Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Nicușor Dan a anunțat că își propune să conducă țara alături de Bolojan în poziția de premier

Ilie Bolojan

În cadrul dezbaterii prezidențiale care a avut loc la Euronews între cei doi finaliști ai Turului 1 de scrutin, primarul Bucureștiului, Nicușor Dan, și șeful partidului extremist AUR, George Simion, au fost lansate mai multe provocări pentru cei doi competitori. Printre ele s-a numărat și o întrebare pusă de jurnalistele care au moderat dezbaterea: Aveți nevoie de sprijin politic, cu cine faceți majoritate în Parlament, cu cine faceți guvern și pe cine nominalizați premier?

George Simion a sugerat că premierul la care se gândește ar fi un om care aduce pacea și, sigur, mulți s-ar putea gândi chiar la Călin Georgescu, în timp ce Nicușor Dan a anunțat că intenționează să conducă țara alături de Ilie Bolojan în poziția de premier. Sigur, a spus că decizia nu e numai a lui și că e nevoie ca și Bolojan să adere la idee, însă a declarat că aceasta ar fi planul său pentru viitoarea guvernare:

Președintele va nominaliza prim-ministrul. Am trecut o etapă, Ciolacu nu mai este la Palatul Victoria. Vreau un guvern cu cele patru partide pro-occidentale. Vreau o persoană care a dovedit că știe să facă reforme, care a dovedit că are viziune de dezvoltare. Îmi doresc foarte mult pe domnul Bolojan, dar nu vreau să promit ceva ce nu este exclusiv în decizia mea. Imediat după preluarea mandatului vor chema la discuții cele patru partide și minoritățile naționale.” - a punctat Nicușor Dan. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

CTP--

Democrația, separarea puterilor în statul român fac reale progrese. Conducerea unui partid este pusă de Justiția Savonea! După ce președintele N. Dan a dat cu ciocanul în PNL, nereușind să-l spargă, iată că aliatul său principal, PSD Știucă, dă jos conducerea partidului, aleasă de liberali cu mare majoritate la Congres.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Rezultate bacalaureat / sursa foto: Inquam Photos

Povestea noastră începe acum patru ani, cu un elev care a obținut la examenul de Evaluare Națională o medie puțin peste 5. Nu cred că este nevoie să prezint prea detaliat opțiunile pe care le are un elev aflat într-o asemenea situație. Sunt puține și de cele mai multe ori nu coincid cu acele variante despre care se vorbește cu entuziasm în familie. Opțiunea pe care a ales-o el a fost o școală privată din București, care a decis să facă o excepție și să îi ofere o șansă.

Citește mai mult