Sari la continut

Spune-ți părerea! Intră alături de noi în comunitatea Republica

Vă invităm să intrați în Comunitatea Republica, grupul de Facebook în care contributorii, cei care își scriu aici ideile, vor sta de vorbă cu tine. Tot ce trebuie să faci este să ceri intrarea în acest spațiu al dialogului.

Logopedie politică cu Melania Medeleanu. „Cioloșșș... Încercăm până iese”

Melania Medeleanu a postat pe YouTube un clip în care le arată practic politicienilor cum ar trebui rostit „ș”. Pornind de la felul în care senatorul Șerban Nicolae pronunță Soros, Melania Medeleanu, care predă cursuri de dicție și public speaking, ține o ședință de logopedie politică.

Aceasta se termină cu felul în care se pronunță „Cioloș”. „Cioloșșș...Cioloșșș...Cioloș. Încercăm până ne iese”, spune aceasta în finalul clipului .

„Pentru mine, privitul la tv e o provocare. Încerc să mă concentrez pe mesaj, dar adesea rămân fixată pe modalitățilede livrare. Defect profesional”, a spus Melania Medeleanu.

Spunea că s-a întrebat, în mai multe rânduri, de ce nu încearcă să corecteze cei care apar în spațiul public sunetele cu probleme. 

„R-ul e greu de corectat ca adult dar s, ș, g, ce-ci ar ieși ușor, cu puțină muncă. Mă gândeam de ceva vreme ca aș putea face câteva filmulețe care să-i ajute. Dl Nicolae a apărut în cadru la acel moment. Am dat informația în prima parte a filmulețului. Mi s-a părut însă că e nevoie de ceva și pentru non șâșâiți. Ce a ieșit... fiecare e invitat să-și ia de acolo ce i se pare util”, a afirmat Melania Medeleanu.

Premierul Dacian Cioloș a declarat într-un interviu pentru HotNews.ro că nu se ferește să se implice într-un nou mandat de premier, după alegerile parlamentare din decembrie, dar a precizat că nu va face parte dintr-un guvern din care să facă parte și PSD.

Întrebat dacă după alegeri va accepta o propunere și apoi o nominalizare din partea președintelui pentru postul de premier, Dacian Cioloș a evitat inițial un răspuns direct.

„Haideți să treacă alegerile și să vedem rezultatul. Dacă construim iar o campanie electorală în jurul unei persoane și încercăm să facem dintr-o persoană o icoană, după părerea mea nu e ceea ce așteaptă oamenii”, a spus Dacian Cioloș.

Ulterior, primul-ministru a precizat că nu se ferește să se implice într-un nou mandat în fruntea Executivului dacă „o majoritate” susține ideile din Platforma România 100, pe care a lansat-o zilele trecute.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Adorabila Melania Medeleanu si lectia sa de logopedie !
    • Like 1

Îți recomandăm

Solar Resources

V-am spus anul trecut povestea IT-stului care a făcut o „reconfigurare de traseu” în carieră: sătul de orele pierdute în trafic în București, s-a întors „la țară”, lângă Turnu Măgurele, să facă agricultură bio.

Citește mai mult

Post Malone

A deschis turneul său european ”The Big Ass Tour” la Cluj și a spus în fața tuturor că nu a mai fost niciodată în România, dar că e „ireal” că a fost primit atât de bine aici. A vorbit cu sinceritate despre începuturile sale și despre cum i se zicea la început că va fi un „one hit wonder”. Am descoperit la Untold X un artist cu o voce foarte bună, inepuizabilă, ca o baterie cu reîncărcare rapidă: la finalul fiecărei piese părea că rămâne fără suflare. În mod neașteptat, se reîncărca în câteva zeci de secunde în care i se auzea respirația adâncă și intra cu aceeași forță în următoarea melodie. E foarte valoros Post Malone, pentru mine, revelația acestei ediții (foto: Inquam Photos / Vlad Bereholschi).

Citește mai mult

Imagine Micul Geniu

„În acel moment, tânărul din familie, un băiat de 17 ani, ne-a spus cu voce joasă: „Știți… am 17 ani și până acum nu am văzut niciodată cum arată lumina în casa mea.”

Citește mai mult