Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Kremlinul se declară surprins de sancțiunile Occidentului împotriva Băncii Centrale a Rusiei

Serghei Lavrov

Foto: Getty Images

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a admis că „nimeni nu ar fi putut prezice” că sancțiunile Occidentului vor viza banca centrală a țării. Este pentru prima dată când Kremlinul recunoaște că Moscova a fost surprinsă de răspunsul SUA și al statelor europene la invazia Ucrainei, scrie Politico.eu, citat de RFI.

„Când rezervele Băncii Centrale au fost înghețate, nimeni dintre cei care au prezis ce sancțiuni ar putea aplica Occidentul nu s-a gândit la asta”, a declarat Lavrov în fața studenților și a personalului de la Institutul de Stat pentru Relații Internaționale din Moscova. El a calificat mișcarea Occidentului drept o „hoție".

„Rusia nu trebuie să se mai bazeze niciodată pe aprovizionarea din străinătate”, a continuat ministrul rus de Externe, adăugând însă că Moscova va fi „gata să coopereze” cu Occidentul în viitor, „dacă dorește”.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • check icon
    Ce sancțiuni, care sancțiuni? Astea-s operațiuni economice speciale!!
    • Like 1


Îți recomandăm

Eco-creatorii de energie

Mă bucur să descopăr astfel de inițiative care ne dovedesc încă o dată că educația și formarea cetățenilor de mâine este un efort comun al familiei, al școlii, al ONG-urilor și al companiilor private responsabile. Semințele plantate acum ne vor arăta probabil peste 10-20 de ani dacă țara asta va fi mai bună și mai curată.

Citește mai mult

Solar Resources

„La 16 ani, stăteam de pază la porumbi. Voiam să-mi iau o motocicletă și tata m-a pus la muncă. Aveam o bicicletă cu motor și un binoclu și dădeam roată zi și noapte să nu intre cineva cu căruța în câmp. Că așa se fura: intrau cu căruța în mijlocul câmpului, să nu fie văzuți, făceau o grămadă de pagubă, călcau tot porumbul. Acum vă dați seama că tata nu-și punea mare bază în mine, dar voia să mă facă să apreciez valoarea banului și să-mi cumpăr motocicleta din banii câștigați de mine”.

Citește mai mult