Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.
Rusia a prezentat „Trifoiul Arctic”, noua sa bază militară construită în regiunea arctică. Galerie foto
Vizitatorii site-ului Ministerului Apărării din Rusia pot face acum un „tur virtual” al celei mai noi baze militare a Rusiei, scrie BBC. Imaginile nu lasă să se vadă însă și echipamente militare ce ar putea atrage atenția.
Întinzându-se pe o suprafața de 14.000 de metri pătrați, Trifoiul Arctic este cea de-a doua bază construită în era Putin în zona arctică. Odată cu încălzirea globală, accesul în regiune devine din ce în ce mai ușor, iar posibilitatea de a-i exploata resursele din ce în ce mai apropiată.
Baza militară ar putea adăposti 150 de militari, care ar urma să efectueze stagii de câte 18 luni.
Baza militară „Trifoiul Arctic” se află pe una dintre insulele Arhipelagului Franz Josef din Oceanul Arctic. Foto: Guliver Getty Images
Armata rusă privește regiunea arctică, bogată în resurse, drept o zonă strategică. Preșdintele Vladimir Putin a vizitat noua bază luna trecută. Foto: Guliver Getty Images
Baza poate adăposti 150 de militari, care stau acolo în stagii de câte 18 luni, și este construită pentru a face față temperaturilor care pot ajunge până la minus 40 de grade Celsius. Foto: Guliver Getty Images
Întinzându-se pe o suprafața de 14.000 de metri pătrați, Trifoiul Arctic este cea de-a doua bază construită în era Putin în zona arctică. Scopul ei este apărarea anti-aeriană. Foto: Guliver Getty Images
Rusia are în plan construirea a alte patru baze militare: la Rogachevo, Cape Schmidt, Wrangel șiSredniy. Foto: Guliver Getty Images
Experții spun că odată cu topirea gheții din Oceanul Arctic, din cauza încălzirii globale, zona devine din ce în ce mai accesibilă pentru cei care vor să îi exploateze bogăția de resurse. Foto: Guliver Getty Images
Iată că președintele N. Dan se află, în fine, în fața unei alegeri turnesol, pe care nu o mai poate evita, amâna, tărăgăna: guvern minoritar PSD cu Grindeanu premier, cârdășit cu AUR în Parlament, sau guvern minoritar PNL, USR, UDMR, premier Siegfried Mureșan, pe care AUR nu îl va vota și nici susține în veci.
Recent, Petrom a majorat prețurile carburanților cu 5 bani pe litru atât la benzină, cât și la motorină. La prima vedere, decizia pare greu de înțeles. În perioada respectivă, cotația petrolului Brent nu oferea un argument evident pentru o scumpire, iar cursul de schimb nu exercita presiuni semnificative asupra costurilor de import. În lipsa unor explicații convingătoare, mulți consumatori s-au întrebat firesc: de ce cresc prețurile când principalii indicatori ai pieței nu justifică o astfel de mișcare?
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
Continuarea?
Res publica o ia razna și se diluează din ce în ce mai tare: cam repede se întâmplă acest lucru!