Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

Fostul consilier prezidențial Ludovic Orban: „Nicușor! Voi începe să susțin demiterea ta din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință”

Ludovic Orban și Nicușor Dan / sursa foto: Inquam Photos

sursa foto: Inquam Photos

Ludovic Orban, care a fost consilierul lui Nicușor Dan la Cotroceni și care duminică a anunțat că se va întoarce în PNL, a lansat un mesaj dur la adresa președintelui României, spunând că „va începe să susțină necesitatea demiterii sale”.

„Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor.

Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au construit un sistem ce sufocă România și o ține pe loc.

Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, antidemocrați, antieuropeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură și violență și înclinați să impună un regim iliberal și să ducă România din nou sub influența rusească.

Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă prin nefăcutele acoperiților care le ascultă comenzile din interes sau din frică.

Contra rețelei de complicități a magistraților corupți din sistemul de justiție, care controlează CSM și cele mai importante poziții de conducere.

Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României.

Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane. Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai „șobolănit” pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor.

Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România”, a scris Ludovic Orban pe Facebook.

Reamintim că Ludovic Orban a ocupat funcția de consilier pentru politică internă al președintelui Nicușor Dan, între octombrie și noiembrie 2025.

Ludovic Orban a fost invitat duminică la Congresul PNL și a susținut un discurs primit cu aplauze, în care a anunțat că se va întoarce în partidul pe care l-a condus între 2017 și 2021.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • În sfârșit un om, un politician care are curajul să-i spună în fața ce este, pentru ce a fost votat și ce a făcut. A tradat și înșelat pe cei care l-au votat din tot sufletul. S-a lăsat acaparat de psd. Nu a apelat, prin curaj și sinceritate la cei care l-au votat, cei peste șase milioane de alegători. Și-ar fi dublat susținătorii. A preferat să tacă și să se supună psd-lui. Rezultatul: și-a pierdut votanții. Nu are viitor.
    Dar pe cine punem în loc? Cine poate și are curajul să facă tot ce n-a făcut nicusor? Cu actualele atribuții ale președintelui nu se poate face nimic din așteptările ce le avem. Nici conjunctura internațională nu ar permite. Avem oare curajul să investim președintele cu puteri nelimitate? Parlamentul, această cloacă de paraziți trădători ar fi de acord cu schimbarea radicală a constitutiei? Nu cred. Repet, în mod democratic nu se poate face nimic.
    • Like 0


Îți recomandăm

Marius Istrate

În ultimii șase ani am investit singur, ca business angel, iar în ultimii trei am condus TechAngels – cea mai extinsă și experimentată rețea de investitori de tip angel din România. I-am spus că le ofer oamenilor ambițioși instrumentele necesare să-și transforme visurile în realitate și să schimbe lumea prin tehnologie. N-am menționat cuvântul „bani" în răspunsul meu.

Citește mai mult

Ilie Bolojan, primul interviu după Congresul PNL / sursa foto: Inquam Photos

Premierul interimar Ilie Bolojan a oferit, duminică seară, primul interviu după ce a fost reales în funcția de președinte PNL. Acesta a vorbit despre motivul care, în opinia sa, a stat în spatele deciziei președintelui Nicușor Dan de a-l mandata pe Adrian Veștea să formeze un nou guvern.

Citește mai mult