Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

Protestatarii care manifestau împotriva lui Dragnea la Topoloveni, luați cu duba de jandarmi. VIDEO

Protestatarii care îl așteptau pe Dragnea la Topoloveni au fost ridicați cu duba de jandarmi și duși la sediul Poliției Topoloveni, relatează stiridepitesti.ro

„Noi nu le facem nimic, doar ii găzduim. Vorbiți cu jandarmii”, a spus un polițist pentru publicația locală. 

Unul dintre protestatari, o doamna, a declarat: „Ne-au verificat prin Interpol, ne țin pana pleacă Dragnea”, mai scrie sursa citată.

În imaginile filmate de Rezistența TV, jandarmii pot fi auziți spunând că „așa s-a primit ordin”, să îi ducă pe cei prezenți la secția de Poliție „pentru stabilirea identității”. Printre cei urcați în dubă se află și cel care filmează, deși acesta le spune jandarmilor că le poate da cartea de identitate. 

În ultima săptămână, liderii PSD au fost întâmpinați cu proteste în orașele în care au mers să facă campanie electorală. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • PSD-ul asta intrece orice limita, cu ajutorul prostiei si servilismului jandarmilor!!! Exista sau nu dreptul constitutional la protest impotriva conducerii tarii sau orasului? Pe jandarmi sa ii plateasca Dragnea din averea lui de furat, de ce sa dam noi bani pentru salariile lor??? Ca sunt doar niste slugi... ale stapanirii, formata din hoti si puscariasi in devenire........
    • Like 2
  • Asta denota un ameste de abuz si frica de votul care urmeaza. Dupa care.....potopul
    • Like 2
  • Dorin check icon
    Jandarmeria recidivează.Din 10 august a început să-și bată joc de noi din ce in ce mai mult .Nu cumva trupele Jandarmeriei sunt urmașele trupelor de Securitate ,,Preaiubite,,de popor în vremea lui Ceașcă?
    • Like 1
  • Politica administrativa a PSD, adica romania e ferma lor.
    • Like 1
  • Alex S. check icon
    Sper ca lumea sa inteleaga gravitatea sitautiei. Sper de asemenea si jurnalistii sa isi dea seama ca este foarte grav. Fortele autoritare nu vin anuntate...doar usurel, pas cu pas. Fiti vigilenti cu totii!
    • Like 1
  • dan check icon
    Incredibil,

    Asistam la restauratie din cate vedem ,o restauratie a fricii ,a fricii de opinie ,a fricii de putere.
    Ceea ce s-a intamplat cu acesti oameni pasnici ridicati de catre jandarmerie "sa fie identificati" este mai grav decat credem.
    Este un abuz incredibil intr-o tara membra UE ,in secunda asta institutiile europene ar trebui anuntate ,presedintele Romaniei sa iasa si sa spuna ca jandarmeria a facut un abuz.,acei oameni sa dea in judecata institutia jandarmeriei.
    Daca tacem este inceputul unei dictaturi si asta nu mai este permis.
    Nu credeam sa vad in secolul 21 apartinand de UE oameni saltati de pe strada doar pentru ca nu-i place lui Dragnea,este foarte grav ce s-a intamplat si nu trebuie tratat ca un caz izolat ,ministrul de interne trebuie sa demisioneze urgent.
    • Like 2

Îți recomandăm

pod Bulgaria - Romania

Trebuie începută o relație mult mai pragmatică, cu rezultate concrete, cu Bulgaria și dezvoltate atât relațiile bilaterale cât și schimburile comerciale între cele două țări. Ar fi de dorit să renunțam la aerul de condescendență cu care tratăm Bulgaria și cetățenii săi. În competiția inerentă cu Bulgaria nu stăm prea bine. Am ales câțiva indicatori cu scopul de a avea o imagine care să reliefeze punctele tari și slabe ale fiecărei țări. foto: Profimedia

Citește mai mult

pod Bulgaria - Romania

Trebuie începută o relație mult mai pragmatică, cu rezultate concrete, cu Bulgaria și dezvoltate atât relațiile bilaterale cât și schimburile comerciale între cele două țări. Ar fi de dorit să renunțam la aerul de condescendență cu care tratăm Bulgaria și cetățenii săi. În competiția inerentă cu Bulgaria nu stăm prea bine. Am ales câțiva indicatori cu scopul de a avea o imagine care să reliefeze punctele tari și slabe ale fiecărei țări. foto: Profimedia

Citește mai mult