Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Discurs de infractor rostit de un procuror!

Cristian Tudor Popescu

Doamna Maia Sandu i-a solicitat domnului Aleksandr Stoianoglo să numească 10 investiții ale Federației Ruse în Republica Moldova. Dl Stoianoglo nu a numit niciuna, pur și simplu nu a răspuns. Dna Sandu l-a întrebat pe dl Stoianoglo dacă își menține afirmația că în sacoșa dată de infractorul internațional Plahotniuc lui Igor Dodon, actualul susținător al candidaturii sale la președinție, erau bani. Dl Stoianoglo, după bâlbâieli, a răspuns, mințind, că afirmația e falsă și că, oricum, NU CONTEAZĂ CE ERA ÎN SACOȘĂ. 

Dar zicerea cea mai trăsnitoare a candidatului sprijinit de Kremlin a fost următoarea: „În timpul mandatului meu de procuror general NU A FOST ARESTAT NICIUN OM DE AFACERI DIN REPUBLICA MOLDOVA și n-a fost oprită nicio întreprindere, nicio zi, nu din considerente judiciare, ci PENTRU CĂ OAMENII AU NEVOIE DE LOCURI DE MUNCĂ. Aflăm, deci, că Republica Moldova este cea mai necoruptă țară din lume, de vreme ce niciun om de afaceri nu e altfel decât curat ca argintul strecurat! Iar afacerile sunt legale dacă „dau de muncă la oameni”, argument adus de cei mai mari hoți ai anilor `90 în România – mi-l amintesc pe Ilie Alexandru J R Dallas de Slobozia – care făceau întreprinderi cu bani furați din bănci. Argument de infractor adus de un procuror!

Ce să mai vorbim de schimonosirea limbii române pe care o vorbește acest candidat la președinția Republicii Moldova și cetățean al României, prin comparație cu fluența sa în rusă – fie și numai această jignire la adresa românilor din Republica Moldova și a românilor din România e de ajuns ca să-i justifice titlul de om al Moscovei, cum l-a numit repetat dna Sandu fără ca Stoianoglo să nege vreodată... 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

Ilie Bolojan - Parlament

Deficitul fiscal la primele 3 luni a scăzut la jumătate: 21 miliarde Lei în trimestrul I 2026 vs. 42 miliarde Lei în trimestrul I 2025. Anualizat, în acest ritm, se poate ajunge la un deficit de maximum 5% (vs. 6,2% angajament). .

Citește mai mult

Cristian Mungiu - Cannes

Fjord încă nu l-am văzut bineînțeles, dar tema filmului nu pare să anunțe nici ea o comedie ușoară. Dar am urmărit câteva interviuri cu Cristian Mungiu și ceea ce m-a impresionat din nou este stilul lui: modestia, calmul și mai ales nuanța. Tocmai această nuanță mă face să mă simt încă o dată împăcat cu alegerea mea de a trăi în România. foto: Profimedia

Citește mai mult

FOMO 2026

Cum arată munca, afacerile și viața într-o lume aflată în transformare accelerată, presiuni multiple și nevoia noilor generații de a trăi, în primul rând, în timp ce muncesc și aleargă după visurile lor. Aceasta a fost tema sub care s-a desfășurat a doua ediție a FOMO - The Festival Of Modern Owners.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon părinte si copil

Uneori, privind la profilurile din social media ale unor părinţi (în special mame, dar nu numai) vedem o poveste minunată – fotografii cu copii frumoşi, zȃmbitori, perfect îmbrăcați, aflaţi în locuri speciale, împreună cu unul sau ambii părinţi. Imaginea perfectă a unei familii minunate, armonioase, fericite. Dar dacă stăm să privim mai atent, toate aceste fotografii au ceva în comun: sunt statice, lipsite de acel „ceva” ce dă viaţă unei poze. Foto: Profimedia

Citește mai mult