Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Omul lui Ciolacu

Aflu și eu, în fine, ce face șmecherul de plajă sclipicios care a adunat niște bani prin America și a fost numit de Ciolacu emisar al – al cui? Al României, zice insul cu tupeul caracteristic speciei. O minciună sfruntată. Nu are nicio împuternicire, niciun mandat, niciun dosar de negociere (deși pretinde că negociază), nu face parte din nicio structură a statului român. Singura titulatură care i se poate acorda este: omul lui Ciolacu, fan al lui Georgescu.

Ce zice omul lui Ciolacu, nu al premierului cu același nume, că a transmis „în jurul” lui Trump: Bolojan se face vinovat de o politică solidară cu Uniunea Europeană, dar e interimar, o să plece curând, va veni alt președinte și atunci se va putea sta de vorbă cu Washingtonul. Adicătelea, după alegeri, politica României va fi cum trebuie, antieuropeană. Macron, „pe care îl detest”, mai spune omul lui Ciolacu, vrea război în Ucraina, în vreme ce Trump vrea pace. O pace care omoară copii ucraineni mai abitir decât înainte de intervenția pacifistă a lui Trump – zic eu.

Toate astea puteau să apară pe Tik-Tok sau X, ca și alte mesaje progeorgescu ale personajului, și nu le-aș fi băgat niciodată în seamă. Dar e vorba, carevasăzică, de omul lui Ciolacu. Și atunci, apare următoarea alternativă: sau „emisarul” vorbește de capul lui, prin urmare Ciolacu trebuie să-l „destituie” urgent din funcția de om al lui Ciolacu, sau a transmis ce i-a spus Ciolacu să transmită, prin urmare România are o mare problemă, încă una: premierul atacă politica externă, de care e răspunzător președintele împreună cu ministrul de Externe.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.


Îți recomandăm

Simona Halep Wimbledon / sursa foto: Profimedia

Simona Halep mai bifează o „bornă” importantă în cariera sa, după prima finală de Grand Slam (2014), locul 1 mondial (2017), victoria de la Roland Garros (2018) și triumful de la Wimbledon (2019). Vineri, pe 12 iunie, apare pe Voyo documentarul „Simona - Povestea unui vis”, regizat și produs de Remus Achim.

Citește mai mult

Dan Mihai Zarug

Erau 130 de kilograme și un diagnostic care suna ca o sentință: prediabet, steatoză hepatică gradul 4, la un pas de ciroză non-alcoolică. „Adică, mai urma să-mi scrie pe cruce: l-a omorât frigiderul”. Dan Mihai Zarug era în Sicilia, în vacanță, și nu se putea bucura de nimic. Îi era rușine să se dezbrace pe plajă. Abia urca două etaje. Știa că ceva trebuie să se schimbe, dar nu știa cum.

Citește mai mult

Bogdan Chiritoiu la Digi24

Digi24 a obținut în exclusivitate raportul Consiliului Concurenței care stă la baza investigației privind manipularea indicelui ROBOR și a declanșat aplicarea unor amenzi cumulate de peste 700 de milioane de euro — echivalentul a 3,73 miliarde de lei — împotriva a zece instituții bancare. foto: captura Digi24

Citește mai mult

Armenia si UE / sursa foto: Profimedia

7 iunie 2026 - alegeri parlamentare cruciale în istoria recentă a Armeniei. Situată dintotdeauna la intersecții, între 2 continente, și mereu între mari imperii - fie roman și persan, fie otoman și rus, Armenia a avut mereu de luptat aprig pentru supraviețuire. Și o făcut-o și de această dată… calea spre Europa a învins - cu un 49,81%!

Citește mai mult