Este foarte grav ceea ce se întâmplă la nivelul societății românești. O categorie profesională (unii îi spun „castă”) pune pumnul în gura oamenilor care își exprimă dezacordul cu privire la privilegiile pe care le au membrii săi (ieșire la pensie la 48 de ani și pensie mai mare decât salariul). Sigur, formularea doamnei vicepremier este discutabilă- „nefericită” zice președintele, „populism grețos” spune Sorin Grindeanu.
Magistrații trec cu vederea faptul că nu există niciun stat democratic unde un procuror sau judecător să iasă din câmpul muncii la asemenea vârstă, că pensiile lor sunt cu mult peste cele medii ale colegilor din țări mai bogate din Vest, că în absolut toate sondajele, activitatea magistraților este percepută extrem de rău de către cetățeni, că avem o Justiție ciuruită de prescrieri, recursuri în anulare, condamnați fugiți, eliberați condiționat și așa mai departe.
Domnii de la CSM și toate asociațiile sar ca arși atunci când cineva spune ceva limpede: anume că privilegiile lor sunt obscene într-o țară care trece prin criză, în care există bătrâni care nu au bani de medicamente, spitale care nu au consumabile sau copii care merg seara flămânzi la somn.
CSM spune că va depune plângere penală pe numele vicepremierul Oana Gheorghiu pentru incitare la ură și violență.
Dar ce a spus dna Oana Gheorghiu? „Orice privilegiu pe care îl are cineva înseamnă în partea cealaltă o gaură. Să se gândească ce gaură ar fi pentru ei acceptabilă ca să continue să-şi ia aceşti bani, în termenii ăştia aş discuta deschis cu magistraţii (...) dacă banii aceia trebuie să se ducă la ei pentru că dau sentinţe îi iau de undeva şi îi pot lua de la gura unui copil care se culcă flămând”.
Unde o fi incitarea la ură, discriminarea de care zic domnii- eu personal nu o văd. E discutabilă formularea, însă e greu de demonstrat încărcătura penală a vorbelor.
În schimb, se vede altceva: violența cu care magistrații atacă dreptul la liberă exprimare, modul intimidant în care pun tunurile pe cei care îndrăznesc să emită propoziții legate de privilegiile lor- ieșire la pensie al 48 de ani cu pensia mai mare decât salariul.
Ce nu înțeleg domnii magistrați e că nu cei care iau poziție le strică imaginea, ci ei înșiși o fac, prin calitatea actului de justiție și modul în care se poziționează față de privilegii.
Trăim în dictatura specialilor- dacă și-au dat salarii, indemnizații, diurne, au dat statul în judecată și-și dau bani după bunul plac, așteptați-vă să vă treziți și condamnați la închisoare de acești judecători pentru că ați îndrăznit să le spuneți că nu e just ca un om să iasă la pensie la 48 de ani și să aibă pensia mai mare ca salariul.
Am repetat cu intenție care sunt privilegiile- ieșire la pensie la 48 de ani și pensia mai mare decât salariul ca să nu uităm niciodată despre ce este vorba în această discuție, care ar trebui să devină națională.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp





Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
De asta are nevoie acum si societatea romaneasca, de un RESET general. Iar acest RESET se cheama revizuirea constitutiei. Iar noua constitutie sa schimbe articolul 16 care zice ca suntem egali in fata legii (citez: (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări. (2) Nimeni nu este mai presus de lege). Iar viitorul articol sa zica simplu si clar ca toti cetatenii Romaniei sunt egali indiferent de circumstante. Pentru ca astazi ei spun ca au privilegii pentru ca asa este legea. O lege facuta de niste nemernici, care in mod clar este neconstitutionala, dar care n-a fost niciodata atacata pentru neconstitutionalitate.
Hai cu RESET-ul! Urgent!