Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

Cu ce cotă de TVA se facturează, după data de 1 august 2025, serviciile realizate fizic înainte de această dată? Răspunsul unui consultant

TVA 2023 - case de marcat

foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Am primit următoarea întrebare: „Societatea noastră, persoană juridică română, este înregistrată în scopuri de TVA în România și deține mai multe spații de birouri pe care le închiriem cu opțiunea plății TVA. Cu ce cotă de TVA se facturează utilitățile aferente lunilor mai–iulie 2025, dacă s-a agreat cu clienții facturarea după data de 01 august 2025?”

Pentru a răspunde la această întrebare, vom considera că utilitățile respective – precum energia electrică, serviciile de pază sau alimentarea cu apă – au fost asigurate în regim de continuitate. Clienții vor plăti aceste servicii doar în momentul în care ele sunt facturate, la un termen ulterior.

Pentru a stabili cota de TVA aplicabilă, trebuie determinat momentul în care intervine faptul generator al TVA, chiar dacă serviciile au fost prestate fizic într-o perioadă anterioară. În acest caz, sunt aplicabile prevederile art. 280 alin. (4) și art. 281 alin. (8) din Codul fiscal.

Art. 280 (4): Regimul de impozitare aplicabil pentru operațiunile impozabile este regimul în vigoare la data la care intervine faptul generator, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 282 alin. (2), pentru care se aplică regimul de impozitare în vigoare la data exigibilității taxei.

Art. 281 (8): În cazul livrărilor de bunuri și al prestărilor de servicii care se efectuează continuu (ex. gaze naturale, apă, energie electrică, telefonie, închiriere, leasing, concesionare, arendare de bunuri sau acordarea unor drepturi reale asupra unui bun imobil), livrarea/prestarea se consideră efectuată la fiecare dată prevăzută în contract pentru plată sau, în lipsa acestei prevederi, la data emiterii facturii. Perioada de decontare nu poate depăși un an.

Din analiza acestor prevederi rezultă că, pentru serviciile cu caracter de continuitate, faptul generator al TVA intervine fie la data plății de către client, fie la data emiterii facturii – dacă factura este emisă înainte de plată.

Prin urmare, în situația analizată, dacă facturarea se face după data de 1 august 2025, atunci se aplică noile cote de TVA: 21% pentru serviciile obișnuite și 11% pentru serviciile de apă și canalizare, chiar dacă serviciile au fost furnizate în lunile anterioare.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere

Îți recomandăm

obezitate - imagine cu titlu ilustrativ

Maria avea 8 ani când mama ei a așezat-o în fața oglinzii și i-a spus cu blândețe: „Trebuie să fim atente, ajungi ca tata.” Din clipa aceea, ceva aproape imperceptibil s-a fisurat în felul în care se privea pe sine. Nu a fost un moment dramatic, ci unul liniștit, domestic - tocmai de aceea atât de ușor de absorbit fără întrebări. De atunci, viața Mariei - numele nu este cel real - s-a împărțit în două registre paralele: cariera, în care era foarte competentă, și corpul - ca o problemă administrativă nerezolvată.

Citește mai mult

CT Popescu

Singura soluție pentru a spera să oprim eșuarea statului român: guvern minoritar condus de Ilie Bolojan. După cum a declarat președintele Dan, există un acord al partidelor din fosta coaliție asupra realizării jaloanelor din PNRR până la 31 august, și avansarea în înarmarea României pe baza creditului european SAFE. Deci, guvernul Bolojan minoritar poate fi sprijinit din parlament pe aceste obiective.

Citește mai mult