
Gafă a lui George Simion, cu câteva zile înainte de turul al doilea al alegerilor prezidențiale. Candidatul AUR a mulțumit Departamentului de Stat al Statelor Unite ale Americii pentru că a exclus România din programul Visa Waiver. Declarația a fost făcută într-un interviu acordat jurnalistului american conservator Jack Posobiec.
UPDATE:
Nicușor Dan a reacționat după declarațiile lui George Simion, care a mulțumit administrației Trump pentru excluderea României din programul Visa Waiver.
„George Simion și-a dezvăluit adevărata față: un „suveranist” de fațadă, un slugarnic care înșală pe toată lumea pentru putere. Să te bucuri și să mulțumești că cetățenii români au rămas fără un program prin care sunt scutiți de vize de călătorie în Statele Unite este de neconceput pentru cineva care vrea să conducă România. Bucuria sa cinică la pierderea drepturilor românilor este o trădare inacceptabilă”, a scris pe Facebook Nicușor Dan.

foto: Profimedia
UPDATE:
Simion a revenit cu o nouă declarație, reiterând mulțumirile către Administrația Trump:
„Da, mulțumesc Statelor Unite pentru că au transmis un mesaj clar: România nu este în momentul de față un stat democratic, demn de Visa Waiver, ca urmare a 35 de ani de corupție și a anulării alegerilor care au dus România la statutul de singura țară membră UE clasificată ca ”regim hibrid”, la un pas de ”junk”. Statele Unite și-au dat seama și de manipulările flagrante făcute de guvernele ultimilor ani. Tot G4Media, care a descoperit declarația mea de „sinucidere politică”, scria în septembrie 2024 că „în tentativa de a scădea rata de refuz pentru vize SUA la 3%, Guvernul a decis ca bugetarilor din domeniile apărării, ordinii publice, siguranței naționale, justiției și afacerilor externe să le fie decontați cei 185 de dolari achitați drept taxă de viză”. În total, potrivit datelor prezentate în spațiul public, vorbim de peste 20.000 de asemenea vize, luate pe genunchi din banii publici, doar pentru ca România să îndeplinească condițiile de intrare în Visa Waiver, iar coaliția de guvernare să poată puncta politic. Administrația Biden s-a făcut că nu vede aceste lucruri. Sub administrația Trump și înăsprirea politicii împotriva migrației, manevrele de acest gen nu mai funcționează. Statele Unite - partenerii noștri strategici, mediul de afaceri și piața financiară reacționează exact în conformitate cu realitatea în care ne aflăm. Eu nu mint! Spun adevărul, oricât de dur ar fi acest adevăr. Poate că nu e comod pentru campania electorală și poate că nu e un „marketing” bun. Văd cum televiziunile urlă că fac sinucidere politică. Dacă adevărul este sinucidere politică, prefer să mă sinucid decât să mai văd cum românii sunt mințiți. Adevărul este unul singur: România nu este o democrație în momentul de față”, a declarat George Simion.
Stirea initială
„Ai vreo îngrijorare că ce s-a întâmplat la alegerile anterioare (CCR a anulat alegerile - n.n.) - să spunem că tu vei câștiga, te temi că va interveni Curtea și o va face din nou?”, a întrebat jurnalistul american.
„Justiția nu poate interveni acum, mesajul de la Washington a fost foarte puternic și mulțumesc Homeland Security și Departamentului de Stat pentru că au transmis României un avertisment, un avertisment corect: nu sunteți o democrație și nu puteți fi în programul Visa Waiver”, a răspuns George Simion, în interviul acordat lui Jack Posobiec.
SUA au anunțat la începutul lunii mai că România a fost exclusă din programul Visa Waiver, astfel că românii nu vor putea călători în SUA fără vize în scop turistic sau de afaceri. În comunicatul Departamentului de Stat american se preciza că „menţinerea standardelor ridicate ale programului Visa Waiver este esențială pentru securitatea națională a SUA”.
Informația a fost prezentată anterior de G4media și Hotnews.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
Sunteți de toată jena, îmi pare rău să spun. Înțeleg că un ziar întreg joacă voit necinstit prin imagini, cum e Libertatea, de exemplu, dar voi de ce faceți lucruri contrare idealurilor voastre?
Mergi la vot? Nu te oprește nimeni să pui ștampila unde crezi că e bine, dar nici nu trebuie să te enervezi că alții o pun unde cred ei că e potrivit. Eu m-am enervat o viață și nu m-am ales cu nimic...
Daca ati iesi din bula dvs, poate ca ati vedea ca poporul roman s-a tiganizat.
Daca in 1991 primeai un zambet simpatic intr-o bacanie din Germaia sau Spania atunci cand spuneai ca esti roman, acum toti iti arunca priviri nelinistite si sunt mult mai alertii in preajma romanilor.
De mult ne-am data arama pe fata in Europa - vreti sa facem acest lucru si in America ( unde inca avem o imagine relativ OK ) ?
Problema, dvs si a celor mai multi dinter Bucuresteni, Clujeni, Brasoveni, etc este ca nu realizati unde a ajuns Romania.
Credeti ca am evoluat....
Bineinteles ca este cea mai buna veste a ultimilor ani refuzul vizei pt America !
Bineinteles ca trebuie sa platesti si sa treci printr-un interviu inainte de a pleca in America !
Si va mai spun ceva - trebuie reintrodusa necesitatea vizelor Schengen pt romani.
Infruntati realitatea - uitati-va la cine sta in vama in extrasezon, la Nadlac sau la Bors, si o sa intelegeti...
Dar, aceasta platforma este populata numai de bieti naivi....
Bcoz f..k logic!
Schizo much?
Chiar crezi ca poate fi rasa populatia de pe teritoriul Romaniei si pornit de la un moment zero, cu oameni absolut noi? Oul sau gaina? Unde mai este suveranismul? Vreti sa impuneti respectarea legilor pornind cu nerespectarea lor! Gasesc aici o salata cu de toate. Nu reusiti sa va faceti ordine in ganduri si cand vi se propune o persoana cu o minte extrem de structurata il refuzati, probabil pentru ca va depaseste. Nu conducatorii sunt problema ci boborul.