Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat.
Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte.
Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva.
Scrie, întreabă, contestă, propune.
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.
România- Elveția, 1-1, la EURO 2016. O imagine impresionantă cu valul de suporteri români
UPDATE. Romania rămâne fără victorie și după a doua partidă de la Euro 2016, tricolorii remizând, scor 1-1, contra Elveției. Nationala condusă de Anghel Iordănescu a condus la pauză, după reușita lui Bogdan Stancu din penalti (18'), însă elvețienii au fost mai periculoși și au egalat prin Mehmedi (57').
Știrea inițială:
România va întâlni Elveția de la ora 19:00 pe stadionul Parc des Princes din Paris în cadrul EURO 2016. Portarul naționalei Elveției, Yann Sommer, a declarat într-un interviu pentru UEFA.com că România este o echipă care preferă să se apere.
„România a pierdut primul meci (Franța-România 2-1 n.n.), astfel încât echipa este sub presiune pentru a obține un rezultat bun. Ei sunt o echipă care preferă să se apere, așa că sunt interesat să văd modul în care vor aborda meciul de miercuri. Indiferent ce fac, trebuie să ne păstrăm calmul. Noi avem vântul în pânze, iar singurul lucru care contează este rezultatul”, a declarat portarul naționalei Elveției, Yann Sommer.
Ce e interesant: in timp ce noi ne inflamam si ne adunam sa facem manifestatii la Paris pentru nationala de miliardari a Romaniei, CCR vine cu o interpretare a unei definitii din Codul Penal extrem de sensibila pentru situatia tarii noastre. In acelasi timp "trece tacit" propunerea lui Tariceanu prin care i se mai iau Presedintelui niste parghii, acelea din Justitie, astfel incat domniile lor sa poata linistiti si nederanjati de lege sa ne "conduca" - cine castiga? Nu Romania.
Like 0
lasati-va de fotbal si hai la munca cinstita si cu cap
Like 0
Nu mai avem fotbal. Nici cu tenisul nu mai stiu cum stam. Nu stiu ce sport ne mai poate scoate din papuci.
Like 0
la mijloc zero!! nu stim sa combinam, aruncam mingea inainte unde nu e NIMENI
si in atac niste idiotzi care stiu sa traga numa la 10 metri de poarta...
au avut bafta ca au scos un punct pt ca nu au meritat
nici macar sa faulteze nu stiu astia...mai ne lipsea sa ramanem in 10
Iată că președintele N. Dan se află, în fine, în fața unei alegeri turnesol, pe care nu o mai poate evita, amâna, tărăgăna: guvern minoritar PSD cu Grindeanu premier, cârdășit cu AUR în Parlament, sau guvern minoritar PNL, USR, UDMR, premier Siegfried Mureșan, pe care AUR nu îl va vota și nici susține în veci.
Recent, Petrom a majorat prețurile carburanților cu 5 bani pe litru atât la benzină, cât și la motorină. La prima vedere, decizia pare greu de înțeles. În perioada respectivă, cotația petrolului Brent nu oferea un argument evident pentru o scumpire, iar cursul de schimb nu exercita presiuni semnificative asupra costurilor de import. În lipsa unor explicații convingătoare, mulți consumatori s-au întrebat firesc: de ce cresc prețurile când principalii indicatori ai pieței nu justifică o astfel de mișcare?
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
si in atac niste idiotzi care stiu sa traga numa la 10 metri de poarta...
au avut bafta ca au scos un punct pt ca nu au meritat
nici macar sa faulteze nu stiu astia...mai ne lipsea sa ramanem in 10