Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Actorul Radu Beligan a murit

Radu Beligan, internat de vineri, în Secţia de Terapie Intensivă, a decedat miercuri, la ora 13.00, la Spitalul de Urgenţă Elias, în urma unui stop cardio-respirator, a declarat, pentru News.ro, directorul medical al unităţii sanitare, dr. Dana Safta.

„Maestrul Radu Beligan, în vârstă de 97 de ani, a fost internat în Spitalul de Urgenţă Elias vineri, la ora 13.00, în secţia de Terapie Intensivă, în stare de degradare biologică progresivă, în contextul vârstei. Pe perioada internării, a beneficiat de monitorizare strictă a funcţiilor vitale şi a confortului fizic şi psihic adecvate. A decedat miercuri, la ora 13.00, în urma unui stop cardio-respirator ireversibil”, a spus, pentru News.ro, Dana Safta.

Actorul s-a născut pe 14 decembrie 1918, în satul Gălbeni din judeţul Bacău.

Finalul piesei „Egoistul”, ultima piesă a dramaturgului francez Jean Anouilh, ultima piesă jucată de Radu Beligan, ultimul actor din România care mai făcea parte din școala clasică de teatru:

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Ion N check icon
    "Muntele" Beligan s-a hotărât si s-a întors către publicul sau pentru ultima data. Ne rămâne noua obligația morala sa-l târnosim de fiecare data si de atâtea ori de cate ori ne-a făcut sa zâmbim. A plecat cu zâmbetul sau inegalabil către lumea conservatoare a neamului sau de care niciodată nu s-a despărțit; nici măcar azi, nici măcar mâine, nici măcar vreodată!
    • Like 1
  • Un mare bine facea amintirii sale ca actor daca se retragea la timp din meserie.

    Altfel, Dumnezeu sa il ierte!
    • Like 0
  • Adio Maestre !
    • Like 0
  • ProBono check icon
    Dumnezeu să îl ierte! Radu Beligan merită funeralii naționale.
    • Like 3


Îți recomandăm

Maria Drăghici

Maria Drăghici n-a împlinit nici doi ani și are deja trei operații pe cord deschis. Culmea, e un copil vesel, care știe să se bucure de fiecare moment și, mai mult decât orice altceva, e un copil iubit. De fratele ei și de părinții ei, care, de la nașterea copilei, trăiesc cu ochii deschiși un coșmar adevărat.

Citește mai mult

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult