Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Jurnalista Carmen Dumitrescu se alătură echipei Republica

Carmen Dumitrescu

Jurnalista Carmen Dumitrescu este noul editor al platformei Republica, alături de Loredana Voiculescu, aflată în această poziție încă de la lansarea sa. Ea intră în echipa noastră începând din această săptămână, după ce în ultimii ani a colaborat cu Republica în calitate de contributor. Toate articolele publicate de Carmen în Republica le puteți găsi aici.

Carmen o înlocuiește în această poziție pe Raluca Ion, căreia îi mulțumim pentru cei 9 ani în care a muncit pentru rezultatele  platformei Republica și îi urăm succes în noul proiect în care se va implica.

Carmen Dumitrescu e jurnalist de investigație, cu 17 ani de experiență în presa scrisă. Este absolventă a SNSPA și a mai multor cursuri de specializare în domeniul jurnalismului de investigație și dezinformării, unul dintre cele mai importante fiind cel finalizat la Poynter Institute (Florida, SUA).

Și-a desfășurat activitatea jurnalistică în cadrul mai multor redacții importante din România și e fondatoarea publicației de investigații jurnalistice Investigatoria.

Carmen a fost premiată și în cadrul Galei Superscrieri în anul 2019 cu premiul onorific pentru presă locală. Scrie din pasiune și cu responsabilitate despre subiecte dificile, aria ei de interes fiind corupția, crima organizată și infracțiunile de mediu.

În același timp, Carmen e și scriitor, fiind autoarea a cinci romane publicate.

Carmen Dumitrescu: „De ce Republica? Pentru că am crescut admirând niște oameni din presă cu care acum am bucuria de a lucra. Pentru că Republica e unul dintre puținele locuri curate din spațiul media românesc, unde lucrurile sunt transparente și unde libertatea mea de exprimare e respectată la modul absolut. Pentru mine asta a fost motivația principală care m-a adus în paginile platformei încă din 2019, în calitate de contributor. Iar acum mă bucur că fac parte din această echipă frumoasă și talentată, care reușește să pună punctul pe zi într-un mod original și onest”.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

blocuri - Bucuresti

Locuiesc într-un bloc de 4 etaje. Unii i-ar spune “bloc comunist”, pentru că e construit înainte de cutremurul din 1977, pe care l-am și prins, de altfel, aici. În urmă cu aproape 20 de ani, la câteva zeci de metri de blocul alăturat, tot de 4 etaje, un dezvoltator străin a construit un complex rezidențial, care include și un turn de 20 de etaje. (Foto: Inquam Photos / George Călin)

Citește mai mult

Alex Livadaru

Cu sau fără referendum propus de Nicușor Dan (altfel discutabil din punct de vedere procedural & legal)- puterea judecătorească trebuie să accepte că e nevoie să fie controlată | verificată | auditată (în sensul de ”checks & balances”) de celelalte 2 puteri (legislativă | executivă). Așa cum puterea legislativă trebuie și poate să le controleze pe celelalte două (legislativă | executivă).

Citește mai mult

Daniel van Soest - Suceava

Totuși, văd o diferență. PNL arată o anumită capacitate de autocurățire — altfel domnul Bolojan nu ar fi devenit prim-ministru. PSD, în schimb, s-a băgat în tranșee ca să lupte până la capăt, transformându-se într-un partid-zombie, pe care pare să-l mai poată îndrăgi doar un alt partid insalubru, precum AUR.(În imagine, Daniel van Soest)

Citește mai mult

Crăciun

Mă gândeam zilele trecute că anul ăsta și anul anterior au fost cei mai răi ani pe care i-am trăit eu vreodată. Și da, nu m-am născut ieri. Am prins și pandemia, și debutul invaziei din Ucraina, și joaca lui Dragnea de-a puterea, și mandatul de premier al lui Adrian Năstase. Am prins cam toate plăgile ultimelor trei decenii și jumătate, dar tot mi se pare că anul ăsta și anul trecut au fost cei mai răi ani ai vieții mele.

Citește mai mult

Revoluția

Stăteam chitiți, cu lumina stinsă, încercând să ghicim la ce distanță se trăgea. Focurile de armă se auzeau surd. Apoi, dintr-odată, o ploaie de metal a căzut peste casă. Tata ne-a apucat pe mine și pe sora mea de câte o aripă și ne-a zvârlit în pivniță. Acolo am stat o vreme, desculțe, învelite într-un preș vechi, în beciul care mirosea a varză murată, până când nu s-au mai auzit nici împușcături, nici maşini.

Citește mai mult