Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Octologul Statului Paralel

În urma citirii Raportului despre Justiție în România de către prim-vicepreședintele CE Frans Timmermans, ce credeți, stimați Republicani, că se va întâmpla:

1. Din cele 8 cerințe cu privire la Justiție, pe care Comisia Europeană le transmite imperios României, rezultă, cât se poate de limpede, că așa-numitul „Stat Paralel” este chiar Uniunea Europeană? Care, potrivit senatorului PSD Șerban Nicolae, ne dă o lovitură de stat mai tare decât cea din 10 august?

2. Dacă da, poporul român fiind deci cetățean al Statului Paralel Brucsel, neîndeplinirea acestor solicitări ferme este corect să ducă la sancționarea României?

3. Credeți că Dragnea, Tăriceanu și asociații vor accepta implementarea Octologului european? Sau vor exclude România din UE, așa cum sunt excluși „puciștii” din PSD?

4. Cum v-ați simți, ca români neparaleli și neeuropeni, într-o Românie trimisă în ogradă sau în stradă de UE?

5. Bulgariei i se va ridica supravegherea MCV, României nu. Suntem mai deștepți, sau mai proști decât bulgarii?

6. Nu dăm și noi o lovitură de stat Uniunii Europene, trimițându-i guvernul Dăncilă la președinție?

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

CT Popescu-

Dacă drona dovedită a Rusiei, care se ducea în treaba ei, să omoare femei și copii ucraineni, a fost deviată spre femeile și copiii din Galați de o lovitură antiaeriană a armatei Ucrainei, după cum a declarat publicației BBC președintele Dan, fără să aducă vreo dovadă, atunci de ce mai expulzăm consulul rus?

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Palatul Copiilor

Nu mai știu cu exactitate câte materii au fost, dar îmi amintesc că am trecut pe la Limba engleză, Limba franceză, Jocuri și Jucării, Literatură, Chimie, Astronomie și Pictură. În total, am petrecut cel puțin 6-7 ani la Palatul Copiilor, cei mai mulți în paralel cu școala, pe care am început-o în 1995.

Citește mai mult

bucatarie - Profimedia

Gătesc de când aveam cincisprezece ani și în ultimii cincisprezece ani, am încercat să-mi rafinez gătitul experimentând cu arome, ingrediente și tradiții culinare până când mi-am dezvoltat treptat un gust al meu, un gust pe care cei dragi îl descriu uneori ca pe o reflecție a personalității mele, aproape ca pe o narațiune subtilă compusă din condimente, ierburi aromatice și, de obicei, o atingere de lămâie ca o margine a clarității.

Citește mai mult