Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Antreprenorul Mihai Marcu: „Ne încurcă această gâlceavă fiscală. Nu poți anunța dimineața că se întâmplă ceva, iar seara altceva”

Mihai Marcu

Cel mai important element pentru economia României este predictibilitatea, iar acest lucru a fost repetat aproape obsesiv de mediul de business în ultimii ani. Tocmai acest element lipsește însă din toate măsurile luate de guvernanții români, iar în ultimul an lucrurile au degenerat într-un ritm accelerat.

„În afară de cele patru modificări fiscale, noi a trebuit să înțelegem ce se întâmplă cu 20-30 de știri aruncate. Nu poți anunța dimineața că se întâmplă ceva, iar seara altceva. Companiile mari au credite pe 10-15 ani, bugetele noastre sunt pe 15 ani. Dacă nu putem face buget pe anul următor, noi devenim mai puțin credibili”, a declarat Mihai Marcu, președintele Consiliului de Administrație al MedLife, în emisiunea „În fața ta”, de la Digi24. Acesta a mai spus că acum taxele din România sunt prietenoase pentru companii, însă oamenii de afaceri ar prefera să fie mai mari, dar mai sigure.

„Ne încurcă această gâlceavă fiscală. E un sunet de fond care ne face să ne adunăm să calculăm impactul pentru ideea pe care a avut-o un minister sau un funcționar în România”, a explicat el. În fiecare zi, în România, se schimbă ceva, a continuat. „România este pe o autostradă, acum încearcă să iasă. După ce Polonia și Ungaria au început să alunece înspre măsuri populiste, lucrurile au alunecat. Acum trei ani, în România se vedea stabilitate. Suntem pe cale să părăsim această autostradă”, spune Mihai Marcu.

Emisiunea „În fața ta” este difuzată de Digi24 sâmbăta și duminica de la miezul nopții.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Urmăresc emisiunea "În fața ta" .Păcat că nu se transmite intre orele 22--24..Și că nu durează măcar 40 de minute.E cam puțin 20-25 minute.După ora 24,în special dumineca cei care ar dori să urmărească emisiunea dorm.Păcat ca postul DIGI 24 nu dă în reluare emisiunea dupamasa,luni și marți de exemplu.
    • Like 1
    • @ Statov Maria
      Sau măcar de ar fi o arhivă pe site... ;) https://www.digi24.ro/cautare?q=in+fata+ta
      • Like 0


Îți recomandăm

Dunărea, debit scăzut / sursa foto: Inquam Photos

Ceea ce vedem acum în domeniul energetic — scăderea abruptă a debitului Dunării, oprirea sau limitarea producției hidro, presiunea pe rețele, creșterea dependenței de surse alternative — este exact tipul de fenomen despre care Monica tot vorbește de ani de zile. Pentru că ceea ce trăim acum este și rezultatul unei acumulări de inacțiune la secetă și variațiile climatice evidente, plus lipsa unor politici de adaptare și o infrastructură gândită pentru un climat care nu mai există.

Citește mai mult

Inflație BNR

Dincolo de aceste efecte statistice, există și semnale dezinflaționiste venite din economie. Cererea internă este slabă, iar gap-ul PIB rămâne pronunțat negativ ceea ce este o evoluție favorabilă în vederea continuării procesului dezinflaționist, dar mai puțin favorabilă pentru activitatea economică. Foto: Inquam Photos/ George Călin

Citește mai mult