Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Dragoș Bucur: „Nu sunt pregătit să mă întorc într-o țară izolată de Europa. Dacă România ar ieși din UE, eu, Dana și familia mea clar am pleca”

Pentru actorii români, deschiderea României față de Europa a însemnat accesul către lumea largă a filmului, spune Dragoș Bucur, care are împreună cu Dorian Boguță și Alexandru Papadopol o școală de actorie. 

„Cred că prin 1999-2000 a fost o perioadă când nu s-a făcut deloc film în România. Acum ai acces la piața din Europa, sunt actori care joacă în Franța, Italia. Evident că o școală de actorie e puțin contra curentului, dar orice ai de oferit în cele din urmă își găsește cumpărător”, a povestit Dragoș Bucur în emisiunea „În fața ta” de la Digi24.

Ce ar fi devenit dacă România nu intra în Uniunea Europeană? „Am avut un club în urmă cu 14 ani, probabil că mă ocupam de club în continuare. Dacă după atâtea lucruri neplăcute care s-au întâmplat în ultimii 2-3 ani România ar ieși din UE, eu, Dana și familia mea clar am pleca. Nu sunt pregătit să mă întorc într-o țară izolată de Europa. Cei care spun ce spun fie nu au avut habar niciodată, fie au alte interese. Când te izolezi de UE sunt alte jocuri pe care le poți face liniștit și relaxat”, a spus Dragoș Bucur.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Cristian Păun - ASE

„Magistrații sunt puși să valideze constituțional o măsură care e împotriva lor. (…) E un conflict de interese evident, care nu știu cum se poate rezolva.” Foto: Facebook Cristian Păun

Citește mai mult

Educatie-

Vă scriu dintre bănci încă pline de firimituri, foi mototolite și carioci fără capac. E liniște acum, copiii sunt la ora de sport, dar am în urechi încă agitația lor de dimineață, cu ghiozdane care se trântesc și întrebări puse pe fugă: „Domnu’, azi citim din poveste?”, „Domnu’, mi s-a rupt creionul, pot să iau altul?”

Citește mai mult

Transformare digitală

Digitalizarea în România avansează cu viteze diferite în sectorul public și cel privat. Firmele private în special din industriile bancară, sănătate sau retail au fost forțate de împrejurări concurența acerbă să se transforme digital, dar instituțiile de stat sunt încă prinse în inerția birocrației și lipsa de viziune strategică. În mediul privat, digitalizarea nu mai este un moft, ci o necesitate pentru scalare și eficiență. În sistemul public lipsa bugetelor multianuale și absența ownership-ului fac implementarea proiectelor de IT un proces greoi sau chiar eșuează (foto: Shutterstock).

Citește mai mult

”Cravata galbenă”

”Cravata galbenă”, filmul regizat de Serge Ioan Celebidachi, fiul marelui dirijor, Sergiu Celibidache, este o biografie cinematografică și, în același timp, o confesiune; o ”partitură” a memoriei naționale scrisă cu ”notele” unui destin încercat. Dincolo de cronologia unei vieți extraordinare, filmul este o introspecție despre libertate și identitate și despre România care a dăruit lumii figuri emblematice și genii; dar pe care nu a prea știut să le păstreze acasă.

Citește mai mult