Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Tristețea familiei Geoană

Ana Geoană

Să n-ai ce să spui despre tatăl tău decât câteva fraze copiate dintr-un discurs al nepoatei lui Donald Trump mi se pare extrem de trist pentru familia Geoană. Sper ca măcar lacrimile părinților sau emoțiile domnului Gâdea să fi fost autentice. 

Ca și când dl. Mircea Geoană n-ar fi fost deja un adversar redutabil împotriva… lui însuși, doamna Ana Geoană i-a dat o mână de ajutor, considerându-și părintele „o inspirație”, după cum urechist a tradus din speech-ul original din care doamna s-a inspirat consistent.

La cât de versatilă și adaptabilă s-a dovedit a fi doamna Ana Geoană în prelucrarea textului original, poate fi rugată lejer de ceilalți candidați să le facă și lor laudatio la Antena3, doar să schimbe pe ici pe colo adrisantul. De pildă poate să zică: „Pentru mine, Nicolae Ciucă nu este un politician, e un bunelu și o transpirație”; „Pentru mine, Elena Lasconi nu e o politiciană, e o mamă și o exaltație”; „Pentru mine, George Simion nu e un politician, e un ginerică și o conspirație”;„Pentru mine, Marcel Ciolacu nu e un politician, e un naș și o manipulație”.

Una peste alta, dl. Geoană cred că e singurul candidat care, pe măsură ce înaintează în alegeri, face tot ce ține de el nu să strângă puncte, ci să piardă procente. Îi dă un neprecupețit ajutor anturajul său dubios și mai nou familia.

- cu Andreea Georgescu, la emisiunea „Audiență națională”, la Digi FM, de la 13 la 14.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Îți recomandăm
Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Geoană e ca lupul din Urali care s-a mascat în oaie occidentală. Dar de prostănac ce este, în loc de be-he-he încă mai urlă la lună. Acum și cu ajutorul lupilor tineri.
    • Like 0
  • Da, pacat! Numai ghinioane, pe care nu le merita.
    • Like 0
  • RazvanP check icon
    Scandalos, i-a zis "tată", clar a plagiat discursul!
    Dumneavoastră cum vă referiți la tatăl dvs. ca să fiți original și să nu plagiați?
    • Like 0
  • andrei andrei check icon
    ce imi place de jurnalistul asta care lucreaza la digi24, site si televiziune care primesc bani de la psdpnl pentru articole favorite. cum s-a afalt ca ciolacu pierde in turul doi doar in cazul in care ajunge geoana cum a inceput digi24 la 2 zile cu articole doar impotriva lui geoana. nu cred sa fi vazut un articol impotriva lui ciuca, simion sau lasconi. asa ca nenea negrutiu, vezi ca faci tu nu se numeste jurnalism, ci activism politic psd
    • Like 0
  • mg check icon
    ..cu ceva timp în urmă Geoană era în fruntea sondajelor și părea că surclasează restul candidaților. Și cine să-l întreacă, o mahalagioaică care și-a pus fustele-n cap prin parlamentul nostru și pe la Bruxelles, o gospodină cu zâmbet iliescian și cam atât, un smardoi coborât din galeriile de la fotbal, un "ghenăral" cu față de bunel molcom, sau un șmecher care-i punea râme-n undiță lui Dragnea.. ?

    Între timp fostul vice de la NATO, a scăpat mai întâi un porumbel, urmat mai apoi de un stol întreg..

    Că nu degeaba spunea Horațiu Mălăele : "Nu-ți crea o imagine falsă. Este incomodă, greu de întreținut și ușor de depistat"
    • Like 6


Îți recomandăm

Ceasul lui Sorin Grindeanu - PSD

PSD are două mari alte probleme, iar abia acestea sunt cu adevărat grave: credibilitatea partidului în fața tuturor partenerilor și evoluția mentalității votanților, care au spre ce migra (AUR, chiar PNL) mai ales că au văzut cum PSD i-a păcălit și că-i păcălește pe toți. (Liderul Partidului Social Democrat (PSD), Sorin Grindeanu, al cărui ceas apare în imagine, vorbește cu presa pe 18 mai a.c. după consultările cu președintele român, Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni. Au loc consultări pentru numirea unui nou prim-ministru/ Foto: Profimedia)

Citește mai mult

Black Sea Defence Aerospace 2026: România, între spectacolul forței și testul lucidității

La ROMAERO Băneasa, printre aeronave, blindate, drone, radare, sisteme de apărare și delegații militare, România a arătat pentru trei zile ca un stat aflat exact acolo unde îl așază istoria: în punctul de întâlnire dintre estul vulnerabil al Europei și arhitectura de securitate a lumii occidentale.

Citește mai mult