Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Dragnea: Am mers în spital privat, pentru că am urmat medicul

Liviu Dragnea - Irina Tănase

(Foto: Inquam Photos/Octav Ganea)

Liderul PSD Liviu Dragnea a declarat luni la o conferință de presă că a ales să se interneze la un spital privat pentru că și-a urmat medicul care îl tratează de mai mult timp. El a explicat faptul că nu a comunicat public despre locul unde este internat pentru că „nu am vrut să fac din asta un caz național”.

„E o chestiune personală. Nu am vrut să tulbur activitatea spitalului. E un spital românesc, cu capital 100% românesc. Eu urmez medicul, un medic pe care îl știu demult, care a reușit o intervenție foarte complicată la Irina și acolo mi-a zis să merg şi m-a îngrijit şi suntem în contact permanent. Nu are legătură că este privat sau de stat. Dacă îmi spunea să merg la oricare alt spital, acolo mergeam. Am urmat şi voi urma medicul. Este vorba de doctorul Catană”, a spus Dragnea.

Liderul PSD a precizat că a fost diagnosticat cu hernie de disc şi a convenit cu cadrele medicale să nu facă acum pasul către operaţie.

„Diagnosticul este unul foarte bun şi anume hernie de disc şi cervicală şi lombară. Am discutat despre asta şi am convenit să nu facem pasul acum către operaţie, să încercăm cu fizioterapie, kinetoterapie, înot, repaus cât mai mult, mă rog întins, CEx-uri cât mai puţine”, a mai afirmat președintele PSD, scrie News.ro.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Dr. Catana opereaza in sectia IV neurochirurgie Bagdasar Arseni...
    • Like 0
  • fc check icon
    .
    • Like 0


Îți recomandăm

Festivalul Untold One 2026 / sursa foto: Inquam Photos

De câțiva ani, luni dimineață după Untold, la cafea, când deschid telefonul, văd valuri și valuri de rânduri și vorbe despre festival: despre cum dispare liniștea unui oraș; despre cum este și nu este un artist - că a fost îmbrăcat în fustă, că este rom sau preot, că este cu susul în jos sau cu josul în sus.

Citește mai mult

Opt adolescenți români s-au întors saptamana aceasta din Kazahstan cu medalii la olimpiada internationala de inteligenta artificiala

Opt adolescenți români s-au întors săptămâna aceasta, din Kazahstan, cu medalii la olimpiada internațională de inteligență artificială. Lotul nostru a câștigat trei medalii de aur, două de argint și trei de bronz, România clasându-se astfel pe locul al patrulea în lume la această ediție a concursului, în fața unor țări ca Statele Unite ale Americii, Regatul Unit, India, Singapore, Japonia, Coreea de Sud, Franța și Germania.

Citește mai mult