Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Ilinca feat. Alex Florea au câştigat finala selecţiei naţionale a Eurovision 2017 cu piesa „Yodel It!" şi vor reprezenta România la Kiev

Ilinca feat. Alex Florea au câştigat finala selecţiei naţionale a Eurovision 2017 cu piesa „Yodel It!" şi vor reprezenta România la marea finală care va avea loc în luna mai la Kiev.

Pe locul doi, în finala selecţiei naţionale Eurovision, s-a clasat Mihai Trăistariu, cu piesa „I Won't Surrender", iar pe locul III - trupa - Instinct, cu piesa „Petale", compoziţie a lui Vlad şi Daniel Alexandrescu. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Puteam castiga anul acesta daca artistul era de culoare, musulman, gay si transexual. Melodia conteaza mai putin.
    • Like 1
  • Ce inseamna yodel it?
    • Like 0
    • @ Kinga Toma
      check icon
      "Yodel" înseamnă să cânți cam ca Tarzan atunci când se dădea pe liană... (yodel = practise a form of singing or calling marked by rapid alternation between the normal voice and falsetto).
      "Yodel it" înseamnă deci să ... yodelești. :)
      • Like 1
    • @
      E un cantec furat cam 80% din Sound of Music (ala clasic, 1965, cu Julie Andrews si Christopher Plummer). Nu imi vine sa cred ca nimeni din juriu nu a vazut asta :))

      Si, ca tehnica muzicala, yodelling e super dificila, nu numai austriaca, ci si elvetiana. Si, ca si haulita de la Gorj, facuta sa fie se auda peste munti :P
      • Like 0
    • @ Maria Zamfir
      check icon
      Or fi auzit, dar n-or fi văzut filmul... :P
      Sunteți cumva rudă cu dl. Gheorghe...?
      • Like 0
    • @
      Nu, toata lumea intreaba :) Dar n-are a face - mama era mare fan Christopher Plummer (nici cu el nu sunt ruda, hehe), asa ca stiu toate cantecele din Sound of Music pe de rost, iar acesta e leit cu 'Lonely Goatherd'. Nu e neeaparat o critica, pur si simplu m-a amuzat faptul ca n-au gasit un yodel mai putin cunoscut pe care sa-l yodeleasca.
      • Like 0
    • @ Maria Zamfir
      check icon
      Există și "Lonely Goatherd" ?!
      Eu nu știam decât de "Lonely Shepherd", a lui Zamfir, ăla de-l cântă și-n "Kill Bill"...
      • Like 0
  • URÂT! 1. Am sperat că NU vom concura cu această piesă, imită tehnica vocală austriacă! Iar furăm de la alții ... uffff ... sper să nu râdă de noi. Chiar nu avem ceva al nostru, ceva nou, ceva românesc? 2. Pe ce loc ne vom clasa? Din păcate, pe ultimele locuri.
    • Like 1
  • Am vazut melodii mai bune la preselectiile Megastar, pe vremea cand televiziunea Prima era in voga: https://www.youtube.com/watch?v=_w9OhxYNGNY
    • Like 2
  • Sărmanii. Drept îi că ridicolul nu ucide, dar măcar de-ar durea.
    • Like 2


Îți recomandăm

Maria Drăghici

Maria Drăghici n-a împlinit nici doi ani și are deja trei operații pe cord deschis. Culmea, e un copil vesel, care știe să se bucure de fiecare moment și, mai mult decât orice altceva, e un copil iubit. De fratele ei și de părinții ei, care, de la nașterea copilei, trăiesc cu ochii deschiși un coșmar adevărat.

Citește mai mult

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult