Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Conferința de securitate de la Munchen: Liderii europeni își pot folosi mai bine influența pentru a împiedica alunecarea Americii spre un stat totalitar

Conferinta de securitate de la Munchen - lideri europeni

foto Profimedia

La München a început azi summitul anual de securitate, același summit în cadrul căruia, anul trecut, noua poziționare a administrației Trump față de Europa s-a conturat dramatic în timpul discursului lui J.D. Vance. Acesta a calificat atunci eforturile europene de a combate dezinformarea drept cenzură, considerându-le cea mai mare amenințare la adresa democrației europene. Ca exemplu a invocat anularea alegerilor din România, în care candidatul Georgescu părea să câștige alegerile prezidențiale din senin. Între timp, Georgescu a fost pus sub acuzare pentru tentative de subminare a ordinii constituționale și a devenit clar că, folosind fonduri externe, a pus pe picioare o rețea de conturi false pe TikTok. Reacția europeană la discursul lui Vance a fost una de stupefacție, dar și de neputință. Sperăm ca liderii europeni să fie anul acesta mai bine pregătiți și să nu se lase din nou luați prin surprindere.

Pentru a înțelege caracterul și schimbarea de direcție ale administrației Trump II, sunt relevante atât componența acesteia, cât și istoricul personal al lui Trump. Trump s-a înconjurat de loiali fără experiență administrativă. În același timp, și-a asigurat sprijinul elitei tech americane, pe care o consideră decisivă pentru a domina narativul politic. Acest narativ este însă sub presiune, iar trecutul lui Trump pare să-l ajungă din urmă.

Trump a dezvoltat, pornind de la capitalul familiei, un imperiu imobiliar riscant. Mai multe dintre companiile sale au intrat în faliment, însă personal a reușit de fiecare dată să se eschiveze, contractând și mai multe datorii. Condamnările sale civile pentru fraudă ilustrează o practică prin care și-a supraevaluat activele pentru a putea contracta noi împrumuturi și a-și extinde influența. Cu mult înainte de cariera sa politică, folosea deja tactica intentării de procese împotriva adversarilor, intimidării judecătorilor și manipulării adversarilor prin intermediul mass-media.

În dosarele Epstein, recent făcute publice, Trump apare în numeroase documente. Acestea includ, printre altele, corespondență și materiale video care conturează imaginea unui grup de bărbați — printre care Epstein și Trump — care recrutau tinere pentru servicii sexuale. Nu toate acuzațiile au fost dovedite, iar în multe cazuri nu a existat urmărire penală, însă sute de victime, inclusiv minore, s-au prezentat, iar cu multe dintre ele s-au încheiat înțelegeri extrajudiciare — de către Epstein, de către Trump și de către Casa Regală britanică. Faptul că doar Epstein și partenera sa, Maxwell, au fost condamnați dovedește mai degrabă că acest grup și-a folosit puterea pentru a influența procesul juridic, decât că nu ar fi fost comise fapte penale. Sugestia că Epstein ar fi fost plătit de servicii de informații străine pentru a obține informații compromițătoare prin șantaj mi se pare plauzibilă, dar aceasta nu exclude faptul că această rețea de șantaj putea fi utilizată și în scop intern — din corespondența lui Epstein reiese că deținea materiale compromițătoare despre Trump și era dispus să le folosească, lucru care, în cele din urmă, nu s-a mai concretizat...

În ceea ce-l privește pe Trump, se conturează imaginea unui om care știe că există o singură modalitate de a nu fi doborât de problemele trecutului său: acumularea de și mai multă putere și influență, indiferent de costuri. Această strategie a fugii înainte — dobândirea unei puteri tot mai mari pentru a preveni prăbușirea bazei sale de abuzuri financiare, juridice și etice — ar trebui să reprezinte principala preocupare a adversarilor săi internaționali. Trump mai are, de fapt, o singură opțiune pentru a-și consolida puterea, și anume instaurarea unei dictaturi. Sună incredibil, dar deja se conturează un tipar care să se manifeste prin anunțuri privind centralizarea alegerilor parlamentare intermediare și prin sugestia unui al treilea mandat (neconstituțional). Și să nu uităm intervențiile ICE și amenințările cu folosirea armatei împotriva propriului popor.

Având în vedere toate acestea, Europa nu-și mai poate permite o atitudine docilă și facilitatoare. Fuga înainte a lui Trump nu-i lasă spațiu pentru stagnare, iar a încerca să-l menajezi înseamnă doar o amânare a inevitabilului. Europa își poate folosi mai bine influența pentru a împiedica alunecarea Americii spre un stat totalitar.

În acest scop, Europa poate alege, la nivel politic, cooperarea cu actori politici americani care susțin consolidarea instituțiilor și proceselor constituționale. La nivel juridic, poate iniția demersuri în legătură cu faptele penale care reies din dosarele Epstein, precum recrutarea de victime minore din Europa de Est pentru case de modă și saloane de masaj. Iar în domeniul securității digitale, Europa poate obliga platformele americane de social media să respecte cerințele europene existente, să aplice controale mai stricte și să impună amenzi mai mari.

Acolo unde anul trecut Europa a rămas fără replică după discursul lui Vance, ar putea acum să ofere un răspuns ferm Statelor Unite — Europa refuză să mai creadă într-un narativ elaborat și promovat de un grup de persoane care se consideră deasupra legii și care, între timp, pretind să ne dicteze legea. Și, totodată — Europa alege o Americă ce își respectă propria Constituție și propriii cetățeni!

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • " a devenit clar că, folosind fonduri externe" va rog sa indicati un document emis de judecatorie, tribunal, SRI, sau alta autoritate in care se arata clar: ce fonduri?, de unde? cat de mari? , Deocamadta am auzit doar ipoteze si presupuneri, de vazut nu am vazut nici o dovada cat de cat clara. Incompetenta si ticalosia autoritatilor in frunte cu SRI, care trebuia sa previna si stopeze orice tentativa de frauda la vot, nu inseamna dovezi, doar incompetenta si ticalosie.
    • Like 1
    • @ Ghergut Gore
      Nici n-o să vedeți nicio dovadă din simplul motiv că NU EXISTĂ. Dacă existau, atunci de mult erau trâmbițate peste tot, că era în interesul lor. De fapt alegerile au fost anulate doar fiindcă Sistemul era în pericol să piardă puterea, iar oamenii săi chiar libertatea, dacă ajungea Georgescu președinte. Serviciile au fost într-adevăr mizerabile, dar nu fiindcă nu au găsit dovezi ale vreunei interferențe, ci fiindcă au marșat la teza falsă a interferenței rusești. Degeaba cerem noi, societatea, dovezi. Ce să arate nefericiții ăia dacă n-au ce? Dar cu siguranță un lucru interesant ar fi desecretizarea ședinței CSAT și a ședinței informale a CCR care, în mod ilegal, la presiuni uriașe, s-a autosesizat și a luat decizia aia nenorocită de anulare a alegerilor. Acolo, în discuțiile de la acele ședințe, se află întreg adevărul. Dar cine dintre ei e nebun să desecretizeze niște discuții despre ilegalități și presiuni? Eventual ingerințe și presiuni nu dinspre ruși ci dinspre Comisia Europeană?!? Ar mai fi a doua zi în libertate?
      • Like 0
    • @ Dan Cojocaru
      Mihai check icon
      Iarăși îți răspunzi la propriile comentarii?
      • Like 2
  • Haideți să vedem ce va fi la Conferința de Securitate și vorbim după aia. Deocamdată e prematur. Nu vă hazardați cu atitudinea asta evident pro - establishmentul neomarxist de la vîrful UE. Lucrurile nu sunt deloc așa cum le prezentați. S-ar putea să aveți niște surprize și mai mari ca anul trecut. Românul are o vorbă înțeleaptă: nu spune ”hop!” până nu sari șanțul...
    • Like 0
    • @ Dan Cojocaru
      Scarboasa atitudinea ta din ambele postări, ca mai întotdeauna. Acum ești și avocatul nechemat al neonazismului maga și trump. După cel al "suveranismului" dâmbovițean.
      • Like 5
    • @ Dan Cojocaru
      Maestre , asta cu neo-marxismul este alta bazaconie , care o tot aud de la oameni semidocti si fara argumente. Este Mertz neomarxist sau Meloni ?
      • Like 5
    • @ Radu Bogdan
      La origine și principial vorbind, atât Mertz cât și Meloni sunt departe de neo-marxism. Dar.... s-au cam adaptat trendului acesta de moment. Același fenomen îl vedem și în alte părți, inclusiv la noi în țară. PNL-iștii, care ar trebui să fie în principiu conservatori și tradiționaliști îl au pe Bolojan șef, care e pur progresist / neomarxist / USR-ist în suflet. Plus că de regulă cei din vechiul PDL băsist sunt de asemenea cam progresiști de felul lor. De aceea se aude că Bolojan ar vrea să rupă PNL și împreună cu aripa lui progresistă să se unească sau să se alieze cu USR, REPER, SENS, adică cu de-ăștia de-ai lor. De asemenea și alții de la alte partide sunt infectați de actualul trend progresist, ori din oportunism, ori chiar din convingere. Manole, PSD-istul de la Muncă e un alt exemplu. Plus că oriunde a putut, Bolojan a promovat progresiști de-ai lui. Dragoș Pâslaru e un alt exemplu. Și mulți alții, nu numai pe la guvern, ci și prin alte instituții. Și totul e cu binecuvântarea lui Nicușor, care deși se dă independent, de fapt e ocrotitorul USR-iștilor și în general al progresiștilor. De aia acest partid aflat pe locul 4 după alegeri, a ajuns acum să fie cel mai tare din parcare. Datorită lui Nicușor și Bolojan. Aștept cu interes să văd și propunerile lui Nicușor pentru Servicii, că am o bănuială că tot de-ăștia ar vrea să propună, dacă nu cumva se va mai înfoia puțin și PSD-ul să emită pretenții. Și așa cum sunt lucrurile în țară (de aia am divagat) tot cam așa se prezintă și la nivel european. Italia lui Meloni, dacă o privești la nivel de detalii, nu pare azi deloc o țară cu conducere conservatoare, și la fel nici Germania lui Mertz. Așa că, una peste alta, nu te mai repezi tu cu etichetările că cine nu are opiniile tale e musai semidoct și fără argumente, și oricum indiferent de cât de docți sau semidocți sunt cei cu care vorbești tu, oricum lucrurile nu stau deloc așa cum ai tu impresia.
      • Like 0
    • @ Dan Cojocaru
      Deci cumva , cine nu e MAGA or pro-rus , e progresist si neo-marxist. Matale nu stiu daca-ti dai seama , dar esti in litera celor mai jegoase manuale de manipulare. Avem niste mafioti si niste lichele care vor sa confiste un curent politic , ii discrediteaza pe toti cei care reprezinta de fapt acel curent politic , pentru ca ii pun pe ei in lumina realitatii: adica impostura stridenta. Daca Bolojan si/sau Nicusor sunt progresisti , atunci inseamna ca nu prea intelegem definitia termenilor.
      • Like 3
    • @ Dan Cojocaru
      Și ce-ai vrea tu: să-i dea afară pe toți "progresistii" și să treacă de partea și în alianță la guvernare cu "suveranistii"? În inconștiența ta criminală nu realizezi ce aberații emiți! Esti de cămașă de forță, sau mai degrabă de zeghe și lanțuri tradatorule!
      • Like 1


Îți recomandăm

Ilie Bolojan - Guvern

„Nu este vorba doar despre sume importante pierdute de la buget. Este vorba despre eficiența diminuată a unor măsuri de disciplinare a traficului în țara cu cel mai mare număr de accidente rutiere cu victime din Uniunea Europeană.” Foto: Inquam Photos / George Călin

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Cum transformi baia într-un spațiu de relaxare: design în alb, lemn și accente grafice

Baia este unul dintre acele locuri din casă în care funcționalitatea și starea de bine trebuie să meargă împreună. De aceea, modul în care este gândită o baie spune multe despre felul în care privim confortul în propriul cămin. Nu mai este doar un spațiu tehnic, ci o încăpere care poate transmite calm, ordine și o anumită eleganță discretă. Un design reușit nu înseamnă neapărat multe materiale sau soluții spectaculoase, ci mai ales coerență, proporție și câteva alegeri bine făcute. Așadar, baia a devenit un spațiu pe care oamenii îl gândesc cu același seriozitate ca livingul sau dormitorul.

Citește mai mult

Bahrain / sursa foto: Profimedia

Încă de la sfârșit de 2025, Orientul Mijlociu, dar mai ales Iranul, păreau să implodeze: inflația ajunsese la cote fără precedent, la fel ca și răbdarea cetățenilor față de reformele promise - președintele Masoud Pezeshkian este ceva mai “liberal”, însă puterea se află totuși în mâinile unei autorități islamice ultra-conservatoare… Protestele stradale au început la final de decembrie 2025 și anunțau săptămâni tumultoase...

Citește mai mult