Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Femeia din Krasnoyarsk. „Frumusețea va salva lumea”

Femeia din Krasnoyarsk

Foto: Profimedia Images

De 8 martie, Ziua Femeii, las această imagine aici: ea este făcută pe 6 martie în Krasnoyarsk, oraș din Siberia, în timpul unui protest împotriva războiului lui Putin, în timpul căruia au fost arestați 35 de oameni, printre care și femeia din fotografie. Poza îi aparține fotografului Andrei Samsonov de la TASS. Ea a fost oferită Republica.ro de partenerii noștri de la Profimedia Images.

Imaginea aceasta are ceva fascinant. Să fie fragilitatea, grația , serenitatea femeii în alb, care, aureolată de fulgi de zăpadă, contrastează cu brutalitatea celor doi milițieni în negru? Pentru că, în această crimă brutală pe care o comite Putin asupra unor oameni nevinovați, nu este loc de gri: lumea nu poate să aleagă decât între alb și negru iar echidistanța pacifistă înseamnă relativizarea răului.

Și mi-am mai adus aminte, privind această poză, că prințul Mîșkin are în „Idiotul” o replică tainică pe care mulți înțelepți cititori ai lui Dostoievski au încercat multă vreme să o deslușească: „Frumusețea va salva lumea”.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Îți recomandăm
Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Minunată imagine! Curajul pus în slujba binelui, înghesuit la mijloc între două forțe opresive...
    • Like 0
  • mike mike check icon
    Numai niște tâmpiți ar aresta o femeie frumoasa. Libertatea înseamnă frumusețe.
    • Like 0
  • Cred ca lui Putin i-ar folosi foarte tare sa citeasca Legenda Marelui Inchizitor din Fratii Karamazov . Dar probabil n-o sa fie cazul.
    • Like 1


Îți recomandăm

Ceasul lui Sorin Grindeanu - PSD

PSD are două mari alte probleme, iar abia acestea sunt cu adevărat grave: credibilitatea partidului în fața tuturor partenerilor și evoluția mentalității votanților, care au spre ce migra (AUR, chiar PNL) mai ales că au văzut cum PSD i-a păcălit și că-i păcălește pe toți. (Liderul Partidului Social Democrat (PSD), Sorin Grindeanu, al cărui ceas apare în imagine, vorbește cu presa pe 18 mai a.c. după consultările cu președintele român, Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni. Au loc consultări pentru numirea unui nou prim-ministru/ Foto: Profimedia)

Citește mai mult

Black Sea Defence Aerospace 2026: România, între spectacolul forței și testul lucidității

La ROMAERO Băneasa, printre aeronave, blindate, drone, radare, sisteme de apărare și delegații militare, România a arătat pentru trei zile ca un stat aflat exact acolo unde îl așază istoria: în punctul de întâlnire dintre estul vulnerabil al Europei și arhitectura de securitate a lumii occidentale.

Citește mai mult

Alexandra Căpitănescu finala Eurovision / sursa foto: Profimedia

Alexandra Căpitănescu și trupa ei au obținut rezultat istoric la Eurovision 2026. Cifrele arată așa: locul 3 în clasamentul final, locul 2 la televot în finală, locul 2 în semifinală. Însă, în spatele acestora, se ascunde povestea unei fete de 22 de ani, care urmărește Eurovision de când era mică, și care a ajuns acum să-și transmită mesajul pe scena mult visată, în văzul a peste 160 de milioane de telespectatori.

Citește mai mult