Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Ce va face Trump cu România

 Spuneam că epoca umanistă, începută acum 250 de ani în America, s-a încheiat și tot America a declanșat acum epoca de piatră nucleară. Ceea ce se confirmă foarte repede: Trump declară că nu are de gând să reînnoiască tratatul nuclear cu Rusia: „Când expiră, expiră!”. Oricum, inspecțiile și verificările reciproce au încetat din 2022. China nu vrea să semneze niciun tratat nuclear, pretinzând că știe ea de câte ogive are nevoie pentru securitatea națională.

 Însă D.J. Trump coboară și mai departe în timp, până dincolo de 15 iunie 1215. Atunci a fost silit regele Angliei, Ioan Fără Țară, să semneze Magna Charta Libertatum, o protoConstituție, prin care, pentru prima dată, se limitau puterile regale. Monarhul trebuie să se supună unor legi. Până atunci, Legea era El Însuși. Exact asta spune acum King Trump: „N-am nevoie de nicio lege internațională. Numai propria mea minte poate hotărî să am sau nu puterea globală”. Deci, 800 de ani din istoria umanității sunt șterși dintr-un foc. Sau mai multe focuri. Am bănuit că un semnal spre Beijing a plecat de la Washington înaintea „operațiunii Venezuela”. Și iată ce se întâmplă: daunele aduse Chinei sunt uriașe, nu mai poate importa petrol din Venezuela, și importa mult, Maduro avea datorii mari la China, care a investit masiv, are și posesiuni, și totul este blocat. În schimb, întrebat ce poziție are în legătură cu Taiwan, Trump declară: „E alegerea Chinei ce face cu Taiwan. Dacă-l va ocupa, voi fi foarte nefericit”. Atât.

Apoi, în paralel cu Groenlanda, vrea să trimită armata în Mexic, pasămite ca să lupte împotriva cartelurilor de droguri. Odată ce unitățile americane sunt acolo, Trump poate decreta că președinta Claudia Sheinbaum, care, oricum, „nu conduce Mexicul” e, de fapt, șefa traficanților și o umflă ca pe Maduro. Pe președintele Columbiei, întâi l-a amenințat, acum îl cheamă la ordin la Casa Albă. Doar în ce privește Groenlanda, Europa pare hotărâtă să opună rezistență, sprijinind Danemarca. Un înalt oficial al Copenhagăi a afirmat fără ezitare: „Întâi tragem, întrebări, după!”.

Sună ușor ridicol să ne întrebăm: ce va face Trump cu România? În principiu, nimic, nu îl interesează. Altfel, poate să facă orice îi trece lui prin cap. Parteneriatul strategic cu SUA, să nu ne amăgim, poate să devină nul peste noapte. Faptul că suntem membri NATO contează și mai puțin. Soldații și echipamentul american din România pot fi retrași rapid, dacă așa vrea Dumnezeu, adică Trump. Iar noi nu vom înceta să-l lingușim „diplomatic” până la capăt.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.


Îți recomandăm

Când argumentele juridice se termină, PSD trece la „sânge pe pereți”

M-am luat cu altele zilele astea și mi-a scăpat o știre. Am recuperat-o aseară și am citit-o de două ori, ca să fiu sigur că nu e parodie. Nu e. Senatorul PSD Daniel Zamfir s-a supărat pe ministra Mediului, Diana Buzoianu, pentru că demolează terase ilegale pe litoral. Atenție: nu contestă nimeni că sunt ilegale. Nici măcar Zamfir. Supărarea lui e alta. De ce acum, în plin sezon?

Citește mai mult

Respiratie / sursa foto: Profimedia

Am mers să aflu cum să trăiesc mai mult. Nu căutam secretul longevității, ci moduri în care să înțeleg mai bine cum funcționează corpul meu și cum pot să îi valorific la maximum resursele. Iar respirația e una dintre cele mai importante și mai la îndemână resurse, de ale cărei beneficii nu suntem prea conștienți.

Citește mai mult