Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

Care ambulanță mai poate salva România!?

Ambulanta atacata TikTok / sursa foto: Inquam Photos

sursa foto: Inquam Photos

Zilele trecute, am avut nevoie de un taxi. Tot drumul, șoferul mi-a făcut educație politică mai ceva ca dirigintele din comunism la lecția cu același nume, că da - pentru cei care au uitat - la liceu în comunism se făceau ore de educație politică.

Șoferul meu știa tot și era și foarte sigur pe tot ceea ce știa. Francezii au furat apa din Vidraru și aurul de pe fundul iazului. Străinii ne fură tot și ne sărăcesc. Nu trebuia să intrăm în Europa. Am sărăcit de când am intrat. Murim de foame.

Dau să spun că drumul pe care circulă acum el e făcut din bani europeni, dar renunț. Mi se pare că ar fi în zadar și am un sentiment că ar deveni și mai vehement.

- Dacă ajungea Georgescu președinte, alta era soarta noastră! Dar nu au vrut străinii...

Iar am avut mâncărimi la limbă să spun că sigur nu mai furau francezii apa și aurul din Vidraru, dacă era Georgescu președinte, dar mi-am mușcat limba.

- Acum fură și Dunărea! Au oprit-o la ei și nemții, și ungurii! Ne fură până și apa! țipă omul cu năduf.

- Dacă era Georgescu președinte, curgea apa pe Dunăre, nu ne-o mai fura nimeni, încerc o glumă, dar ți-ai găsit. Omul a crezut că sunt serioasă și a exclamat:

- Cu Georgescu nu se jucau! Au simțit străinii că el este cu poporul și l-au îndepărtat. Uitați ce îl chinuie și îl poartă prin tribunale!

Tac și ascult până la capătul drumului. Pentru că eram veștejită, mută și aparent docilă, omul a crezut că îi susțin punctul de vedere și era tot mai dezlănțuit. De fapt, eu eram exact ca la orele de educație politică din comunism.

...

Citesc că noaptea trecută o ambulanță a fost atacată cu pietre, pentru că cineva a împrăștiat pe tiktok știrea falsă că o ambulanță răpește copii. Au dat cu pietre, au rănit șoferul, au ținut pe loc bolnavul, care trebuia să ajungă la spital.

Mă încearcă deznădejdea.

O parte a României nu poate fi salvată. O parte a României dă cu piatra în salvatori...

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Am scris pe unul dintre paginie de Facebook comune ale "suveranistilor" ca am scapat de diabet dupa ce am reusit sa ma apropii de CG si sa-l ating. Am primit multe likeuri de aprobare.
    • Like 1
  • Asa este, o parte din Romania nu poate fi salvata, e partea formata din imbecilii care cred ca cineva (fireste din UE) a furat apa Dunarii sau ca ambulanta trebuie atacata pentru ca fura copii. Dar astia nici nu trebuie salvati, eu nu cred ca societatea are nevoie de ei decat eventual ca forta de munca - din aia bruta, la dat cu sapa, Deschiderea unui alt "canal" pentru ca astia sa munceasca in folosul societatii ar fi o solutie. Pe vremea comunismului, la "canal" se duceau sa munceasca opozantii politici. Acum s-ar duce imbecilii, ca ei sunt dusmanii intregii societati. Iar alora care au atacat ambulanta le-as lua dreptul de a fi tratati de medici in Romania - frate, ai contribuit cumva la CASS? Ia-ti banii inapoi si sterge-te cu ei undeva, iar de pe listele oamenilor care au dreptul la asistenta medicala vei fi sters forever. Asta, fireste, in plus fata de pedeapsa cuvenita pentru atacul respectiv.
    • Like 3
    • @ andreea dragusin
      Este un pic rasist, dar este îndreptățit și mai devreme sau mai târziu va răbufni. S-a ajuns la paroxism cu prostia și bestialitatea unor, mulți, "români".
      • Like 1
  • Mihai check icon
    Ca un ceas stricat care indică ora exactă de 2 ori pe zi, la fel și acest individ are dreptate că în condițiile actuale și cu impunerile eco-marxiste de la Bruxelles nu ne mai prea putem dezvolta, iar țările vitezei întâi din UE urmează în continuare să facă profit de pe urma noastră. Ne-au prins în moară, dacă e să facem o analogie, problema fiind ca nu prea putem ieși cu datoria suverană actuală.
    • Like 0
    • @ Mihai
      inca unu cu doctoratul in economie luat la spilu haret
      • Like 0
  • cele două părți pomenite la final sunt fix alea care ar putea fi salvate de o presă corectă.
    • Like 0
  • Florin check icon
    Deci ati ascultat minute in sir (poate zeci de minute) pe banii dumneavoastra, fara sa indrazniti sa spuneti ceva, fara macar sa cereti respectuos sa opreasca masina pentru ca nu platiti sa ascultati aberatiile lui, iar acum, cu forte noi, va dezlantuiti in articol. Cu asa viteji mai mare dragu sa mergi la lupta. Poate daca s-ar lua atitudine la fata locului si ar fi atinsi la buzunar nu ar mai fi nevoie de usurare mentala pe social.
    • Like 0
  • Sa nu ne temem sa spunem adevarul dur : o parte a Romaniei e la limita retardului mintal. Pentru ca trebuie sa fii complet cretin sa ataci o ambulanta sau sa crezi povesti cu ape furate.
    • Like 4
    • @ Dragos Andreescu
      storo check icon
      ''o MARE parte a Romaniei '' ai vrut sa spui...
      • Like 2
    • @ storo
      ...și în completare, nu "la limita retardului" ci mult dincolo de aceasta....
      • Like 2


Îți recomandăm