Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Deputatul liberal Gigel Știrbu acuză că la Scornicești 835 de voturi au fost mutate de la alți candidați la Marcel Ciolacu

vot - urne

Deputatul Gigel Știrbu, președinte PNL Olt, a declarat vineri pentru G4Media că are informații potrivit cărora la renumărarea voturilor în câteva secții din Scornicești (Olt) s-a descoperit că 835 de voturi au fost mutate de la alți candidați la Marcel Ciolacu. Știrbu a anunțat că va face plângere penală împotriva președinţilor, vicepreședinţilor şi membrilor respectivelor secţii de votare.

„În procesele verbale s-au înregistrat mult mai multe voturi pentru Ciolacu decât existau fizic în urne. Voi face plângere penală”, a declarat Știrbu pentru G4Media.

„De exemplu, la secţia 112 din Scorniceşti, în procesul verbal pe care membrii secţiei de votare l-au completat în secţia de votare duminică, la Marcel Ciolacu au fost trecute 657 de voturi, iar astăzi cei din Biroul Electoral Judeţean au numărat 379 voturi pentru Ciolacu. La secţia 113, în procesul verbal sunt trecute 444 de voturi, iar astăzi, în urnă, în saci, au fost numărate pentru Marcel Ciolacu 376 voturi”, a declarat Știrbu pentru Agerpres.

Amintim că CCR a decis renumărarea tuturor celor 9,4 milioane de voturi de la turul 1 al alegerilor prezidențiale. 

După primul tur de scrutin, pe primul loc s-a clasat Călin Georgescu, urmat de Elena Lasconi. Marcel Ciolacu are cu 2.700 de voturi mai puțin decât Elena Lasconi.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere

Îți recomandăm

Orașul-fantomă de pe teritoriul Uniunii Europene. „O hartă cu linii și simboluri arbitrare, care hotărăsc cine e duşman şi cine prieten”

Sunt literalmente la doi pași de granița Uniunii Europene, dar atmosfera de pe străzi nu are nimic în comun cu cea dintr-o țară europeană. Din momentul în care am arătat pașaportul la punctul de trecere de pe strada Ledra, care leagă Nicosia locuită de grecii ciprioți de Nicosia turcă, lumea s-a schimbat brusc.

Citește mai mult

Marius Istrate -

România, dar și restul țărilor din Europa Centrală și de Est au o relație complicată cu ambiția. Suntem foarte buni la a fi tehnici, sceptici, adaptabili și rezilienți. Suntem mai puțin confortabili să spunem cu voce tare că vrem să construim companii care definesc categorii, creează bogăție, mențin talentul acasă și schimbă traiectoria economică a regiunii.

Citește mai mult

Maradona in 1984, la Napoli

Orice discuție pasională despre istoria fotbalului ajunge, mai devreme sau mai târziu, în același punct fix: eterna comparație Maradona vs. Messi. Este o dezbatere nesfârșită, subiectivă și plină de orgolii. Însă, dacă există un loc în lume unde opinia despre Diego are o greutate aparte, dincolo de orice raționament statistic, acela este Napoli. Maradona în 1984, Napoli/ Foto: Profimedia

Citește mai mult