Sari la continut

Spune-ți părerea! Intră alături de noi în comunitatea Republica

Vă invităm să intrați în Comunitatea Republica, grupul de Facebook în care contributorii, cei care își scriu aici ideile, vor sta de vorbă cu tine. Tot ce trebuie să faci este să ceri intrarea în acest spațiu al dialogului.

Mascarada PSD Europa s-a sfârșit

Prin ieșirea PSD de la guvernare și refuzul de a-l sprijini pe candidatul prooccidental Nicușor Dan, se încheie mascarada „europeană” a PSD. În primăvara lui 2019, PSD condus de Dragnea era AUR înainte de AUR. Politica antieuropeană a lui Dragnea mergea până la Romexit, scoaterea UE din România. PSD a pierdut atunci alegerile europarlamentare și Dragnea a fost condamnat pentru că naționalismul ceaușist era amestecat cu Sistemul, cu puterea reprezentată de PSD. AUR a apărut în toamnă, în afara PSD, ceea ce i-a permis să fie nu doar anti UE, ci și anti Sistem. De aici succesul rapid și creșterea neîngrădită.

  În paralel, PSDCiolacu o arde proeuropean ca să se distanțeze de amintirea lui Dragnea. Asta a durat 5 ani.

Acum, PSD revine la natura lui pură, naționalist-ceaușistă, considerând că a pierdut destul făcând-o pe partidul „proeuropean”. Și puțin păsându-i că prin ieșirea de la guvernare înrăutățește și mai mult indicatorii economici, financiari, de stabilitate politică ai țării.

Și astfel, pesediștii care l-au votat pe Crin Antonescu la presiunea partidului, precum și cei care l-au votat de capul lor pe Ponta, vor vota acum într-o veselie, masiv, cu G. Simion. Acesta este adevăratul și eternul PSD.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.


Îți recomandăm

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult

Solar Resources

„La 16 ani, stăteam de pază la porumbi. Voiam să-mi iau o motocicletă și tata m-a pus la muncă. Aveam o bicicletă cu motor și un binoclu și dădeam roată zi și noapte să nu intre cineva cu căruța în câmp. Că așa se fura: intrau cu căruța în mijlocul câmpului, să nu fie văzuți, făceau o grămadă de pagubă, călcau tot porumbul. Acum vă dați seama că tata nu-și punea mare bază în mine, dar voia să mă facă să apreciez valoarea banului și să-mi cumpăr motocicleta din banii câștigați de mine”.

Citește mai mult