Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Ritmuri urbane și întâlniri sonore la UNDERCLOUD 2025: când muzica devine teatru și strada scenă

Undercloud 2025

UNDERCLOUD s-a născut ca un festival de teatru, dar a devenit de-a lungul anilor mai mult decât atât: un loc unde artele se completează și unde strada se transformă într-un traseu cultural. Muzica ocupă în 2025 un loc important în acest peisaj ca o experiență în sine, care schimbă atmosfera cartierului și atrage publicuri diferite.

Aceste concerte se simt ca o extensie naturală a spiritului festivalului: libere, experimentale, deschise spre dialog.

Pe 23 septembrie, la Zadar Bar, Dubyk & Contreras explorează zonele jazzului contemporan și ale fuziunii sonore.

Ziua de 27 septembrie aduce o densitate aparte de evenimente muzicale. La prânz, în grădina J’ai Bistrot, are loc ediția a 8-a a „Classic Set, Flageolet!”, o călătorie muzicală de patru ore în universul muzicii clasice, structurată în patru acte ce trec prin strălucire, dramă, ritm și reflecție. Evenimentul propune o experiență teatrală și sonoră în același timp, dedicată tuturor celor care caută emoția dincolo de cuvinte.

Seara, la Zadar Bar, „Cheia Do – Vinilodiseea IV” invită publicul la o evadare sonoră în universul world music și al melanjurilor de viniluri. Sub îndrumarea „căpitanului” Cheia Do, atmosfera se transformă într-o croazieră urbană, unde consumul de dans și de povești muzicale este mai mult decât permis.

Tot ziua de 27 septembrie aduce una dintre cele mai energice experiențe ale festivalului: „DJ Shuffle. O poveste bănățeană”, spectacol și afterparty cu Ovidiu Zimcea, în curtea UNArte. Evenimentul transformă povestea scenică în ritmuri de dans și prelungește seara dincolo de convențiile teatrului. Publicul nu mai e doar spectator, ci devine parte activă, într-un spațiu unde spectacolul se continuă în mișcare și socializare.

Pe 29 septembrie, în curtea UNArte, „Așteptându-l pe Ulise” se joacă în format de spectacol-concert, mitul clasic se reinventează prin muzică și aduce o energie proaspătă publicului de pe Calea Griviței.

Aceste concerte arată că muzica la UNDERCLOUD este unul dintre formele prin care festivalul creează comunitate. Ea adună oameni în baruri, curți și spații alternative, oferind orașului o altă atmosferă. Aceste seri muzicale devin momente de întâlnire și apartenență, în care strada se transformă într-un loc de ascultat, dansat și trăit împreună.

Festivalul UNDERCLOUD are loc între 18 septembrie – 5 octombrie, pe Calea Griviței, în proximitatea viitorului teatru Grivița 53. Programul complet este disponibil pe undercloudfest.ro, iar biletele pot fi achiziționate de pe bilet.ro.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

CT Popescu

Vă simțiți bine, da? Friptura de miel, stufatul, drobul v-au mers la casa sufletului. Deși, aici, înainte de desfătarea gurii pline, e vorba de păstrarea unui statut social și ontologic: și pentru un creștin sărac, a nu avea de Paști o masă bogată, cu bucate „tradiționale”, înseamnă nu numai sărăcie, dar și că încetează să mai fie om, devine un paria. Aceeași idee ca în cazul celor două „fete” care discută despre o a treia: „Auzi, dragă, aia a ajuns să bea apă de la ghivetă!...”.

Citește mai mult

Madeira / sursa foto: arhiva personala

După ce timp de 5 ani am venit în Madeira de 4-5 ori pe an, dar practic tot turiști, doar că nu trebuia să plătim cazarea, abia la începutul lui martie 2026 ne-am luat bilet doar dus și, când am coborât din avion pe aeroportul Cristiano Ronaldo, mi-am simțit împlinit visul de a deveni emigrant. În sfârșit am emigrat - și nu oriunde, ci în insula care, pe bună dreptate, este numită și Paradisul Atlantic și în care foarte multe străzi și locuri au în denumirea lor și cuvântul Paraiso.

Citește mai mult

Cristian Tudor Popescu

Mircea Lucescu poate fi considerat cel mai mare antrenor român, dar, vorbind strict de cifre și performanțe, unii spun că nu se ridică la nivelul marilor antrenori ai lumii. Într-adevăr, și pe mine m-a surprins anvergura imaginii europene a lui Lucescu la moartea sa.

Citește mai mult

Trump și iepurașul / sursa foto: Profimedia

Invitați în emisiunea „În fața ta” de la Digi24, Vasile Bănescu, fostul purtător de cuvânt al Patriarhiei Române, și Francisc Doboș, fostul purtător de cuvânt al Arhidiecezei Romano-Catolice de București, au vorbit despre soarta omenirii, în contextul liderilor mondiali actuali.

Citește mai mult