Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Sri Lanka. Protestatarii au intrat în reședința președintelui și fac baie în piscină. Ei i-au cerut demisia, acuzându-l de criza economică din țară

piscina Sri Lanka

Foto Twitter

Criza economică fără precedent din Sri Lanka a scos oamenii nemulțumiți în stradă. Imagini prezentate de The Telegraph și BBC arată zeci de mii de protestatari din Sri Lanka mărșăluind prin capitala țării. Unii dintre aceștia au intrat în reședința din Colombo a președintelui statului insular și s-au îmbăiat în piscina președintelui Gotabaya Rajapaksa.

Șeful statului Sri Lanka a reușit să fugă de la reședința sa oficială din Colombo, cu puțin timp înainte ca protestatarii să ia cu asalt complexul rezidențial, potrivit Agerpres. Manifestanții îi cer demisia lui Rajapaksa, pe care îl consideră vinovat pentru dezastrul economic din țară.

Foto : Pradeep Dambarage/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Prim-ministrul din Sri Lanka, Ranil Wickremesinghe, a convocat o reuniune de urgenţă a guvernului pentru a discuta o „rezolvare rapidă” a crizei politice în curs, după ce Gotabaya Rajapaksa a părăsit reşedinţa oficială.

Protestatarii cer demisia președintelui Sri Lanka, Gotabaya Rajapaksa, în capitala țării, Colombo. Forțele de ordine încearcă să disperseze manifestanții, recurgând la tunuri de apă și gaze lacrimogene Foto: Pradeep Dambarage/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Wickremesinghe, care este următorul în linia de succesiune dacă Rajapaksa demisionează, i-a invitat pe liderii partidelor politice să participe la reuniune şi a cerut, de asemenea, ca Parlamentul să fie convocat de urgenţă pentru a discuta criza, a anunţat biroul său într-un comunicat.

Premierul Ranil Wickremesinghe a anunțat zilele trecute, în plenul parlamentului, că Sri Lanka are în prezent datorii de peste 50 de miliarde de dolari și va intra în recesiune profundă în acest an. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Laurențiu Beșu

Un val de reacții fără precedent traversează sistemul judiciar românesc, după ce judecătoarea Sorina Marinaș, de la Curtea de Apel Craiova, a publicat pe Facebook un mesaj de solidaritate cu judecătorii Laurențiu Beșu și Raluca Moroșanu — două dintre vocile care au semnalat public presiuni, disfuncționalități și nereguli sistemice din interiorul justiției, în urma publicării unui documentar Recorder despre sistemele obscure care controlează justiția românească în ultimii ani.

Citește mai mult

Ilie Bolojan dec 2025

- vă ofer soluția pentru a rezolva problema banilor pentru români în 24 de ore: decideți că infracțiunile de corupție nu se prescriu, așa cum s-a procedat în cazul omorurilor și al violurilor; foto: Profimedia

Citește mai mult

 Vlad Predescu.

„Mi-am operat mama, căreia am pus o proteză de șold și mi-am făcut curaj, aș putea spune, câteva luni. După ce am intrat în intervenție și am reușit să mă detașez și să uit că o operez, lucrurile au decurs foarte bine. Slavă Domnului, e pe picioarele ei și merge în continuare”, spune medicul ortoped al cărui nume este sinonim cu excelența în chirurgia artroscopică și a genunchiului: Vlad Predescu. Imagine din arhiva personală a dr. Vlad Predescu

Citește mai mult