Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Ministrul Dezvoltării: Autorizaţiile de construcţii vor putea fi obţinute de la un singur ghişeu, iar certificatul de urbanism va fi eliberat în doar cinci zile

Cseke Attila

Autorizațiile de construcții vor putea fi procurate online, în termen de 15 zile, față de una-două luni, cât durează în prezent, evitându-se și riscul expirării unui aviz în timp ce este așteptat un altul, a anunțat miercuri Ministerul Dezvoltării.

Un cod legislativ pentru construcții, urbanism și amenajarea teritoriului, elaborat de Ministerul Dezvoltării, va înlocui cele 10 legi în vigoare, vechi de 30 de ani, modificate substanțial în ultimii ani, potrivit ministrului de resort, Cseke Attila. Proiectul Codului Amenajării Teritoriului, Urbanismului și Construcțiilor a fost publicat astăzi în transparență decizională.

După perioada de consultare publică, proiectul de act normativ va fi adoptat de Guvern și trimis Parlamentului, iar forul legislativ trebuie să ia o decizie în prima parte a anului 2023 privind această propunere, care este prevăzută în Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Cseke Attila a spus că va fi realizată și o Platformă Digitală Națională, pe care se vor încărca toate documentațiile planurilor urbanistice generale (PUG) pe suportul Observatorului Teritorial, interconectată cu Registrul național al construcțiilor, și care va constitui o importantă bază de date și un suport pentru autorități pentru emiterea certificatelor de urbanism, a acordurilor unice și autorizațiilor de construire. În prezent, un certificat de urbanism se eliberează în 1-2 luni, iar prin Platforma Digitală Națională acesta va putea fi eliberat în 5 zile.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Da. Era si cazul sa se intample ceva. Doamne fereste sa te fi apucat constructia sa spunem ... in extravilanul rural romanesc. Pe cand incepeai cu ... Romtelecom si ajungeai pe la Mediu si mai treceai si pe la Directiile de Agricultura si dupa vreo luna plina de memorii,, harti si schite cu "vizat spre neschimbare" ajungeai la Consiliul Judetean care spunea ca este expirat vreun aviz si o luai de la capat. Sincer cred ca am obosit cu atatea ghisee institutii, program de lucru cu ... publicul vreo 2 ore, din care intre 15 - 30 minute picau in pauza de masa. Dar face parte din farmecul democratiei noastre sa ne plimbam de la o usa la alta. Semanator cu Inalta Poarta ... creata de oamenii nostrii alesi pentru spalarea pacatelor in fata ... lipitorilor de afise. Alta data sau in timp poate imi voi exprima durerea fata de alte instututii care in loc sa fie ... partenerul nostru devine ... calaul si mai rau devine nepasatoare la ceea ce ne inconjoara. Dar pe alta data. Deocamdata semnalul este bun dar ce se va intampla cu atatea ghisee unde erau ... responsabili din campanie cu ... promovarea deputatului sau a viitorului secretar de stat?! Nimic. Se vor gasi alte locatii alte Institute unde vor fi raspaltiti din sacul acumulat pe prognoze din PIB la care ... noi ne milogim sa primim dar il umplem cu mana larga. Ca doar de aia e legea. Pentru ... ma opresc.
    • Like 0


Îți recomandăm

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult

Solar Resources

„La 16 ani, stăteam de pază la porumbi. Voiam să-mi iau o motocicletă și tata m-a pus la muncă. Aveam o bicicletă cu motor și un binoclu și dădeam roată zi și noapte să nu intre cineva cu căruța în câmp. Că așa se fura: intrau cu căruța în mijlocul câmpului, să nu fie văzuți, făceau o grămadă de pagubă, călcau tot porumbul. Acum vă dați seama că tata nu-și punea mare bază în mine, dar voia să mă facă să apreciez valoarea banului și să-mi cumpăr motocicleta din banii câștigați de mine”.

Citește mai mult