Timișoara va găzdui între 1 și 5 iulie cea de-a 14-a ediție a JAZZx, unul dintre puținele festivaluri de muzică contemporană din România unde accesul la toate concertele este gratuit. Ediția din acest an aduce în premieră națională trupa americană Free Nationals, alături de un line-up care acoperă jazzul contemporan, R&B, funk, hip-hop și spoken word, au anunțat organizatorii.
Numele care a generat cel mai mult interes în anunțul de line-up este Free Nationals, formație din Los Angeles cunoscută inițial drept banda de live a lui Anderson .Paak. Trupa și-a construit rapid un sound propriu, colaborând cu Mac Miller, Kali Uchis și John Legend, și numără milioane de ascultători pe platformele de streaming. Va fi prima lor apariție în România.

Un line-up construit în jurul jazzului actual
„Pe Scena Principală din Piața Libertății (3–5 iulie), Free Nationals se alătură unui line-up care definește direcția acestei ediții: un dialog între jazzul contemporan, influențele urbane și expresia artistică globală. Artiștii anunțați în primul val – printre care Samara Joy, una dintre cele mai premiate voci ale jazzului actual, și Asaf Avidan, performer cu o prezență scenică puternică și un stil inconfundabil, sunt completați de nume care conturează noul val al jazzului internațional: Moses Yoofee Trio, cu energia scenei berlineze, Joe Armon-Jones, una dintre vocile definitorii ale jazzului londonez, sau daoud, unul dintre artiștii care redefinesc sunetul scenei franceze. Line-up-ul este completat de Nagy Emma Quintet, Anita Petruescu și Amalia Gaiță, care aduc în festival perspective proaspete din scena europeană și românească”, au anunțat organizatorii festivalului.
JAZZx NOW și Spoken Word Stage
Primele două zile, 1 și 2 iulie, sunt rezervate secțiunii JAZZx NOW, găzduită la Iulius Town, dedicată proiectelor emergente. Pe această scenă vor urca Tanhai Collective, Charlotte Colace, Anton de Bruin, Banda da Amizade, Giga Jazz Machine 3000, George Vizitiu Trio și Muzica Militară a Brigăzii 18 ISR.
O componentă distinctă a ediției din acest an este Spoken Word Stage (4–5 iulie, Strada fără nume) unde poezia se întâlnește cu muzica live. Artiști din Marea Britanie și România — printre care Tongue Fu, Zia Ahmed, Ella Frears, Psihotrop, Testament și Ligia Keșișan — vor construi performance-uri la granița dintre concert și spectacol.

Serile festivalului vor continua la Nocturnal Stage (3–4 iulie, Reciproc Cafe), unde Wet Enough!? și 150 Stoka & Lemarian propun un program nocturn centrat pe groove și improvizație.

Masterclass-uri cu Joe Armon-Jones și Noah Fürbringer
Pe lângă concerte, JAZZx include și în această ediție masterclass-uri pentru tineri muzicieni și publicul interesat de jazz. Sesiunile vor fi susținute de Joe Armon-Jones și Noah Fürbringer.
Programul complet pe zile și informații despre artiști sunt disponibile pe jazzx.ro.
Republica.ro se numără între partenerii media ai JAZZx 2026, alături de Digi FM și PRO FM.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp





Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.