Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Grindeanu, descătușat pe Facebook după plecarea americanilor, dă vina pe actualul Guvern și pe Bolojan: „Singura lui preocupare, să pună vicepremier o persoană care, chiar dacă are rezultate în societatea civilă, adâncește îndoiala în relația cu Partenerul Strategic”

Președintele PSD Sorin Grindeanu

foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Președintele PSD Sorin Grindeanu a reacționat dur pe Facebook după anunțul privind retragerea unei părți a trupelor americane din România. El a criticat Guvernul și pe prim-ministrul Ilie Bolojan, afirmând că preocuparea lor în aceste zile a fost desemnarea în calitate de vicepremier a unei persoane care, “chiar dacă are rezultate în societatea civilă, adâncește îndoiala în relația cu Partenerul Strategic”. Grindeanu s-a referit la desemnarea Oanei Gheorghiu pentru funcția de vicepremier. 

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a confirmat azi că SUA au informat România despre redimensionarea trupelor dislocate pe Flancul Estic al NATO. Decizia face parte din reevaluarea globală a forțelor americane și se aliniază noilor priorități ale administrației SUA.

Potrivit MApN, aproximativ 1.000 de militari americani vor rămâne în România, din cei circa 2.000 din prezent.

Ministerul Apărării Naționale a precizat azi că măsura nu este surprinzătoare și că România a fost în contact permanent cu partenerul american. Decizia a fost luată ținând cont și de consolidarea prezenței NATO pe Flancul Estic.

Grindeanu a criticat lipsa de comunicare oficială din partea Guvernului și a Ministerului Afacerilor Externe și a solicitat o informare în Parlament din partea prim-ministrului, ministrului Afacerilor Externe și ministrului Apărării, care să includă un plan concret de asigurare a capacităților de descurajare și apărare pe Flancul Estic.

„Este inacceptabil ca populația să afle din presa internațională despre o decizie care afectează direct securitatea națională, în timp ce Guvernul României și Ministerul Afacerilor Externe nu comunică nimic. Singurele explicații au venit, în această dimineață, din partea Ministerului Apărării Naționale. Însă, acestea nu au lămurit situația și nu au dat siguranța unor măsuri concrete care să dea garanția unei protecții consistente a teritoriului României”, a spus Grindeanu.

Președintele PSD a subliniat că securitatea României și a cetățenilor nu poate fi tratată superficial și cu amatorism politic.

„Având în vedere că decizia Pentagonului a fost contestată oficial în această seară, chiar în Congresul Statelor Unite, cu atât mai mult este obligația Guvernului României să explice ce se întâmplă, ce garanții avem și ce etape urmează.

Niciunul dintre actorii instituționali nu vine să lămurească situația și doar creează incertitudini suplimentare, contraproductive în aceste momente.

Ambasadorul României la Washington, Andrei Muraru, transmite sec poziția unei părți a Congresului SUA. În plus, prim-ministrul Ilie Bolojan nu are niciun mesaj pe această temă de major interes public și contribuie la adâncirea confuziei în plan bilateral.

Singura sa preocupare publică, în aceste zile, a fost desemnarea pentru funcția de vicepremier a unei persoane care, chiar dacă are rezultate în activitatea din societatea civilă, adâncește - prin pozițiile sale anti-americane exprimate anterior - îndoiala în relația cu Partenerul Strategic.

În acest context, solicit de urgență o informare oficială în Parlament din partea prim-ministrului, ministrului Afacerilor Externe și ministrului Apărării, care trebuie să prezinte inclusiv un plan concret de asigurare a capacităților de descurajare și apărare pe Flancul Estic”, se arată în postarea liderului PSD.  

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Imi amintesc scena in vare Dragnea l-a anuntat pe neasteptate ca viitor premier. Era ca un pusti care primeste cadou ce isi dorise el cel mai mult, asa exploda de fericire si se gudura pe langa Dragnea.
    • Like 1
  • Un măscărici ticalos.
    • Like 4
  • reducerile de brown friday miros ca alimentările ceaușiste. aceiași oameni, aceleași mentalități. arc peste timp. care mai zice că nu se repetă istoria..
    • Like 2
  • D check icon
    Ce prost e Grindeanu!
    • Like 2
    • @ D
      Prost nu e. Un prost nu poate fi si ticalos, nu-l duce mintea.
      • Like 0
    • @ Tudor Bucur
      Mihai check icon
      E șmecher și viclean ca și Ciolacu, că vreo eminență la nivel intelectual nu e.
      • Like 0


Îți recomandăm

Cristian Tudor Popescu

Indicatorii economico-financiari, sociologici, educaționali și de sănătate arată că România s-a degradat masiv în perioadele Iohannis-Cîțu, Iohannic-Ciucă, Iohannis-Ciolacu (licheaua care lua lecții de economie în timp ce era premier, ne dă acum nouă lecții gratis). Dar mai există un semnal, la care sunt foarte atent: folosirea limbii române în mass-media. Deci, nu analizez cetățeni de pe stradă, ci persoane de la care te aștepți să auzi o română corectă.

Citește mai mult

Pensionari / sursa foto: Inquam Photos

În țara noastră funcționează extraordinar de bine două sau trei instituții. Prima instituție este serviciul de emitere pașapoarte, a doua este definită de cota unică de impozitare, iar a treia este reprezentată de sistemul de pensii administrat privat, Pilonul II (contribuții obligatorii) și Pilonul III (contribuții facultative).

Citește mai mult