.

« Nu avem puterea până nu avem justiţia. » Nu am spus-o eu ci mogulul Voiculescu la vremea tentativei de puci din 2012.”, scrie Traian Băsescu într-o postare pe Facebook.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Eu zic așa: din moment ce Sistemul preferă un candidat și l-ar vrea eliminat pe celălalt, dacă nu a făcut ce trebuia să facă încă de la început, totuși încă nu e prea târziu. Se poate rapid întocmi un dosar penal unuia dintre candidați (cel nedorit dar încăpățânat), că doar material incriminator se găsește dacă se vrea, tovarăși sorosiști!!!! Și imediat, ca măsură preventivă, să i se dea cel puțin arest la domiciliu candidatului nedorit. Astfel se tranșează ”frumos, elegant, cât de cât” problema candidatului în plus, cel care încurcă ploile Sistemului. Că doar nu e prima dată când se procedează așa, băieții au experiență. Desigur, oamenii pot vota și un candidat în arest, dar semnalul ar fi clar pentru cine vrea să înțeleagă, iar votanții se vor conforma, cu siguranță.
    • Like 1
    • @ Dan Cojocaru
      Astea sunt proceduri ale "suveranistilor". Așa veti proceda voi, numai să puneți labele jegoase pe putere. Volgi negre cred că mai fabrică putin. Numai că o să aveți puterea când vă veți vedea ceafa, fără oglindă. Marș! Ce-mi place!
      • Like 1
    • @ Zugravu Mircea
      Ce să zic, dosarele penale sunt proceduri ale suveraniștilor? Păi acum sunt la putere mafioții tăi, nu suveraniștii. Și i-au făcut dosare penale lui Georgescu (plus control judiciar!!!!), lui Bogdan Peșchir (plus arest preventiv!!!!!) și toată lumea se întreabă de ce (?!?!?), că ei n-au făcut niciun act ilegal și niciun rău nimănui. Nici măcar prin vorbe nu au greșit cu nimic, darămite prin fapte.... Tu ești convins în halucinația ta continuă că suveraniștii VOR FACE și vor drege toate nasoalele posibile și imposibile (lucru aberant), dar te faci că nu vezi ce mizerii AU FĂCUT DEJA prietenii tăi mafioți de la putere. Ca toți ceilalți care susțin mafioții statali de astăzi, și tu vezi de-a-ndoaselea toate lucrurile: ce e alb tu vezi negru și ce e negru tu vezi alb. E rău să fii și-așa, de-a-ndoaselea :-) :-)
      • Like 1
    • @ Dan Cojocaru
      Corina check icon
      Despre Bogdan Peșchir: "...procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție l-au acuzat de coruperea alegătorilor prin mijloace electronice în formă continuată de 265 de ori. Mai concret, ancheta a relevat că, între 28 martie 2024 și 31 ianuarie 2025, Bogdan Peșchir a oferit aproape 900.000 de dolari americani prin gift-uri pe TikTok și alte sume prin Revolut (302.000 de lei și aproape 18.000 de dolari americani) către 265 de persoane, pentru a influența votul acestora la alegerile prezidențiale din 2024. În aceste condiții, Parchetul General a cerut arestarea preventivă pentru 30 de zile, iar Judecătoria Sectorului 5 a admis cererea procurorilor, după aproape 3 ore de la începutul ședinței de judecată...”
      Sursa: https://www.libertatea.ro/stiri/bogdan-peschir-arestat-preventiv-pentru-30-de-zile-care-sunt-acuzatiile-impotriva-finantatorului-campaniei-lui-calin-georgescu-5242269
      • Like 1
    • @ Corina
      Bineînțeles că procurorii trebuiau să scrie ceva-ceva în acel dosar, că doar nu era să fie dosarul cu foi albe. Iar hârtia suportă orice aberație. Numai că aberații sau nu, acuzațiile trebuie DOVEDITE ÎN INSTANȚĂ. Că altfel știm că Parchetul are experiență în a face tot felul de acuzații fantasmagorice care se finalizează cu achitări în justiție. Din câte știu eu, NU există dovezi clare în acest dosar. Bogdan Peșchir e un filantrop. A făcut donații către diverse cazuri caritabile de-a lungul timpului. Ce i se reproșează acum e doar o mică parte din donațiile făcute. Donațiile sunt ușor de identifficat, dar în acest dosar trebuie dovedite nu donațiile, ci chiar CORUPEREA alegătorilor. Adică să se dovedească că banii au fost dați cu intenția de a manipula votul celor care au beneficiat de donații. Iar asta e cam greu de dovedit, chiar dacă ar fi așa, deși repet, e foarte posibil să nici nu fie așa. Fiindcă ați dat citatul cu ghilimele, deși nu știu de unde există accesul public la un dosar aflat în lucru la Parchet (!!!!) se presupune că textul e autentic și atunci fac și eu niște observații:
      1) Peșchir a început să dea bani pentru a corupe cetățenii votanți încă din 28 martie?!?!? Păi ce alegeri erau atunci când primele urmau să fie comasatele din iunie? Iar textul se referă clar la alegerile PREZIDENȚIALE, care urmau să aibă loc în noiembrie-decembrie?!?!?
      2) A dat bani până în 31 ianuarie 2025 pentru a influența alegerile prezidențiale din 2024?!?!? Asta e ceva chiar de Gâgă, ce să mai comentăm?
      3) Presupunând totuși, așa de amorul artei, că Parchetul are dreptate în acuzații, mă întreb și eu retoric: credeți că DOAR în tabăra suveranistă se fac lucruri demne de represiune în justiție? Că văd că numai în cazul lor acționează justiția. Dacă cumva ar exista astfel de fapte (și eu cred că există) și în tabăra sistemului globalist / soroșist, credeți că ar fi deranjate cumva, de către justiție, persoanele implicate? Măcar atinse cu o floare?
      În plus dosarul lui Peșchir nu e un act singular. El e într-un context mizerabil mai larg. De exemplu dosare (tot politice) i s-au făcut și lui Călin Georgescu. În plus de asta, în aceste vremuri nu numai justiția e în priză, ci și cam toate instituțiile statului mafiot. Sunt percheziții doar la intimidare la persoane chiar nevinovate de nimic (de exemplu influenceri pe rețelele sociale), se amendează în disperare, pe pretexte derizorii, unele televiziuni, adică doar cele care nu sunt cu sistemul, ci cu opoziția suveranistă. Se închid conturile unor jurnaliști pe rețelele de socializare sau se șterg postări. Despre ce jurnnaliști și ce postări e vorba cred că nu mai ecazul să mai precizăm. Și alte și alte mizerii total antidemocratice ale sistemului împotriva celor care sunt incomozi, deși dreptul la liberă exprimare e garantat de constituție. Dacă observați și trageți o concluzie cinstită despre aceste lucruri mizerabile, deja începeți să vedeți mai clar cum stau de fapt lucrurile la noi în România ”democratică”.
      • Like 0
    • @ Dan Cojocaru
      Nimic din ce afirmi nu corespunde realității. Ți-am mai recomandat:revezi toate declarațiile cretine ale lui c.g.. și evenimentele, cât și protagoniștii. Rastalmacesti, cu bună știință realitatea. Marș!
      • Like 1
    • @ Dan Cojocaru
      Corina check icon
      Detalii cu mesajele de pe TikTok și un bonus: https://adevarul.ro/stiri-interne/evenimente/bogdan-peschir-a-fost-arestat-preventiv-30-de-2430564.html Dar mie mi-ar ajunge figura acestui om aici... parcă de-abia se abține să nu ia la pumni pe oricine l-ar pune în discuție. E urât ce faceți.

      Bonus: ”Lista lui Peșchir: personajele cunoscute pe internet care au primit sume consistente pentru promovarea lui Călin Georgescu”

      https://adevarul.ro/stiri-interne/evenimente/lista-lui-peschir-persoanjele-cunoscute-pe-2431641.html
      • Like 0


Îți recomandăm

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult

Solar Resources

„La 16 ani, stăteam de pază la porumbi. Voiam să-mi iau o motocicletă și tata m-a pus la muncă. Aveam o bicicletă cu motor și un binoclu și dădeam roată zi și noapte să nu intre cineva cu căruța în câmp. Că așa se fura: intrau cu căruța în mijlocul câmpului, să nu fie văzuți, făceau o grămadă de pagubă, călcau tot porumbul. Acum vă dați seama că tata nu-și punea mare bază în mine, dar voia să mă facă să apreciez valoarea banului și să-mi cumpăr motocicleta din banii câștigați de mine”.

Citește mai mult