Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Cum se alungă un diavol

Cristian Tudor Popescu

Documentele CSAT desecretizate de președinție nu mai lasă nicio umbră de îndoială: „fenomenul Georgescu” a fost planificat și lansat în mod profesionist de unități operaționale de manipulare a opiniei publice comandate din Rusia. Cele 25.000 de conturi înființate pe Tik-Tok pentru propagarea prolegionarului și proKremlinului Georgescu au fost ghidate din rețeaua rusească Telegram, cu softuri folosite și în atacarea informatică a Ucrainei și Republicii Moldova.Cu sprijinul unor organizații și indivizi din România. Au fost descoperiți cel puțin 1 milion de euro primiți de Georgescu pentru campania de aburire a cetățenilor prin Tik-Tok – în vreme ce insul a declarat repetat că a avut 0 (zero) cheltuieli de campanie.

Prin urmare. Pot să-i înțeleg pe cei care l-au votat pe cg în turul 1 – fie nu au știut cine e, fie s-au luat după alții, fie pentru că îi detestă pe politicienii care au condus România în ultimii ani, fie că vor o schimbare, fie că au o situație socială proastă. Atunci, spuneam că aceia care nu vor merge la vot se fac vinovați de trădare de țară.

Acum însă, în turul 2, trădători de țară sunt cei care îl votează pe C. Georgescu.

Dacă tot n-au făcut nimic pentru a-l opri, sper ca organele să nu-l aresteze acum pe cg, iar CîCîRî să-l elimine din cursă, cu toate că ar avea mult mai multe motive decât în cazul Șoșoacă. Căci l-ar transforma, pentru adepții săi fanatizați, într-un fel de Iisus Hristos – că tot zice cg că are fir direct cu Mântuitorul.

Acest diavol care a despicat România (diavolos, în greaca veche, înseamnă „cel ce taie în două”) trebuie alungat din oameni așa cum a intrat: prin vot. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

nea MIhai

Ai putea spune că „Nea Mihai” este tot o fiță. Un fel de „Terasa Obor” cu merdenele în loc de mici. Publicul țintă este însă același: hipsterii care vor să se simtă proletari, publicul din bula corporatistă care vrea „autenticitate” la sfârșitul săptămânii. Inițial o patiserie de cartier, „Nea Mihai” a devenit un „landmark” în pelerinajele cool-urbane din weekend de pe Calea Victoriei pietonală. foto: Code Noir Style

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon parinti si copii

E vorba de persoane care niciodată nu povestesc despre realizările proprii, ba chiar le minimizează dacă sunt aduse în discuţie de altcineva, care nu îşi spun niciodată părerea, deşi au idei foarte bune, care sunt de obicei submisivi, chiar dacă li se cer lucruri nerezonabile, şi care rar îşi urmează propriile vise, rămȃnȃnd de multe ori la voia conjuncturilor curente. foto: Profimedia

Citește mai mult

Curtea Constitutionala - CCR 2026

Cred că România nu prea mai are multe opțiuni bugetare. Că ne place sau nu, chiar dacă se simte costul vieții tot mai mare. România e crescut pe datorie, când dobânda era modică. Acum însă plătim pentru distracția din perioada 2020-2024. Și dacă nu vom reuși să ajungem într-un punct comun, politic și social acceptat, situația va deveni mult mai grea. Cu mai multe tăieri de bugete. Fie ca în criza din 2008, fie prin inflație și dobânzi. foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește mai mult