Sari la continut

Află ce se publică nou în Republica!

În fiecare dimineață, îți scrie unul dintre autorii fondatori ai platformei. Cristian Tudor Popescu, Claudiu Pândaru, Florin Negruțiu și Alex Livadaru sunt cei de la care primești emailul zilnic și cei cărora le poți trimite observațiile, propunerile, ideile tale.

Top 30 filme SF din toate timpurile

La sugestia comentatorului Sørina, după ce am selecționat 40 de filme românești care cred că trebuie văzute neapărat, vă propun acum, că tot vorbirăm de Star Wars, un top 30 al filmelor SF din toate timpurile.

Dacă aveți nedumeriri, observații sau completări, le aștept. 

P.S.

O primă modificare. Adi Pop, mulțumesc, eram sigur că trebuie să fi uitat un film mare, tocmai feblețea mea, Melancholia lui von Trier, care este SF, deși nu e considerat ca atare. Prin urmare, o pun pe locul 6, după Kubrick și Tarkovski, maeștrii ei inspiratori, și ultima poziție, Matrix, iese din Top. 

1. 2001: A Space Odyssey (1968, r. Stanley Kubrick)

2. Metropolis (1927, r. Fritz Lang)

3. Solaris (1972, r. Andrei Tarkovsky)

4. Blade Runner (1982, r. Ridley Scott)

5. Stalker (1979, r. Andrei Tarkovsky)

6. Melancholia (2011, r. Lars von Trier),

7. Gravity (2013, r. Alfonso Cuarón)

8. A Clockwork Orange (1971, r. Stanley Kubrick)

9. Frankenstein (1931, r. James Whale)

10. Close Encounters of the Third Kind (1977, r. Steven Spielberg)

11. A.I. Artificial Intelligence (2001, r. Steven Spielberg)

12. Children of Men (2006, Alfonso Cuarón)

13. Planet of the Apes (1968, r. Franklin J. Schaffner)

14. The Empire Strikes Back (1980, r. Irvin Kershner)

15. Dr. Strangelove (1964, r. Stanley Kubrick)

16. Interstellar (2014, r. Christopher Nolan)

17. Sleeper (1973, r. Woody Allen)

18. Brazil (1985, r. Terry Gilliam)

19. On the Beach (1959, r. Stanley Kramer)

20. E. T. the Extra-Terrestrial (1982, r. Steven Spielberg)

21. Alien (1979, r. Ridley Scott)

22. Inception (2010, r. Christopher Nolan)

23. Mad Max: Fury Road (2015, r. George Miller)

24. Gojira (1954, r. Ishirō Honda)

25. The Thing (1982, r. John Carpenter)

26. Soylent Green (1973, r. Richard Fleischer)

27. Terminator 2: The Judgment Day (1991, r. James Cameron)

28. Rollerball (1975, r. Norman Jewison)

29. Silent Running (1972, r. Douglas Trumbull)

30. Snowpiercer (2013, r. Bong Joon-ho)


Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

Ciolacu și Grindeanu

PSD-ul refuză să mai fie progresist. A fost destul progres acolo ca să vină și timpul unei stagnări binemeritate, nu? Nu se poate nici cu progresul constant! Iar rezultate au tot fost și au culminat în vremea lui Ciolacu, când PSD-ul chiar a progresat serios și a reușit să vâre cel mai adânc ghearele în fondul de rezervă, oferind o imagine clară și definitorie a ceea ce poate însemna o guvernare pesedistă determinată. Foto: George Călin/Inquam Photos

Citește mai mult

Vegeterra

Etica muncii e sfântă pentru dl. Szocs Jozsef: „Degeaba ai pământ dacă nu îl muncești”. De altfel, în zonă puține suprafețe de teren zac necultivate. „Pe aici nu prea sunt pământuri lăsate pârloagă”.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Cabana perfectă:

Cine nu s-a visat măcar o dată într-o cabană de munte cu vedere la pădure, cu miros de lemn proaspăt și liniștea aceea curată, ruptă de agitația orașului? Chiar dacă nu trăim permanent la altitudine, putem aduce atmosfera aceea în propriul nostru spațiu- fie că e o casă de vacanță, fie un apartament urban care vrei să respire mai mult aer de natură. Stilul de cabană modernă e o combinație rafinată între confort rustic și funcționalitate contemporană, o invitație de a trăi mai simplu, dar cu gust.

Citește mai mult