Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Sphera Franchise Group donează 100.000 de euro către organizația Crucea Roșie Română în vederea achiziționării de echipament medical, în lupta împotriva COVID 19

Sphera Franchise Group anunță o donație de 100.000 de euro către organizația Crucea Roșie Română, în vederea achiziționării de echipament medical constând în ventilatoare pentru pacienții diagnosticați pozitiv și echipament de protecție pentru cadrele medicale din sectorul public, necesare în contextul amenințării virusului COVID 19, în România.

Donația are ca scop achiziționarea imediată a resurselor critic necesare pentru comunitatea medicală. Echipamentul va fi folosit ca măsură de siguranță pentru cadrele medicale și în vederea tratamentului pacienților diagnosticați cu COVID 19.

Aceste măsuri vin să susțină inițiativele Crucii Roșii Române în lupta împotriva răspândirii noului coronavirus, în România.

În plus, Sphera Franchise Group a decis să asigure zilnic masa pentru o parte dintre angajații Direcției de Sănătate Publică din București, prin intermediul brandurilor KFC și Pizza Hut. Totodată, în perioada 1-16 aprilie, zilnic, Grupul va oferi produse KFC și Pizza Hut personalului medical din cadrul Institutului Naţional de Boli Infecţioase – "Prof. Dr. Matei Balş". Prin urmare, compania caută să ofere suport persoanelor aflate în prima linie în contextul situației actuale, pe toată durata instituirii stării de urgență.

De asemenea, în urma închiderii majorității restaurantelor din portofoliu, Sphera Franchise Group a decis redirecționarea unei cantități din materialele alimentare din stoc către diferite organizații din București și din țară care susțin persoanele ce provin din medii dezavantajate. În vremuri dificile, este necesar ca atenția să fie îndreptată și către aceste categorii vulnerabile care sunt supuse contaminării cu virusul, nu au susținere și cărora le lipsesc nevoile de bază, printre care și mâncarea. Până în prezent, Sphera a donat produse alimentare în valoare de peste 38.000 de euro către următoarele ONG-uri: Caritas Bucureşti, Organizaţia Umanitară Concordia, SOS Satele Copiilor, Organizaţia Touch România - Centrul maternal “Casa Agar”, Bucuria Darului Brașov, Parohia Sfânta Elena, proiectul Oamenii Străzii, Federaţia Caritas Timişoara.

“Este momentul în care trebuie să ne unim forțele pentru a susține sistemul de sănătate și comunitățile în contextul pandemiei de coronavirus. Chiar dacă, la nivel de business, trecem printr-o perioadă plină de provocări prin închiderea multor restaurante din portofoliul Grupului, ne propunem să contribuim cu toate mijloacele pe care le avem la dispoziție. Suntem încrezători că organizațiile cu care colaborăm au măsurile și cunoștințele necesare să folosească cel mai eficient suportul venit din partea noastră. Având în vedere continuarea activității pentru o parte dintre restaurantele KFC și Pizza Hut prin sistemul de livrare, am luat toate măsurile necesare pentru a întări și spori măsurile și procedurile de siguranță deja existente în cadrul unităților pe care le deținem. Scopul nostru este acela de a proteja angajații și consumatorii astfel încât, aceștia să aibă acces la produse de calitate pentru livrarea la domiciliu, așa cum recomandă autoritățile pentru moment”, declară Georgios Argentopoulos, Chief Executive Officer Sphera Franchise Group.

Despre Sphera Franchise Group S.A.

Sphera Franchise Group S.A. este cel mai mare grup din industria de food service din România ce operează în sistem de franciză brandurile KFC, Pizza Hut, Pizza Hut Delivery și Taco Bell în România, și brandul KFC în Moldova și Italia. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon Corporatist.

Presiunea legată de locul de muncă a devenit un subiect tot mai frecvent în discuțiile pe care le avem în diferite grupuri de prieteni. Tot mai mulți dintre ei spun că se simt copleșiți, intimidați și supuși hărțuirii psihologice la locul de muncă, și asta indiferent de Indiferent de vârstă sau de poziția managerială. foto Getty Images

Citește mai mult

Sting la Untold 2026

De altfel, din comentariile pe care le-am auzit în jurul meu după concert, dar și pe care le-am citit pe net, trag următoarea concluzie: celor care nu l-au mai văzut pe Sting li s-a părut extraordinar, iar celor care l-au mai văzut li s-a părut că a fost mai bine altădată. Practic, lumea se împarte între vrăjiți de Sting și cunoscători de Sting, ceea ce nu e rău deloc.

Citește mai mult

Amalia Săftoiu

În cel mai nou episod al podcastului economic al Băncii Transilvania, BT Business Talks, am stat de vorbă cu Amalia Săftoiu, fondatoarea brandului românesc de tricotaje Ami Amalia, despre trecerea de la o carieră internațională în corporații la antreprenoriat, despre alegerea de a produce în România și despre răbdarea necesară pentru a construi un brand în care valorile să nu rămână doar o promisiune de marketing.

Citește mai mult