Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

Rezultatele la BAC 2026 au fost publicate. Rată de promovare de 74.8%, a doua cea mai mare din ultimii 15 ani

Rezultatele la BAC 2026 au fost publicate. Situația pe județe

sursa foto: Inquam Photos

Rezultatele la examenul de Bacalaureat 2026 au fost publicate online marți dimineață. Acestea pot fi consultate pe platforma bacalaureat.edu.ro, în baza codului unic al fiecărui candidat.

De asemenea, cei interesați pot vedea situația pe județe sau pe unități de învățământ.

Conform Edupedu, rata de promovare la Bacalaureat 2026 este de 74,8%, a doua cea mai ridicată din ultimii 15 ani. Județele fruntașe sunt Cluj, Alba și Brașov, în timp ce Ilfovul ocupă în continuare ultimul loc.

La nivel național, înainte de contestații, sunt 45 de medii de 10, dintre care 12 provin din București. Anul trecut, înainte de contestații, au fost înregistrate 23 de medii maxime la nivel național.

Reamintim că examenul de Bacalaureat 2026 se consideră „promovat” dacă elevul s-a prezentat la toate probele (inclusiv cele de competențe lingvistice / digitale), a luat cel puțin 5,00 la fiecare probă scrisă, iar media notelor la probele scrise este de cel puțin 6,00.

Cei nemulțumiți pot depune contestații în zilele de 7, 8 și 9 iulie. Rezultatele finale, după recorectare, vor fi date luni, 13 iulie.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Călin Georgescu și Oana Zăvoranu

Călin Georgescu a ales locația cu încărcătură istorică, pentru a pune în scenă un spectacol politic de doi bani, împreună cu membrii AUR, cu o suită de bodyguarzi îmbrăcați în negru - despre care nu există explicații publice privind cine suportă costurile - și cu Oana Zăvoranu, pe post de influencer.

Citește mai mult

România intră nepregătită într-o posibilă furtună petrolieră

România se află în fața unei crize energetice pe care încă o tratează administrativ, prin declarații liniștitoare, deși vulnerabilitățile sunt deja vizibile. Nu se pune problema, în acest moment, că România a rămas fără petrol sau carburanți. Există însă toate condițiile pentru apariția unei crize de preț, a unor dificultăți logistice și, într-un scenariu sever, a unor discontinuități temporare de aprovizionare.

Citește mai mult