Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

„A, nu știai?! Eu știam de câteva ore... Și mi-a arătat telefonul”. Cea mai halucinantă zi pentru liberali, așa cum au trăit-o

Ciprian Ciucu si Ilie Bolojan

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a declarat la emisiunea „În fața ta” de la Digi24 că primarul Chișinăului, Ion Ceban, aflase cu câteva ore înaintea anunțului făcut de președintele Nicușor Dan că Adrian Veștea urma să fie nominalizat pentru funcția de prim-ministru.

„Un șoc. Eram la Singapore. O să vă dau o știre acum. Nu pot s-o probez, dar... credeți-mă pe cuvânt, că n-am cum să inventez așa ceva. Era foarte frumos acolo amplasamentul, am fost primit, plimbat de miniștri din guvern și eram la conferință, prima zi a conferinței. Am fost într-un program de leadership. Și vine la mine domnul Ceban, primarul Chișinăului. 

Ce faceți, domnule Ciucu? 

Vorbești cu omul din politețe. Mulțumesc bine, dumneavoastră? 

Văd că sunteți pe gânduri și scrieți acolo..

Păi zic, da, domnule, tocmai am aflat că președintele României, fără ca noi să știm - că vorbisem cu Ilie Bolojan și cu Dan Motreanu -, l-a nominalizat pe domnul Veștea prim-ministru.

Zice: A, nu știai?

Păi nu. Păi zic: tu știai? 

Zice, da, eu știam de ceva...știam de acum câteva ore. 

Și zic: cum așa? Și mi-a dat telefonul.

Domnul Ceban de la Chișinău - îmi pare rău, că poate comit față de omul acesta o indiscreție - dar mi-a arătat telefonul. Și-i scrisese cineva de Veștea. Deci, domnul Ceban de la Chișinău a aflat înaintea lui Ilie Bolojan, înaintea mea și a lui Dan Motreanu că (Veștea - n.n.) va fi nominalizat premier al României”, a relatat Ciprian Ciucu.

Îți recomandăm

Edilul capitalei a adăugat că a fost surprins de faptul că el și alți lideri liberali nu au fost informați în prealabil, în condițiile în care îl cunoșteau pe Adrian Veștea de mulți ani.

„Iar noi, care eram colegii domnului Veștea - de atâția ani suntem împreună, de atâția ani ne cunoaștem și ne respectăm. Am trecut prin mai multe bătălii electorale, am fost colegi - nu am știut”, a mai declarat Ciprian Ciucu.

Întrebat de moderatorii emisiunii „În fața ta” de la Digi24 dacă a simțit nevoia să îl sune pe Adrian Veștea după ce a aflat informația, Ciprian Ciucu a spus că nu a considerat necesar să facă acest lucru.

Amintim că liderii PNL au reacționat imediat după ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe liberalul Adrian Veștea să formeze Guvernul, precizând că liderii liberali nu au fost consultați, denunțând un complot și un „act de agresiune la adresa unui partid democratic, nemaiîntâlnit până acum”.

Emisiunea „În fața ta” de la Digi24, moderată de Claudiu Pândaru și Florin Negruțiu, poate fi urmărită sâmbăta și duminica, începând de la ora 14:00.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Orașul-fantomă de pe teritoriul Uniunii Europene. „O hartă cu linii și simboluri arbitrare, care hotărăsc cine e duşman şi cine prieten”

Sunt literalmente la doi pași de granița Uniunii Europene, dar atmosfera de pe străzi nu are nimic în comun cu cea dintr-o țară europeană. Din momentul în care am arătat pașaportul la punctul de trecere de pe strada Ledra, care leagă Nicosia locuită de grecii ciprioți de Nicosia turcă, lumea s-a schimbat brusc.

Citește mai mult

Marius Istrate -

România, dar și restul țărilor din Europa Centrală și de Est au o relație complicată cu ambiția. Suntem foarte buni la a fi tehnici, sceptici, adaptabili și rezilienți. Suntem mai puțin confortabili să spunem cu voce tare că vrem să construim companii care definesc categorii, creează bogăție, mențin talentul acasă și schimbă traiectoria economică a regiunii.

Citește mai mult

Maradona in 1984, la Napoli

Orice discuție pasională despre istoria fotbalului ajunge, mai devreme sau mai târziu, în același punct fix: eterna comparație Maradona vs. Messi. Este o dezbatere nesfârșită, subiectivă și plină de orgolii. Însă, dacă există un loc în lume unde opinia despre Diego are o greutate aparte, dincolo de orice raționament statistic, acela este Napoli. Maradona în 1984, Napoli/ Foto: Profimedia

Citește mai mult