
Foto: Inquam Photos/ Octav Ganea
De la 1 august se va plăti CASS și pentru banii încasați din pensiile administrate privat – asta deja nu mai este OK! Venitul din pensii private este compus din contribuțiile pe care le plătești (din economii nete deja taxate) plus câștig acumulat în timp (aproape o treime din banii acumulați în sistemul privat de pensii după 18 ani de funcționare). Atenție: contribuțiile pe care le-ai făcut deja către fondul tău de pensii provin din venituri pe care ai plătit deja CASS (venitul net din care ai economisit pentru pensie). Iar la plata pensiei private vei mai plăti încă o dată CASS pe aceleași sume. Adică dublă taxare! Explic în schema de mai jos, este mai simplu:
Când te pensionezi vei plăti 10% din toată pensia privată acumulată toată viața ((contribuție + câștig) care depășește 3000 lei. Este o sumă consistentă, foarte mare pentru unii (mii sau zeci de mii de euro pierduți), deci persoanele afectate suferă mult … pentru un impact bugetar anual infim (0,02% din PIB), explic mai jos calculele. De ce să faci așa ceva?
Am explicat de ce este corect să plătim CASS (contribuție sănătate) la componenta de pensie publică, o practică peste tot în lume: este intergenerație (deci nu este cu acumulare personală), ai contribuit la pensia publică din brut (nu din suma netă după CASS) și la bătrânețe ești în perioada în care utilizezi maximum serviciile publice de sănătate, când în România ne-am învățat (populist și greșit) să nu contribuim deloc. Repet, peste tot în lume sunt contribuții la sănătate din venitul integral de pensie, la noi se aplică CASS 10% doar componenta care depășește 3.000 lei (cu pensia medie de 2.620 lei, doar 40% din pensionari contribuie, în realitate). ex: cine are pensie netă de 4000 lei, plătește CASS de 100 lei (nu 400 lei).

Dar, nicăieri și niciunde nu am auzit să plătești CASS de două ori pe aceeași sumă:
- (i) contribuție în timpul vieții active realizată din salariu net la care ai plătit deja CASS)
- (ii) plata pensiei private (contribuție + câștig) la care mai plătești încă o dată CASS.
De ce?
Până recent, am avut pentru foarte mulți ani dublă taxare cu impozit venit 10% la toată pensie privată (contribuție + câștig), în condițiile în care contribuțiile din timpul vieții active se făceau din salariul net, deja impozitat. Am explicat foarte mulți ani această eroare fiscală, care s-a corectat în cele din urmă. Acum, ajungem în aceeași dilemă pentru CASS. Înțeleg că este presiune mare pe buget și măsura se dorește a fi una temporară, maximum 2-3 ani … dar trebuie să reducem deficitul prin reforme corecte și necesare, nu prin artificii fiscale eronate, în lipsă de alte soluții imediate.
Plus, impactul foarte mic la buget, dar se simte cu -10% în buzunarul oamenilor care au contribuit o viață întreagă și au “ghinionul” să se pensioneze acum, în perioada de austeritate … De ce să faci așa ceva? Acum avem active totale la pensiile private (contribuții și câștig acumulat pilon II și pilon III) de cca 155 miliarde RON pentru 9 milioane de români. Dacă prin absurd, presupunem că absolut toți acești români se pensionează acum și încasează toate pensiile private integral, se va încasa la buget CASS = 10% x (155 mld - 27 mld (obținut din 9 mil contributori înmulțit cu pragul de 3000 lei) = 12.8 mld lei. În realitate, impactul este de cca 35 ori mai mic (ritmul de pensionare fiind 1 / 35 ani durata de viață activă, deci maximul se va încasa din această măsură 0,36 miliarde RON, adică 0.02% din PIB. De ce să faci asta?
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
Ce putem face decat sa protestam (ca prostii ?) sau sa juram ca nu ma votam ever cu PNL, USR, si PSD . Ce mai ramane ?
Ce „lege” e asta? E o porcărie, un jaf ca-n codru, să nu ne ferim de cuvinte. Cum adică, după ce mi-am pus vreme de vreo 20 de ani banii (albi pentru zile negre!) la „ciorap” (pensie privată la BCR) acum vine guvernul și îi dijmujește încă o dată, exact ca în evul mediu, în numele unei „reforme” menite (cică!) să salveze țara?
Trăim vremuri paradoxale. În loc să deparazităm statul de toate căpușele „înfipte” prin pile și relații prin mai toate instituțiile sale, dăm cu biciul tot în boii care trag. Zeciuiala se aplică numa' fraierilor, că nu ne putem atinge de „specialii” care ne conduc!
Când nici măcar nu mai protestăm (ca proștii!) ce mai rămâne? Poate doar nădejdea în dreptatea divină...
Acum ce pot să facă oamenii este să nu scoată prea mulți bani din pensia privată acum, ci la momentul oportun, dacă pot aștepta.
Raspuns: pentru ca sunt hoti. Nu sunt in stare de altceva decat sa minta si sa fure.
Și tot n-avem drumuri!
Așa că o nouă jefuire este doar "normalitatea" din România...