Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Nimic în slujba țării, totul în slujba PNL. Incredibilul preț al cărții generalului Ciucă

banner electoral Nicolae Ciucă

Foto: Inquam Photos / George Călin

Peste 2 milioane de euro din banii publici, din banii noștri ai tuturor, au fost cheltuiți de PNL pentru promovarea agresivă, pe toate șoselele țării, a unei cărți care încă nu a fost publicată. O carte care va fi cu siguranță de o mediocritate comparabilă doar cu plictisitoarele cărți ale lui Klaus Iohannis. Dar aceasta nu este o carte promovată pentru a fi citită, ci pentru a face publicitate electorală unui personaj care are oricum dificultăți în a se exprima în limba română.

De aceea, e caraghioasă și jignitoare intervenția lui Rareș Bogdan (care a rămas el însuși cu lecturile la stadiul de Cățeluș cu părul creț și la Capra cu trei iezi), visând la o relansare a cititului în rândul românilor prin promovarea acestei cărți. Dacă PNL și Rareș Bogdan ori ostașul din slujba țării chiar doreau să relanseze cititul (cu ministru liberal la Educație...), puteau înzestra de 2 milioane de euro sute de biblioteci rurale sau din micile orașe, acolo unde copiii săraci nu își permit luxul de a-și cumpăra o carte și de a citi.

Desigur, miza nu este îndemnul la lectură, ci promovarea electorală frauduloasă a unui personaj care are oricum prea puține argumente în favoarea lui pentru a deveni președinte.

Ceea ce e clar este că această carte obscen promovată nu-l va face președinte și nu-i va ridica procentele. Și mai este clar că bugetul educației românești a fost văduvit de o sumă care ar fi putut bucura mii, poate zeci de mii de copii.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • IOAN check icon
    De ce are nevoie domnul Ciuca sa scrie o carte?
    Parerea mea este domnul Ciuca are tot atata nevoie sa scrie o carte cata nevoie a avut sa scrie o lucrare de doctorat cu singura deosebire ca de data asta ii poate rade in nas doamnei Emilia Sercan careia ii va fi luat obiectul muncii. Daca totusi va reusi sa isi plagieze propria sa carte atunci va trebui sa il privim cu alti ochi.
    A mai scris vreo carte pana acum ca aceasta noua carte sa reprezinte o continuare fireasca a unei opere literare ?
    Daca nu cumva a semnat o carte cu un pseudonim de care opinia publica sa nu stie atunci probabil chiar nu a mai scris nici o carte.
    Oare aceasta carte va reprezenta prima carte a unui viitor scriitor?
    Nu vom sti acest lucru niciodata pentru ca de frica doamnei Emilia Sercan domnul Ciuca si cei care il tin in brate vor face tot ceea ce au mai facut ca aceasta carte sa nu poata fi citita in urmatorii 50 de ani ci doar vanduta in cate editii va cere imensul succes de public pe care oamenii domnului Ciuca l-au asigurat ca il va avea.
    Va fi oare o carte memorialistica?
    Imposibil. Domnul Ciuca inca nu si-a spus ultimul cuvant pe scena politica. Domnia sa probabil crede, cu probabil multa forta interioara, ca viitorul ii va rezerva inca foarte multe situatii in care deciziile sale personale sa fie luate de altii si necesitatea de a le consemna intr-o noua carte se inscrie in linia firescului.
    Oare subiectul cartii va fi despre doctoratul domniei sale?
    Nu vom sti in urmatorii 50 de ani..
    • Like 1
  • Razvan G check icon
    In realitate, Ciuca este doar “un slujbaș in oastea tarii”.
    2 milioane de euro. Bani aruncați, in loc sa fie folosiți cu rost. PNL a pierdut si ultimul dram de bun simt….Ciuca - lasă-ne!
    • Like 2
    • @ Razvan G
      Francisc check icon
      În realitate Ciucă este un neica nimeni făcut general la apelul bocancilor de băieții cu ochi albaștri. Din ce neant „democratic” apar indivizi precum Ciucă ăsta? PNL (un partid pe care îl credeam serios până la formarea USL, alianța aia dintre Ponta și Antonescu în 2012!) nu a găsit alt candidat mai credibil?

      Ciucă e soldatul de plumb scos la înaintare de mai marii liberali. În combinație cu Ciolacu e soluția „perfectă” pentru o Românie falimentară. Nu contează care dintre cei doi ajunge președinte, că viitorul e asigurat: românii vor avea pensii recalculate și salarii minime europene...

      Cine plătește? Păi asta nu e treaba lor. Cu asta sunt ocupați românii plătitori de taxe și impozite...

      • Like 1


Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon Corporatist.

Presiunea legată de locul de muncă a devenit un subiect tot mai frecvent în discuțiile pe care le avem în diferite grupuri de prieteni. Tot mai mulți dintre ei spun că se simt copleșiți, intimidați și supuși hărțuirii psihologice la locul de muncă, și asta indiferent de Indiferent de vârstă sau de poziția managerială. foto Getty Images

Citește mai mult

Sting la Untold 2026

De altfel, din comentariile pe care le-am auzit în jurul meu după concert, dar și pe care le-am citit pe net, trag următoarea concluzie: celor care nu l-au mai văzut pe Sting li s-a părut extraordinar, iar celor care l-au mai văzut li s-a părut că a fost mai bine altădată. Practic, lumea se împarte între vrăjiți de Sting și cunoscători de Sting, ceea ce nu e rău deloc.

Citește mai mult

Amalia Săftoiu

În cel mai nou episod al podcastului economic al Băncii Transilvania, BT Business Talks, am stat de vorbă cu Amalia Săftoiu, fondatoarea brandului românesc de tricotaje Ami Amalia, despre trecerea de la o carieră internațională în corporații la antreprenoriat, despre alegerea de a produce în România și despre răbdarea necesară pentru a construi un brand în care valorile să nu rămână doar o promisiune de marketing.

Citește mai mult