Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Comisarul european Corina Crețu candidează la alegerile europarlamentare: „Decizia mea este o delimitare clară de actuala conducere a PSD”

Corina Crețu

Comisarul european Corina Crețu a anunțat că va candida la alegerile europarlamentare din luna mai din partea partidului Pro România, fondat de Victor Ponta. 

Corina Crețu, a cărei întreagă carieră politică se leagă de PSD, a spus că decizia ei reprezintă o delimitare față de actuala conducere a Partidului Social Democrat. 

„Candidez pentru alegerile PE din partea Pro România care are un proiect ambiţios de dezvoltare a României, cu oameni comepetenţi şi profesionişti. Am fost şi rămân o social- democrată europeană convinsă şi cred singura şansă de dezvoltare a României este în interiorul unei UE puternice şi echitabile, unde ne trebuie aliaţi şi prieteni. Şi cred că această tactică de atac din partea noastră ne va costa pe toţi. Cred că lumea cunoaşte ce am făcut, tot ce am făcut a fost pentru România şi români şi îmi doresc să fac acest lucru şi în continuare. Îi respect, în continuare, pe membrii PSD dar îi rog să înţeleagă că acceastă decizie a mea este o delimitare clară de actuala conducere a acestui partid care în ultimii ani a minimizat munca şi eforturile noastre, a celor care am încercat să ajutăm România, culmnând cu atacuri şi jigniri personale la adresa mea şi a colegilor din CE”, a declarat Corina Crețu, citată de Mediafax.

Comisarul european a participat joi, la Cluj-Napoca, la o conferinţă despre politica de coeziune.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • PSD nu mai exista! La conducerea țării este PSDr. acesta este un Partid al Statului Dragnea. Sa ne amintim o f.veche lozinca lansată de PCR " totul pt. front,totul pt. victorie". Acum , PSDr are o lozinca asemănătoare ,Totul pt Dragnea,pt.salvarea lui"
    • Like 0
  • Alien check icon
    Orice partid care accepta un "migrationist" si il propulseaza direct pe liste (indiferent ca e bun sau rau, cu sanse sau fara) nu poate fi decat un partid de oportunisti.
    • Like 1


Îți recomandăm

Copertă Scrisoare pentru Augustin

Deși produc distorsiuni grave, cu impact puternic, statele lumii intervin tot mai des în ordinea spontană a pieței, creând în ultimele decenii cetățenilor așteptarea că cineva are obligația „să-i salveze”. Cu cât statul acționează mai mult prin reglementări cu scop, cu atât blochează ordinea spontană a pieței și obține efecte greu de reparat. Lucian Croitoru remarcă faptul că trăim într-o disonanță cognitivă de amploare istorică la nivel planetar: același om care dimineața respectă un contract, seara votează pentru politici care subminează contractul. Dar nu o face din ipocrizie, scrie autorul.

Citește mai mult

Prof.dr. Victor Costache

La finalul săptămânii trecute, Casa Națională de Asigurări de Sănătate a publicat în cadrul procesului de transparență legislativă un proiect de ordin care modifică normele tehnice pentru programele naționale de sănătate. Documentul introduce o formulă de calcul care ar trebui să se aplice la nivel de județ, pentru a stabili dacă spitalele publice au o „capacitate depășită”- numai în acest caz urmând a fi contractați furnizori privați pentru îngrijirea pacienților. Cu alte cuvinte, spun asociațiile de pacienți și patronatele din industrie, se urmărește reducerea accesului cetățenilor la tratament. CNAS spune însă că efectul va fi exact opus.

Citește mai mult