sursa foto: Inquam Photos
Ludovic Orban, care a fost consilierul lui Nicușor Dan la Cotroceni și care duminică a anunțat că se va întoarce în PNL, a lansat un mesaj dur la adresa președintelui României, spunând că „va începe să susțină necesitatea demiterii sale”.
„Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor.
Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au construit un sistem ce sufocă România și o ține pe loc.
Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, antidemocrați, antieuropeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură și violență și înclinați să impună un regim iliberal și să ducă România din nou sub influența rusească.
Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă prin nefăcutele acoperiților care le ascultă comenzile din interes sau din frică.
Contra rețelei de complicități a magistraților corupți din sistemul de justiție, care controlează CSM și cele mai importante poziții de conducere.
Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României.
Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane. Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai „șobolănit” pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor.
Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România”, a scris Ludovic Orban pe Facebook.
Reamintim că Ludovic Orban a ocupat funcția de consilier pentru politică internă al președintelui Nicușor Dan, între octombrie și noiembrie 2025.
Ludovic Orban a fost invitat duminică la Congresul PNL și a susținut un discurs primit cu aplauze, în care a anunțat că se va întoarce în partidul pe care l-a condus între 2017 și 2021.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp





Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
Dar pe cine punem în loc? Cine poate și are curajul să facă tot ce n-a făcut nicusor? Cu actualele atribuții ale președintelui nu se poate face nimic din așteptările ce le avem. Nici conjunctura internațională nu ar permite. Avem oare curajul să investim președintele cu puteri nelimitate? Parlamentul, această cloacă de paraziți trădători ar fi de acord cu schimbarea radicală a constitutiei? Nu cred. Repet, în mod democratic nu se poate face nimic.