Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

În cine dă cu pumnul Trump?

Cristian Tudor Popescu---

 • În cine vrea să lovească D.J. Trump, a cărui primă grijă e să ridice pumnul strâns? În violența la care a instigat de atâtea ori – va fi „măcel, război civil” dacă nu e ales? În fanaticii lui, care, asmuțiți de el s-au dus să o omoare pe Nancy Pelosi și să-l spânzure pe Mike Pence?

• Dacă situația ar fi fost inversă, cu Joe Biden candidat rănit în atentat, Trump președinte l-ar fi numit erou al națiunii pe agresor, așa cum i-a numit pe cei care au provocat moartea unor oameni în asaltul asupra Capitoliului? 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.


Îți recomandăm

Cristian Tudor Popescu

Am văzut, până la urmă, OBAA, cum a început deja să fie „consacrat” filmul lui Paul Thomas Anderson. Din a doua încercare. La prima am rezistat 40 min. Apoi, mi-am spus că, totuși, a luat 6 premii Oscar, inclusiv pentru Cel mai bun film, și eu încă mai sunt critic și istoric de film.

Citește mai mult

Cristian Tudor Popescu

1000 de angajați ai șantierului naval Damen Mangalia își așteaptă concedierea, strigând și plângându-și de milă, cu acompaniamentul țiparnițelor tv. Un spectacol mișcător; dar ce-au făcut acești oameni în cei aproape 2 ani de când șantierul este în insolvență? Nu era clară probabilitatea ridicată a declarării falimentului? Nu vedeau ce se întâmplă la locul lor de muncă? Ba da, dar n-au mișcat un deget.

Citește mai mult