Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Kovesi: „De ce să demisionez, pentru că am deranjat niște inculpați? Că ne-am făcut treaba? Nu am de ce să demisionez”

Procurorul șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a spus într-un interviu pentru Ziare.com că l-a întânit pe Sebastian Ghiță doar la evenimente oficiale și că nu are motive să își dea demisia de la șefia Direcției Naționale Anticorupție. „Nu am participat la evenimente private cu Sebastian Ghiţă, nu am vorbit niciodată la telefon cu Sebastian Ghiţă, nu i-am dat mailuri şi nu am participat decât la evenimente organizate de şefi de instituţii sau de instituţii publice, la care eu nu pot cenzura lista de invitaţi, evenimente la care au fost prezente şi alte persoane”, a spus Kovesi, care a adăugat că nu a folosit niciodată o adresă de email precum cucuveauamov, așa cum a susținut Ghiță.

Aceasta a mai declarat că nu exclude ca să apară în spațiul public poze editate sau trucate cu ea. „Nu am fost în vacanţe cu Sebastian Ghiţă, nu am petrecut timp liber cu Sebastian Ghiţă. Poze trucate sau editate, filme trucate sau editate pot apărea oricând aşa cum au apărut şi până acum. Sunt deja imagini în spaţiul public în care este aplicată fotografia mea peste o imagine dintr-o vie sau o cramă”, a afirmat Kovesi. 

În legătură cu dispariția lui Sebastian Ghiță, procurorul șef al DNA a precizat că acesta a dispărut de sub supravegherea Poliției Române. „De Poliţia Română trebuie găsit. Demersuri care au ţinut de instituţia noastră am făcut, pentru că am cerut arestarea preventivă şi emiterea unui mandat de arestare european. Sigur că în paralel facem şi anumite demersuri, verificăm informaţii privind locul unde se poate ascunde”.

Șefa DNA a făcut mai multe sesizări la CNA și CSM după ce postul de televiziune România TV a difuzat mai multe înregistrări cuSebastian Ghiță. Într-una dintre ele, Ghiță susține că fostul președinte Traian Băsescu are înregistrări în care Kovesi avea discuții în care aranja dosare cu Florian Coldea și Camelia Bogdan. „Eu nu am avut discuţii despre aranjarea dosarelor, pentru că nu am făcut aşa ceva. O asemenea discuţie cu mine nu poate să existe, pentru că nu am avut niciodată discuţii despre aranjarea dosarelor. Nu am participat niciodată la discuţii cu ofiţeri ai serviciilor de informaţii, cu judecători sau cu altcineva despre aranjarea unor dosare. Dacă domnul Băsescu a înregistrat discuţiile pe care le-am avut, nu e problema mea. Am avut întâlniri instituţionale în care am discutat chestiuni instituţionale.(...) Orice persoana care, în virtutea atribuţiilor de serviciu, ia la cunostinţă despre săvârşirea unei fapte penale, despre comiterea unei abateri disciplinare, despre aranjarea unor dosare avea obligaţia să sesizeze organele judiciare. Cum vii după 3-4 ani să spui că ştii că se aranjau dosare, că se încalcă legea de către un procuror din DNA sau de un judecator sau un ofiţer?”, a replicat Kovesi.

În opinia ei, aceste atacuri au rolul de a destabiliza sistemul judiciar din România. „DNA a atins persoane foarte importante, cu averi impresionante. Faceţi un calcul ce avere au inculpaţii cercetaţi de DNA în ultimii ani. În ultimii trei ani, măsurile asiguratorii puse de DNA sunt de peste 1,5 miliarde de euro. Ce averi au unele persoane cercetate de DNA? S-au dat sute de mii de euro, chiar şi un milion, pentru campanii anti-DNA, de hărţuire, de intimidare, de denigrare”, a susținut șefa DNA.

Crede că nu are motive să își dea demisia de la conducerea Direcției Naționale Anticorupție. „De ce să demisionez, pentru că am deranjat nişte inculpaţi? Că ne-am făcut treaba? Nu am de ce să demisionez. Mi-am făcut şi voi continua să-mi fac treaba”.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

E.ON predictibilitate facturi

Din 1 iulie, jocul s-a schimbat complet în piața energiei. Asta înseamnă că furnizorii nu mai practică tarife reglementate, iar prețurile se stabilesc liber, în funcție de evoluția pieței. Da, asta a însemnat și facturi mai piperate pentru mulți dintre noi, așa că apare întrebarea firească: ce putem face ca să avem mai mult control asupra facturii lunare?

Citește mai mult

Fără poveste nu există design

Ezio Manzini este una dintre cele mai influente voci globale în domeniul designului pentru sustenabilitate și inovare socială. Profesor emerit la Politecnico di Milano și fost profesor de Design Industrial la Universitatea de Arte din Londra, Manzini a revoluționat modul în care înțelegem rolul designului în societate. Fondator al DESIS (Design for Social Innovation and Sustainability), o rețea internațională prezentă în peste 50 de universități din întreaga lume, el a fost printre primii care au articulat viziunea designului ca instrument de transformare socială și ecologică. Cărțile sale, printre care ”Design, When Everybody Designs" și "Politics of the Everyday", au devenit texte esențiale pentru designeri, arhitecți și inovatori sociali. Cu o carieră de peste patru decenii dedicată explorării modurilor în care designul poate facilita tranziția către o societate mai sustenabilă și mai justă, Manzini continuă să inspire generații de profesioniști să regândească relația dintre design, comunitate și mediu.

Citește mai mult

Hektar

Traian F1- gogoșarul rotund cu pulpă groasă, Kharpatos 1- ardeii lungi de un roșu intens la maturitate, Minerva F1- vânăta subțire cu semințe puține și miez alb, Prut F1- castravetele care nu se amărăște când îl arde soarele, Burebista- pepeni ovali cu coajă verde și miez zemos, Valahia F1, Daciana F1, Napoca F1. Zeci de soiuri hibrid de legume care poartă nume românești sunt realizate în serele private de cercetare HEKTAR, de lângă Câmpia Turzii.

Citește mai mult

Mara Barbos Niculescu

În România lui „învățăm simultan”- în aceeași oră, unii copii rezolvă probleme, iar alții silabisesc primele propoziții. Discuția cu Mara Barbos Niculescu (Director Regional Centru-Vest, Teach for Romania) oferă o imagine mai puțin vorbită la nivelul societății despre ceea ce se întâmplă în școlile vulnerabile. Clivajele adânci dintre comunități, decalajele de literație și numerație te obligă la gimnaziu, ca profesor, ori să înveți să construiești baza – citit, scris, socotit, ori să cauți sprijin din partea unui specialist.

Citește mai mult

Cartierul perfect

Nu e doar un loc pe hartă, ci o combinație de elemente care ne fac să ne simțim acasă, în siguranță și conectați. „Cartierul perfect” nu e o utopie, ci o lecție sau un model de locuire la comun. E o alfabetizare, spune Alexandru Belenyi, arhitectul care a coordonat, la inițiativa Storia, un proiect curajos în România încercând să răspundă la întrebarea: Ce înseamnă ”perfect” când e vorba de locuire?

Citește mai mult