Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Editors la Summer Well: Pentru 90 de minute, lumea a fost perfectă

Summer Well

(Foto: Facebook / Summer Well Festival)

Sunt atât de bătrână că mi-am dat seama că au trecut șase ani de la primul concert Editors la care am fost. Și atunci știam toate versurile la toate melodiile lor. Ce-i drept, erau mai puține.

Jumătate din concertul din Serbia aproape mi l-au distrus prietenii cu care eram. Erau foarte „hateri”, au vrut să stăm mai în spate, tot ziceau că nu e genul lor, din astea. Dar apoi... au plecat la altă scenă de la Exit și eu am reușit să ajung, de una singură, în față de tot.

Pe „Papillon” la Exit 2011 a fost prima dată când am simțit că eu cu toți străinii transpirați, care știau toate versurile și se loveau de mine o să vorbim toată viața aceeași limbă, deși, evident, veneam de peste tot, inclusiv din țări care n-au vorbit niciodată aceeași limbă (fiind ocupate să se războiască). I-am iubit pe toți oamenii de la concertul ăla. 

Și încă am în minte imaginea lui Tom alergând pe scenă, pe „Papillon”, într-o cămașă neagră, elegantă și lipită de el, care, alături de perciunii lui probabil, îl făcuse pe unul din prietenii care plecaseră să spună „bă, nu știam că e așa de dandy”. Replică pe care am reținut-o pentru că mi s-a părut un cuvânt care i se potrivea perfect și, în același timp, deloc.

Oricum, au fost minunați la Exit. Și, după zeci de alte concerte, acela rămâne printre preferatele mele. Dar cumva, anul ăsta, la Summer Well, mi-au depășit așteptările.

S-au depășit în feluri pe care nu le credeam posibile. Duminică noapte lumea a fost perfectă pentru vreo 90 de minute mulțumită lor. Și eu am fost inspirată să stau singură la concertul ăsta.

De fapt, să rămân singură, în față de tot, printre alți străini, care se loveau de mine și știau, la fel ca mine, versurile.

Vă invităm să urmăriți o selecție a celor mai spectaculoase imagini de la Summer Well:

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Port Constanta - exporturi

„Performanța” economiei noastre care „duduia” sub guvernarea Nicu și Marcel poate fi rezumată în câteva cuvinte simple: România se împrumuta cu dobânzi tot mai mari ca să consume ce nu-și permitea, în principal produse și servicii din import. Ani la rând, grație analfabetismului și populismului liderilor PSD și PNL, am făcut credite scumpe ca să dezvoltăm alte economii ale lumii. În 2025 și 2026 plătim o parte din facturi. Marea întrebare este cât de departe pot fi împinse deciziile nepopulare cu efecte pro-ciclice. foto: Inquam Photos / George Călin

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Social media / sursa foto: Profimedia

Numărul de utilizatori TikTok devine cel mai mare din Europa raportat la populația generală, 2023–2024 fiind perioada în care indicatorii de utilizare problematică la adolescenți depășesc restul Europei, începând să fie recunoscuți public și chiar numiți o problemă de siguranță națională. Anul 2025, cu realitatea celor 84% dintre adolescenții de 14–19 ani care intră zilnic pe TikTok, unii până la 5 ore pe zi, adaugă încă o tușă la tabloul situației din România.

Citește mai mult

Lindsey Vonn / sursa foto: Facebook

Schioarea americană Lindsey Vonn (41 de ani) a căzut și s-a accidentat grav, la puțin timp după începerea evoluției sale, în cadrul probei de coborâre (downhill) feminin, de la Jocurile Olimpice de Iarnă 2026 de la Milano Cortina.

Citește mai mult