Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Cel mai mare festival din Europa Centrală și de Est dedicat transformărilor provocate de internet și tehnologie are loc la București, în 13 și 14 iunie

iCEEfest - UPGRADE 100

photo icon iCEEfest - UPGRADE 100

iCEE.fest se lansează sub un nou nume, UPGRADE 100, și aduce în Capitala României peste 140 de speakeri, experți și autori ai unor lucrări importante din domeniul transformărilor provocate de Internet și de noile tehnologii, în cel mai amplu festival de acest tip care a avut loc vreodată în țara noastră și în regiune.

Festivalul – care va avea loc în 13 si 14 iunie - a anunțat azi o agendă complexă (care se poate consulta aici), ce cuprinde mai multe evenimente în paralel:

  • Un eveniment de digital & tech cu speakeri-vedetă precum Salim Ismail – co-fondator „Singularity University”, cunoscutul futurolog Matthew Griffin, speakerul profesionist David JP Phillips – „Mr. Death by PowerPoint” și alți invitați
  • O conferință a giganților globali, la Bucuresti: cel mai mare număr de speakeri și traineri de la Google, Facebook, LinkedIn și din partea altor playeri globali majori (Facebook si Google având scene dedicate, câte o zi întreagă) care au participat vreodată la un eveniment de acest tip organizat în România
  • Un eveniment important dedicat startup-urilor: „UPGRADE 100 Floors Elevator Pitch” va înlocui „200 Seconds of Fame” anul acesta, deoarece câștigătorul competiției din cadrul festivalului va primi si o finanțare de minim 50.000 de euro, din partea fondului de investiții GapMinder.
  • Nu mai puțin de 11 conferințe specializate, pe 11 verticale: DISRUPTIVE INNOVATION | ADVERTISING & MARCOM | CREATIVITY, VR, AR & EXPERIENTIAL | AI & ROBOTICS | eCOMMERCE & RETAIL | DIGITAL CONTENT & ADTECH | FINTECH & eMONEY | eHEALTH & MEDTECH | TECH & DEMOCRACY | STARTUPS & INVESTMENTS |  VIDEO GAMING & ENTERTAINMENT.

Speakerii grupați pe fiecare linie de conținut sunt listați aici.

Biletele pentru festival se vor scumpi începând de marți, 21 mai, si se pot cumpăra de pe site-ul oficial, aici.

iCEE.fest: UPGRADE 100 are loc la Bucuresti, pentru al 8-lea an consecutiv, și este realizat cu sprijinul Orange, Nissan, George / BCR, Coca-Cola, GLO, mPlatform, MedLife, Verizon Media, SalesForce, MedLife și a altor susținători.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon batran pe canapea

Când eram copil, credeam că părinții sunt neclintiți în fața timpului. Nu nemuritori, dar suficient de puternici încât lumea să stea sprijinită pe ei fără să se clatine. Apoi vine ziua în care unul îți lipsește. Nu pleacă pur și simplu, ci dispare din structura invizibilă a vieții tale, ca o grindă de siguranță scoasă dintr-o casă care continuă, totuși, să stea în picioare.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Copii teste analfabetism funcțional / sursa foto: Profimedia

Invitat în emisiunea „În fața ta” de la Digi24, Sorin Costreie, consilier prezidențial pentru educație și cercetare, a vorbit despre testele PISA și alte tipuri de testări care arată gradul analfabetismului funcțional și al calității educației în România.

Citește mai mult

Nicusor Dan - foto Profimedia

Consilierii președintelui Nicușor Dan au socotit că șeful statului nu poate umbla „teleleu” pe la Davos, alături de șefii tuturor statelor democratice din lume, acolo unde mai marii lumii se văd, își strâng mâinile, povestesc și iau decizii. Despre întâlnirea de la München (Conferința pentru Securitate) la fel, au judecat că nu e ok să se afle-n treabă pe acolo, România fiind reprezentată de ministra de externe, Oana Țoiu.

Citește mai mult